św

św. Rita (© fot. archiwum zakonu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

We wtorek o godz. 17 w kościele św. Katarzyny na Kazimierzu odbywa comiesięczne wspomnienie św. Rity. Z całego miasta przyjadą do świątyni wierni z różami w dłoni. Będą dziękować świętej za załatwienie spraw beznadziejnych lub prosić o wstawiennictwo w swoich sprawach.

Święta Rita (1381 - 1457) to patronka spraw trudnych i beznadziejnych, czyli takich, co do których straciliśmy już nadzieję, że rozwiążą się po naszej myśli... Ale przecież jest jeszcze Bóg. Więc może za wstawiennictwem św. Rity coś się zmieni?

Fenomen kultu św. Rity zaskoczył nawet gospodarzy kościoła - ojców augustianów oraz sąsiadujące z nimi siostry augustianki. Patroni świątyni św. Augustyn i św. Katarzyna nie przyciągają tylu wiernych co skromna Rita...
Ludzie dowiadywali się o mocy św. Rity od siebie nawzajem: gdy ktoś miał problem, chorował, był w złej kondycji duchowej czy fizycznej, ktoś inny polecał mu modlitwę do św. Rity. Jeśli po tej modlitwie coś zmieniło się w jego życiu, przychodził na nabożeństwo ku jej czci 22. dnia miesiąca...

Wierni przynoszą świętej róże.


Program:


godz. 17:00 - Różaniec

godz. 17:30 - odczytanie próśb i podziękowań zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. Rity

godz. 18:00 - Msza Święta z poświęceniem różNajwiększy zjazd wiernych wdzięcznych św. Ricie i proszących o jej wstawiennictwo odbywa się 22 maja. Początek kultu sięga XIX w. Były to czasy, gdy Polska podzielona była pomiędzy trzech zaborców.


W okresie II wojny światowej, gdy historia znów boleśnie naznaczyła życie Polaków, św. Rita otoczona była szczególnym szaczunkiem. Właśnie wtedy, w 1942 r., w kościele św. Katarzyny, w bocznym ołtarzu została umieszczona figura, zaprojektowana przez Adolfa Szyszko-Bohusza, a wykonana przez Wojciecha Maciejowskiego. Figura przetrwała do naszych czasów. Nieustannie są przed nią pozostawiane róże, zapalane lampki.

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!