Które żarówki są energooszczędne?

Drukuj
Nasze domy i mieszkania zużywają duże ilości energii elektrycznej, co jest zarówno kosztowne dla nasz jako użytkowników, jak i niekorzystne dla środowiska, gdyż wyprodukowanie wspomnianej energii powoduje emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Co ciekawe, korzystamy z coraz nowocześniejszych i coraz bardziej energooszczędnych urządzeń RTV i AGD, a mimo to wciąż zużywamy więcej energii. Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzenie energii i zmniejszenie rachunków za prąd jest modernizacja oświetlenia, a przede wszystkim wymiana żarówek. 

Zapewnienie komfortu i właściwych warunków pracy i odpoczynku wymaga odpowiedniego oświetlenia. Dotychczas stosowane żarówki żarowe, stanowiące źródło światła w naszych mieszkaniach, zużywały znaczne ilości energii, ponieważ większość tej energii była wykorzystana z uwagi na wydzielające się w procesie świecenia ciepło. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, stare typy żarówek, szczególnie tych o dużej mocy, były ustawowo wycofywane z rynku. Ostatecznie od roku 2012 praktycznie całkowicie zniknęły ze sklepowych półek. Zastąpiły je bardziej nowoczesne i mniej energochłonne świetlówki energooszczędne, żarówki halogenowe, a ostatnio również żarówki typu LED. Nowoczesne rozwiązania są zdecydowanie bardziej energooszczędne, a wykorzystane w nich technologie pozwalają zapewnić wysoką jasność przy ograniczeniu mocy samej żarówki. Przykładowo, odpowiednikiem dawnej żarówki o mocy 75 W jest żarówka LED o mocy tylko około 12 W. Pobór prądu przy takiej różnicy mocy jest zdecydowanie niższy, a sama żarówka jest też bardziej długowieczna, może być eksploatowana przez znacznie dłuższy okres czasu. 


Na żywotność poszczególnych źródeł światła duży wpływ ma jednak sposób i warunki eksploatacji, np. częstotliwość włączania i wyłączania czy też wilgotność w pomieszczeniu. Dane na temat trwałości żarówek różnego typu nie są tutaj podane przypadkowo. Rozważając kwestie ekonomiczne i planując wymianę żarówek, musimy wziąć pod uwagę właśnie te dwa czynniki – żywotność żarówki oraz ilość energii, jaką zużywa na daną jednostkę czasu. Tylko wówczas będziemy wiedzieli, które rozwiązanie jest dla nas korzystniejsze ekonomicznie. Zakup droższych, markowych żarówek wymaga wprawdzie poniesienia większych kosztów, jednak zakupione żarówki, z uwagi na wyższą jakość, będą mogły być dłużej używane. Jeżeli dokonamy prostej kalkulacji, będziemy już wiedzieli, co tak naprawdę się opłaca.

Kolejne pytanie, jakie się tutaj pojawia, to ile można zaoszczędzić na wymianie źródeł światła w całym mieszkaniu lub domu. Tu też potrzeba kilku kalkulacji. Przede wszystkim – ile pomieszczeń wymaga oświetlenia i przez jak długi okres czasu w ciągu doby, a także ile jest lamp czy kinkietów we wszystkich pomieszczeniach. W standardowym, trzypokojowym mieszkaniu mamy zatem do oświetlenia 6 lub 7 różnych pomieszczeń, czyli licząc same lampy sufitowe to 6-7 żarówek (lampki biurkowe i nocne są używane krócej i te pominiemy w obliczeniach). Zakładając użycie w lampach sufitowych żarówek 75 W lub żarówek LED o odpowiadającej im mocy 12 W, można szybko przeliczyć, że przy analogicznym okresie użytkowania (oświetlania pomieszczeń) przez 5 godzin na dobę w okresie rozliczeniowym okaże się, że standardowe żarówki będą potrzebowały w tym czasie ok. 1200kWh, a żarówki LED około 200 kWh. Różnica w zużyciu energii jest zatem około sześciokrotna na korzyść żarówek typu LED, licząc tylko okres 1 roku. Przy aktualnych cenach energii elektrycznej, tj. 0,55 zł/kWh (styczeń 2018, taryfa G11, http://www.cenapradu.strefa.pl), koszt energii w przypadku oświetlenia LED będzie tańszy o około 550 zł w czasie jednego roku rozliczeniowego. Jeżeli do tego dołożymy znacznie większą trwałość żarówek LED, to okaże się, że oszczędności będą jeszcze większe. Zakładając okres świecenia 5 godzin na dobę, tradycyjna żarówka będzie wymagała wymiany już po 600 dniach (niecałe 2 lata), a żarówki LED dopiero po 6000 dniach czyli po około 16-stu latach eksploatacji.





Może zainteresuje Cię też