Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Które dzielnice Krakowa są najatrakcyjniejsze?

ms
fot.archiwum Nasze Miasto
Gdzie jest najbardziej zielono, gdzie czysto, a gdzie bezpiecznie? Jak stolica Małopolski wypada w porównaniu z innymi dużymi miastami? Na te i wiele innych pytań odpowiada Ranking Dzielnic serwisu Otodo). Ranking powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez Otodom i OLX pod nadzorem Agencji Badawczej PBS. W ankiecie internetowej wzięło udział ponad 141 193 respondentów z całej Polski, w tym 3064 mieszkańców Krakowa.

Ankietowani oceniali prawdziwość zdań dotyczących wielu istotnych kwestii m.in. bezpieczeństwa, infrastruktury dla dzieci, zieleni w danej dzielnicy, sąsiadów itd.

Bezpieczeństwo

Jak wskazują wyniki badania, najbezpieczniej spośród wszystkich krakowian czują się mieszkańcy Nowej Huty. W skali od 1 do 7 ocenili ten aspekt życia w swojej okolicy na 5,77. Na podium znalazły się także Dębniki (5,66) i Bronowice (5,63). Zdaniem mł. insp. Sebastiana Glenia, rzecznika Komendy Wojewódzkiej Policji, wysoki wynik Nowej Huty tylko pozornie można uznać za zaskoczenie. – Nowa Huta jest dzielnicą, która przez wiele lat w powszechnej opinii była tą niebezpieczną. Nie miało to jednak pokrycia w policyjnych statystykach. Teraz według mieszkańców jest dzielnicą najbardziej bezpieczną. I ma to pewne potwierdzenie w naszych danych. W Nowej Hucie ma miejsce mniej, niż 10% wszystkich stwierdzonych przestępstw, a wykrywalność ich waha się w okolicach 60-65%. To dobry wynik. Otrzymujemy wiele sygnałów o dobrej ocenie pracy policji w tej części Krakowa, także od radnych dzielnicowych, którzy na co dzień mają też kontakt z mieszkańcami – ocenia.
Spośród wszystkich dzielnic Krakowa tylko dwie otrzymały ocenę niższą niż „piątka”. Są to
Swoszowice (4,81) i Bieńczyce (4.93). W całym mieście średnia ocena wyniosła 5,33 i jest minimalnie niższa, niż przeciętny wynik w kraju (5,39). Biorąc pod uwagę 10 największych miejscowości w Polsce, Kraków zająłby 4. miejsce. Najbezpieczniej w tym gronie czują się mieszkańcy ocenionej na 5,52 Warszawy.

Mili sąsiedzi
Chociaż poziom bezpieczeństwa najwyżej oceniony został w Nowej Hucie, jest to dzielnica, której mieszkańcy mają najmniejsze zaufanie do własnych sąsiadów. Ich uprzejmość i przyjazne nastawienie oceniono tam na zaledwie 4,54. Nie najlepiej pod tym względem prezentują się też Prądnik Biały (4,62) i Wzgórza Krzesławickie (4,66).
Najlepszych sąsiadów, według rankinguznaleźć można na Zwierzyńcu (5.19) i Czyżynach (5,18). Oceny na co najmniej 5 padły także w Bronowicach (5,05), Prądniku Czerwonym (5,01) i Mistrzejowicach (5,00).
– Zwierzyniec i Bronowice to dzielnice, w których społeczność lokalna ma najmocniejsze relacje, a jednocześnie to jedne z bezpieczniejszych dzielnic. Czyżyny to mocno rozwijająca się dzielnica i w ostatnich latach powstało tam dużo nowych osiedli, które chętnie wybierane są przez rodziny z małymi dziećmi. Tworzone są tam przestrzenie takie jak place zabaw i boiska osiedlowe, w których łatwo jest nawiązać kontakt i nowe znajomości. To pomaga w relacjach sąsiedzkich i zapewne wpłynęło na dobrą ocenę sąsiedztwa – analizuje Krzysztof Pelowski z biura Północ Nieruchomości. A jak stolica Małopolski wypada na tle innych miast? Średnia ocena sąsiedztwa w Krakowie to 4,87, co daje mu (ex aequo z identycznie ocenionym Lublinem) 5. miejsce wśród 10 największych polskich miast. Największą sympatią w tym gronie swoich sąsiadów darzą mieszkańcy Gdańska (5,01), a ogólnopolska średnia ocena to 4,76.

Zieleń
Nie bez znaczenia dla jakości życia w każdym mieście jest zielone otoczenie. Pod tym względem w Krakowie można zaobserwować spore różnice w ocenach. Zdecydowanym liderem jest Zwierzyniec, oceniony na 6,42. Oceny wyższe niż „szóstka” padły także na Wzgórzach Krzesławickich (6,28) i Bieńczycach (6,05).
Na drugim biegunie, z najniższymi ocenami, znalazło się Stare Miasto z notą 4,79, Grzegórzki (5,04) i Krowodrza (5,20). – Wyniki te pokrywają się z obiektywną oceną opartą na podstawie analiz przestrzennych 3D. Analizy takie były przeprowadzone przez miasto w projekcie Monit-air i zostały opublikowane w „Atlasie pokrycia terenu i przewietrzania Krakowa”. Z przeprowadzonych analiz wynika, że najbardziej komfortowe warunki do życia w aspekcie zieleni miejskiej zapewniają dzielnice: VII (Zwierzyniec), X (Swoszowice) i VIII (Dębniki). Obliczone wskaźniki UVI i VV2BV oscylują dla tych dzielnic na poziomie 90%. Najmniej korzystnie te same wskaźniki wyglądają z kolei w dzielnicach: I (Stare Miasto), II (Grzegórzki), V (Krowodrza) oraz III (Prądnik Czerwony). Różnice w ocenie mieszkańców odzwierciedlają faktyczne różnice w dostępności do terenów zieleni w poszczególnych dzielnicach – ocenia Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora ds. zieleni Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Jak dodaje, do wysokiej oceny Zwierzyńca z pewnością przysłużył się usytuowany w tej dzielnicy największy kompleks leśny Krakowa – Las Wolski oraz korzystny układ przestrzenny zieleni.
Zdaniem Łukasz Pawlika, wkrótce poprawi się dostęp do zieleni także na najniżej ocenionym Starym Mieście. – Planowane są tam inwestycje w parki i zieleń. Istniejące tereny będą stopniowo rewitalizowane, począwszy od Plant Krakowskich, poprzez liczne małe skwery. Nowej zieleni doczeka się niebawem rewitalizowana ul. Sławkowska. W śródmieściu w najbliższym czasie zostanie też utworzony nowy park w rejonie ulicy Karmelickiej i Dolnych Młynów – zapowiada.
Wśród 10 największych miast Polski, pod względem dostępu do terenów zielonych, Kraków znalazł się na 8. miejscu, z wynikiem 5,49. Najwyżej oceniony został Szczecin (5,84), a ogólnokrajowa średnia, niezależnie od wielkości miejscowości to 5,87

Czystość
Najbardziej zielona dzielnica Krakowa okazała się także najczystszym rejonem miasta. Czystość Zwierzyńca oceniona została na 5,93, co dało dzielnicy 1. miejsce w rankingu. Na podium znalazły się także Dębniki z oceną 5,69 oraz ocenione na 5,58 Podgórze Duchackie. Oceny wyższe, niż 5,50 otrzymały też Mistrzejowice (5,54), Bronowice (5,52), Czyżyny (5,51) i Łagiewniki-Borek Fałęcki (5,51).
– Nie jest zaskoczeniem, że Zwierzyniec wypadł tu najlepiej. To najbardziej zielona dzielnica Krakowa z uporządkowaną zabudową Salwatora, przestrzenią Błoń i spokojnymi osiedlami zadbanych domów jednorodzinnych Woli Justowskiej, Chełmu, Olszanicy i Bielan. Dębniki i Podgórze Duchackie to wciąż dużo zieleni i przestrzeni. Stąd pewnie tak wysokie oceny – analizuje Andrzej Skrzypek, ekspert nieruchomości z biura Grupa.PRO.
Dwie spośród krakowskich dzielnic otrzymały notę niższą od „piątki”. To Nowa Huta z wynikiem 4,83 oraz ocenione na 4,94 Swoszowice. Dużo wyższą notę otrzymały trzecie od końca Bieńczyce, które osiągnęły rezultat 5,18.
Biorąc pod uwagę ogólnopolskie wyniki, Kraków okazał się jednym z najczystszych miast w kraju. Z rezultatem 5,41 zajął (wraz z Warszawą) 2. miejsce wśród 10 największych miejscowości Polski. Tylko minimalnie lepiej wypadł najlepszy w zestawieniu Lublin, którego ocena to 5,43. Ogólnopolska średnia, niezależnie od wielkości miejscowości to 5,37. Wysoki wynik Krakowa dobrze świadczy nie tylko o służbach odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami, ale i o samych mieszkańcach miasta.

Dobry dojazd

Niebagatelne znaczenie w codziennym życiu mieszkańców każdego miasta ma łatwość dojazdów. Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, najlepsze możliwości komunikacyjne w Krakowie mają mieszkańcy Starego Miasta, ocenionego na 6,18. Warto jednak zwrócić uwagę, że tylko minimalnie gorzej wypadły Bieńczyce, których wynik 6,13 można uznać za bardzo dobry. Wyniki wyższe od „szóstki” padły także na ocenionych na 6,04 Mistrzejowicach i Czyżynach.

Może w Krakowie nie ma metra, ale dobrze rozwinięta jest komunikacja miejska. Centrum Krakowa, które w rankingu znalazło się najwyżej, przecinają niezliczone linie autobusowe i tramwajowe, natomiast z dzielnic satelickich to właśnie Bieńczyce czy Czyżyny mogą pochwalić się dobrze rozwiniętą siecią komunikacji .
Wyniki tej kategorii w obrębie Krakowa okazały się jednak bardzo zróżnicowane. Zdecydowanie najgorzej wypadły Swoszowice, gdzie ocena to zaledwie 3,88. Oceny niższe od „piątki” zanotowano także w Nowej Hucie (4,15) i na Wzgórzach Krzesławickich (4,92).

Niski wynik Swoszowic wynika z faktu, że nie ma tam tramwaju i jest tylko kilka linii autobusowych. Na więcej nie pozwalają wąskie ulice. Poza tym ta część miasta jest wiecznie zakorkowana.

Duży wpływ komunikacji publicznej na wyniki zauważa Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. – Ewidentnie tam, gdzie mamy silniej rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej (obszary o intensywniejszej zabudowie wielorodzinnej), tam i łatwiej dotrzeć do pracy czy szkoły. ZIKiT chce odpowiadać na zmieniające się oblicze miasta. Powstała u nas jednostka, której zadaniem będzie planowanie zmian w sieci komunikacyjnej pod kątem zmian w zabudowie mieszkaniowej i usługowej Krakowa – komentuje Pyclik.

Wśród 10 największych miast w kraju Kraków, którego średnia ocena to 5,74, plasuje się w połowie stawki. Zajmuje 6. miejsce, dość wyraźnie ustępując najwyżej ocenionym Katowicom (6,96). Jednocześnie ocena Krakowa jest znacznie wyższa od ogólnopolskiej średniej, wynoszącej 5,20.

Zakupy

W codziennym życiu liczą się nie tylko miejsca związane z szeroko pojętą rozrywką i czasem wolnym. Duże znaczenie ma też wygoda robienia zakupów. Czy krakowianie są zadowoleni z oferty handlowej w swojej okolicy?
W gronie 10 największych miast Polski, Kraków z oceną 5,98 znalazłby się pod tym względem na 7. miejscu. Najbardziej zadowoleni z wygody zakupów okazali się mieszkańcy Katowic, którzy ocenili ją na 6,15. Ogólnopolska średnia, niezależnie od wielkości miejscowości, to 5,36.

Także w ocenie oferty handlowej zaobserwować możemy spore różnice pomiędzy poszczególnymi częściami Krakowa. Najlepiej wypadły Mistrzejowice, które z oceną 6,44 wyprzedziły Czyżyny (6,41) i Bieńczyce (6,21).

– Moim zdaniem na tak wysoką ocenę miało wpływ kilka czynników. Po pierwsze Mistrzejowice od początku istnienia, czyli równo od 50 lat, były bardzo dobrze zaprojektowane pod względem planistycznym i urbanistycznym. Tu przewidziano dla każdego osiedla mini centra handlowe, a na styku poszczególnych osiedli znajdują się duże zespoły handlowo-usługowe.

Z tego powodu na terenie mistrzejowickich osiedli znajdują się punkty handlowe i usługowe specjalizujące się praktycznie w każdej dziedzinie. Dodatkowo, lata 90. przyniosły rozwój wielkopowierzchniowych sieci handlowych, których w naszej dzielnicy także nie brakuje – komentuje Sławomir Dymacz, członek Rady i Zarządu Dzielnicy Mistrzejowice.

Na drugim biegunie, ze zdecydowanie najniższym wynikiem znalazła się Nowa Huta, której ocena to 3,69. Poniżej „piątki” znalazła się jeszcze jedna dzielnica – Swoszowice, która uzyskała wynik 4,38.

Infrastruktura dla dzieci

Jak Kraków wypada pod tym względem na tle innych polskich miejscowości? Dość przeciętnie. Wśród 10 największych miast najlepsza ocena padła w Katowicach (5,77), a Kraków z wynikiem 5,48 znalazł się razem z Gdańskiem na 5. miejscu. Warto jednak wspomnieć, że cała dziesiątka największych miejscowości osiągnęła znacznie lepszy wynik, niż ogólnokrajowa średnia wynosząca 4,97.

Poniżej średniej znalazły się tylko dwie krakowskie dzielnice. Ostatnia w rankingu Nowa Huta, oceniona na 3,92 oraz Swoszowice, które otrzymały wynik 4,13.

Dwie dzielnice Krakowa otrzymały co najmniej „szóstkę”. To ocenione na 6,06 Mistrzejowice i Bieńczyce, które otrzymały ocenę 6,00. Na trzecim miejscu znalazły się Czyżyny (5,83).

– Można powiedzieć, że jeśli chodzi o sieć placówek edukacyjnych, Mistrzejowice stanowią wręcz ideał. W rozwiązaniach planistycznych sprzed 50 lat zapisano konieczność istnienia na każdym osiedlu placówek oświatowych: szkół, przedszkoli, żłobków i bibliotek oraz domów kultury.

Oprócz tego na terenie dzielnicy znajduje się kilkanaście placów zabaw i 2 duże ogródki jordanowskie. Na terenie Plant Mistrzejowickich zlokalizowany jest natomiast duży kompleks sportowo-rekreacyjny: trial park, skatepark i ogólnodostępne boiska wielofunkcyjne – wymienia Sławomir Dymacz, członek Rady i Zarządu dzielnicy.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto