Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księża Góra wreszcie będzie pod ochroną

Małgorzata Węgiel
MLG
Piekarscy radni podczas posiedzenia, które odbyło się 29 września, ustanowili pierwszą formę ochrony przyrody w mieście. Jest nią użytek ekologiczny powołany na obszarze 6,3 hektara Księżej Góry. Starania członków Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników o objęcie ochroną przyrodniczo cennego zakątka Piekar Śląskich zostały uwieńczone sukcesem.

- Użytek ekologiczny jest formą ochrony przyrody, która powinna być obowiązkowo wprowadzona do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Jest to obszar chroniony o jednoznacznie jasno określonych granicach, ustalonych szczególnych celach ochrony oraz liście obowiązujących na jego terenie zakazów wybranych spośród zakazów wymienionych w art. 45 ust. 1 Ustawy o ochronie przyrody - tłumaczy Jolanta Prażuch, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Na terenie Księżej Góry nie będzie można zatem zanieczyszczać gleby, wydobywać skał do celów gospodarczych, wykonywać prac ziemnych zniekształcających rzeźbę terenu, niszczyć flory i fauny oraz zmieniać sposobu użytkowania ziemi. Naruszenie tych zakazów jest wykroczeniem lub przestępstwem.

Dlaczego przyrodnicy chcieli ustanowienia użytku ekologicznego na terenie Księżej Góry?
- Chodzi o zachowanie mozaikowatości siedlisk i różnorodności gatunkowej Księżej Góry. Księża Góra to najwyżej położony punkt Piekar Śląskich. Na tym pofałdowanym terenie występują wapienie środkowotriasowe, margle i dolomity. Gleby porastają cenne murawy kserotermiczne oraz zbiorowiska gatunków chronionych: wilżyna ciernista, dziewięćsił bezłodygowy, konwalia majowa, rokitnik zwyczajny. Spośród gatunków zwierząt objętych ochroną występują tu: jaszczurka zwinka oraz świergotek drzewny - mówi Adam Szczepańczyk z Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników. By chronić przyrodę Księżej Góry i zachować jej bioróżnorodność, przyrodnicy będą w sierpniu i wrześniu wykaszali fragmenty murawy i odkrzaczali cenny teren z wszędobylskich głogów, brzóz, klonów, jesionów i czeremchy.

Ochronie cennych przyrodniczo obszarów Księżej Góry sprzyjać będzie także utworzenie po radzionkowskiej stronie ogrodu botanicznego. Władze Radzionkowa pozyskały na ten cel unijne fundusze - projekt wart prawie 400 tys. zł polega na przebudowaniu wyrobiska wapienia na Księżej Górze o powierzchni około 2 hektarów i głębokości 14 metrów. W niecce zostaną ulokowane siedliska ciepłolubnych muraw, przeniesionych z terenów realizacji dużych projektów infrastrukturalnych. Prawdopodobnie powstaną tu siedliska zastępcze muraw z terenu budowy nowego pasa startowego w Pyrzowicach.

Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników wciąż stara się o uznanie użytku ekologicznego na terenie Bekasowej Łąki i Kocich Górek.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto