Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ks. Władysław Fidelus. Podziękowania

JM
Po ponad 40 latach posługi duszpasterskiej ks. infułat Władysław Fidelus na mocy dekretu biskupa ordynariusza Romana Pindla przeszedł na zasłużoną emeryturę. Naszą redakcję odwiedził Józef Janoszek, długoletni i Honorowy Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, który za naszym pośrednictwem chce podziękować księdzu infułatowi za posługę.

„Biorąc pod uwagę kilkudziesięcioletnią wspaniałą działalność na funkcji Proboszcza naszej Parafii, niezwykle owocną pracę dla dobra nie tylko Parafii, ale i naszego miasta, pozwolę sobie złożyć najserdeczniejsze podziękowania za to wszystko Szanownemu Księdzu Proboszczowi.

Podziękowania te składam zarówno w imieniu własnym, jak i w imieniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, któremu przez 20 lat prezesowałem, niejednokrotnie przy współudziale Szanownego Księdza” - napisał Józef Janoszek.

Przypomnijmy: ks. Władysław Fidelus rozpoczął pracę w Żywca 1 sierpnia 1968 roku. Przez osiem lat był wikarym, stanowisko proboszcza objął 16 lutego 1976 roku.

„Podczas swojej opieki nad parafią wybudował kaplicę w Mosz-czanicy-Rędzinie (1968-1986), kościół w Moszczanicy (1986-1993) - dziś osobna parafia pw. Miłosierdzia Bożego, kaplicę w Kocurowie (1997). Cały czas dba o podległe Jemu kościoły zabytkowe i utrzymuje je w nieskazitelnym technicznym stanie. Przed dzwonnicą postawił dzieło wybitnego polskiego rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja, przedstawiające świętego papieża Jana Pawła II w miejscu, w którym osobiście stał i błogosławił całej Żywiecczyźnie.

Parafianie tę troskę o materialna stronę podległych kościołów i kaplic doceniają, zwłaszcza, że nigdy nie słyszeli tekstu w zakresie „dajcie”. Potrafił gospodarować tym, co otrzymał, a do parafian na końcu roku tylko mówił „Bóg zapłać”, wszystko zrobione ze składek parafian” - można przeczytać w tekście o księdzu infułacie, który otrzymaliśmy od Józefa Ja-noszka.

Ks. infułat Władysław Fidelus urodził się 26 maja 1941 roku w Zembrzycach. Tam w 1955 ukończył Szkołę Podstawową. Później rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Emila Zegadłowicza (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity), do którego wcześniej uczęszczał Karol Wojtyła. Po maturze w 1959 roku wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1965 roku został wyświęcony na kapłana przez arcybiskupa Karola Wojtyłę, który też wcześniej był jego profesorem. Studia podyplomowe w Instytucie Teologii Rodziny ukończył w 1973 roku na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Drogi Karola Wojtyły i Władysława Fidelusa przecinały się wielokrotnie. Ksiądz infułat kończył te samo liceum w Wadowicach, potem słuchał w uczelni Jego wykładów i z Jego rąk na Wawelu otrzymał święcenia prezbiteriatu, a potem dostąpił nominacji do żywieckiej parafii. W 1992 roku przeżył podniesienie kościoła do tytułu katedry (wspólnie z bielską parafią), a potem miał zaszczyt w murach katedry gościć samego Jana Pawła II (1995 rok).

Nowym administratorem parafii NMP w Żywcu został ks. Grzegorz Gruszecki, dotychczas pełniący posługę ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej i diecezji bielsko żywieckiej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto