Kryterium dochodowe 500 plus będzie zmienione! - 23.01.2019. Minister Rafałska komentuje zmiany

500 plus - zasady programu ulegną zmianom. Minister Rafalska zapowiedziała, że konieczna będzie korekta kryterium dochodowego. Część rodzin może stracić świadczenie w przyszłym roku - wszystko ma związek z ustaleniem nowej płacy minimalnej. Z tego powodu ministerstwo planuje wprowadzenie modyfikacji procedur. Na czym będzie polegała zmiana?
500+ a kryterium dochodowe. W 2019 r., ze względu na podniesienie płacy minimalnej, kryterium dochodowe 500+ ulegnie zmianie.
 Wojciech Wojtkielewicz

Zmiana kryterium dochodowego zostanie wymuszona przez podniesienie płacy minimalnej. Część osób, które teraz korzystają ze świadczenia 500 plus w 2019 r. mogłyby go nie otrzymać – przez wzgląd na zbyt wysokie zarobki.

500 plus a nowe kryterium dochodowe – Rafalska chce zabezpieczenia dla rodzin

Korelacja jest prosta – im większe będzie wynagrodzenie minimalne, tym więcej rodzin będzie musiało wypaść z programu „Rodzina 500 plus".

Jakie jest obecnie kryterium dochodowe 500 plus?

Kryterium dochodowe 500 plus jest obliczane na pierwsze dziecko. Wynosi odpowiednio:

  • 800 zł na jednego członka rodziny,
  • 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

Elżbieta Rafalska potwierdza zmiany w programie 500 plus

Elżbieta Rafalska w rozmowie z PAP potwierdziła, że konieczne będzie wprowadzenie zmian dotyczących kryterium dochodowego 500 plus:

Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia „Rodzina 500 plus”. Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. O to jest to, co w 2019 r. też analizujemy.

Wideo

JS

  • Gazeta Pomorska
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

19.01.2019, 00:15

Program, który daje najbogatszym Polakom 1tyś zł gratis bo mają 2 dzieci a nie daje 500 zł biednym 3 os. rodzinom jest patologią samą w sobie. Pytam, czy rządzący liczą na więcej urodzeń dzieci w rodzinach najbogatszych? Nie doczekacie się.

18.01.2019, 11:37

Pan prezydent obiecał podnieść kwotę wolną od podatku z 3 na 8 tys. (posłowie mają ponad 30 tys.). Powiedział też, że jeżeli tego nie dokona w rok - poda się do dymisji... Kłamca!

17.01.2019, 12:13

I znowu zmiana, którą można podetrzeć sobie dupe! Mamy wychowujące jedno dziecko z alimentami a czasem z partnerem nie dostają od państwa NIC bo o kilka zł przekraczają dochód! A pełne rodziny gdzie jest np dwójka dzieci ojciec np szef straży pożarnej a matka zarabiająca z 3/4 tysiące to 500 dostaną i mają te rodzinki 1000 zł do budżetu domowego w gratisie :/ kiedy ktoś z szanownych rządzących dojdzie do wniosku, że taki system 500 strasznie uderza w samotne mamy, a co my to już najgorszy sort społeczeństwa bo nie wychowujemy dziecka w pełnej rodzinie? Kiedy ktoś u góry wpadnie na pomysł żeby pomniejszyc np 500 dla samotnych matek o tą kwotę którą np przekraczają

17.01.2019, 11:36

Wszystkie te programy są dla biedaków nierobów. Co z bogatymi biedakami, którzy np wzięli kredyty aby zapewnić rodzinom dach nad głową??? Znowu lepiej ma leń, który dostanie mieszkanie socjalne. Gdzie tu rozsądek i sprawiedliwość?

13.01.2019, 03:50

Gdzie 500* dla emerytów? Sobie wzięliście, no tam-wiadomo, Żłoba ciągle mało i mało. Pan Marcinkiewicz kiedyś odwiedził emerytów i przyznał wszystkim bez wyjątku emerytom po 300 zł. Takiego chcę prezydenta, a nie takiego, który sie produkuje na nartach albo w kościele, a obywateli ma w ciężkim poważaniu. Powinien wstąpić na zawsze do jakiegoś seminarium, bo to jest chyba Jego powołanie. Chcę na Prezydenta Polski Kazimierza Marcinkiewicza. On nie robi z buzi cholewy. Amen.

13.01.2019, 03:43

Odejdźcie z tym swoim Rządem jak najdalej. Nie chcę Was Widzieć ani słuchać pasibrzychy chciwe!

13.01.2019, 03:40

A miało być te 500 dla każdego dziecka, niezaleznie od tego ile zarabiaja rodzice. Niedługo zabierzecie wszystko. Juz niejedno dobro nam zabraliście w rzeczpospolitej.

12.01.2019, 21:02

Śmieszne bo ja jestem rodzina dwuosobową i z alimenentami 500 zł i tak przekraczam dochód

12.01.2019, 15:55

Y

08.01.2019, 17:39

Już mam dość tego rzadu. Odebrali pieniądze wójtom i innym urzędnikom, bo Beata Szydlo dała podwyżki ministrom. Na pewno nie zagłosuje na PiS! Teraz dojdzie do takich anomalii, że pracownicy będą zarabiali więcej niż wiceprezydenci miast lub kierownicy referatów. Zastanówcie sie co robicie.

06.01.2019, 22:28

Ii

05.01.2019, 13:20

O

05.01.2019, 12:16

Zblizaja sie wybory to bedzie zmienione kryterium dochodowe by nie tracic wyborcow

04.01.2019, 11:01

500 plus to hodowanie patologi.

04.01.2019, 10:59

Nasze podatki ida na wspieranie patologii!!!! 500 dla tych którzy płacą podatki!!! - DOKŁADNIE !

04.01.2019, 10:58

500plus to piramida finansowa.
A co z mentownią żyjącą z 500 , alimentów, dodatków, w mieszkaniu socjalnym. Mają średnią krajową, i wykazują brak dochodów. Ile tego jest! i Jak długo będziemy To utrzymywać?

02.01.2019, 01:09

Brawo PiS, dziękujemy! Wreszcie normalna Polska.

01.01.2019, 20:32

Samotne matki które mają zasadzone alimenty od ojca dziecka a zarabiaja trochę powyzej minimanej i dorabiają sobie legalnie na umowe zlecenie świadczenia 500 nie dostają. Nasze podatki ida na wspieranie patologii!!!! 500 dla tych którzy płacą podatki!!!

01.01.2019, 18:08

Bardzo dobrze. Pieniądze dostają normalne rodziny. Ci którzy wypisują na tym forum jakieś brednie o patologiach, czy "życiu z 500 " to jakieś intelektualne dno:). Według ich obleśnych wizji europlebsu większość rodzin w Polsce to pijaki oraz, że można utrzymać się z 500 lub 1000 zł miesięcznie w troje lub czworo w rodzinie.
Kupcie sobie kółko i pie.... się w czułko oszołom i nieuki :).

01.01.2019, 17:43

Samotnej matce , której dochód przekroczy parę zł nic się nie należy-
więc dlaczego bogaczom się 500 należy. Te pieniądze idą z podatków osób pracujących , także samotnych matek . Ale jej dziecku nic się nie należy - ono nie potrzebuje nic - lepszego jedzenia, odpoczynku . Mnie nie stać nawet na buty dla syna na zimę ,
żyć się nie chce w tej Polsce .Nikt tych pieniędzy nie kontroluje , są w 60 % jak nie więcej wyrzucane w błoto , byle dzieci było na ilość a co z nimi się dzieje nikogo to nie interesuje ~!!!!!!!!!!!

01.01.2019, 17:04

Jedyne słuszne świadczenie socjalne to darmowa edukacja i ułatwianie dostępu do niej (stypendia, dodatkowe zajęcia, pomoc w zakupie materiałów, dofinansowanie bibliotek, dojazdy do szkół, obiady dla dzieci itp.)!! Każdy chętny będzie pracował, reszta ma po prostu problem... Pomóc można też niepełnosprawnym, którzy utracili zdolność pracy w wyniku choroby. Rodzinom patologicznym i dysfunkcyjnym trzeba zabrać dzieci, żeby ich nie psuć i pomóc wystartować w życiu. Sama miłość bez odpowiedniej opieki wygląda dobrze w filmach nie w realnym świecie.
Cała reszta świadczeni do kosza!

01.01.2019, 16:54

Mierzi mnie utrwalanie katolickiej wizji rodziny w XXI wieku. Emerytura 500 plus dla matek..... A co z ojcami? Dzieci mają dwoje rodziców którzy w równym stopniu się o nie troszczą i wychowują. Dalej, co z rodzicami z rodzin wielodzietnych, którzy ciężko pracowali całe życie jednocześnie wychowując 3,4,5... dzieci (podwójna emerytura jest chyba oczywista)? Okazuje się że nie ma sensu pracować.... lepiej bąki zbijać w domu, Czy się stoi czy się leży 500 złotych się należy... Coś wam to przypomina? To psucie społeczeństwa, zwłaszcza tego borykającego się z problemami, ich trzeba edukować a nie kupować!! To że ktoś nie pracował i miał dużo dzieci, nie znaczy automatycznie, że o nie dbał, ze dobrze wychował!

01.01.2019, 15:12

Uważnie przyglądam się zdjęciu powyżej cóz zauważam pychę że strony Minister Rafalskiej Ja natomiast polecam udać się w trybie pilnym do fryzjera aby godnie reprezentować tak ważne stanowisko państwowe Według mnie zauważam grzech lenistwo co do wyglądu Minister Rafalskiej Wiewiórki jakie napotkałem na swoje drodze DW948 ładniej wtglądały i były sprytniejsze gdyż nawet byłem zdziwony kiedyś że była taką akrobatką że potrafiła wskoczyć na moją torbę podróżna która była w pobliżu pewnego przystanku pilnie obserwując otoczenie i cwaniaków kierowców . Piszę prawdę co do wiewiórki śierscią i pięknym połyskiem naturalnego koloru bez zbędnego farbowania swojej sierści

01.01.2019, 14:04

Będzie bardzo ciężko odsunąć od władzy tych oszołomów. Patologia ma się fantastycznie! Samotne biedne matki żyjące w konkubinatach dostają gigantyczne świadczenia znaczne powyżej progu przyzwoitości. Alimenty, 500 , zasiłki socjalne, dopłaty do mediów, dopłaty do czynszu a właściwie to zapłata całego czynszu, darmowe żłobki i przedszkola. Darmowa państwowa żywność, którą potem wyprzedają na olx. Wpisani już do kolejki na darmowe mieszkania. Wszystko od państwa. Siedzą całymi dniami w domach kombinując kolejne świadczenie podczas gdy Ci co pracują na nich muszą siedzieć całymi dniami w pracy. By zarobić na nich a własnym dzieciom opłacać przedszkole prywatne. Bo państwowe dla patologii otwarte od 8 do 16. Pójdą wszyscy jak w ogień na następne wybory. Szlachta nie pracuje, szlachta ma fabrykę w portkach...

01.01.2019, 12:04

Będzie jak zawsze najbiedniejś (wiekszosci patologia) będzie dostawać pieniądze od państwa
A normalnie pracujący ludzie będą na tym cierpiec.