Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krocionogi atakują Kraków! Sprawdź, jak z nimi walczyć.

Ewa Adamska
Ewa Adamska
Przemysław Szwałko, UMK
Sezon od maja do lipca to czas masowego wylęgu krocionogów - uciążliwych robaków, wydzielających szkodliwe dla człowieka toksyny.

Mucha w królestwie zwierząt


Wędrówki krocionogów wielokrotnie obserwowano w Europie oraz wielu innych rejonach świata. W Polsce masowy wylęg dotyczy pięciu różnych gatunków krocionogów, ale w większości przypadków najczęściej występującym gatunkiem był krocionóg piaskowy, który stał się dla krakowian poważnym problemem.

Stawonogi pojawiają się przede wszystkim w Dębinkach, rejonie Bodzowa, Kostrza i Pychowic, ale także na Woli Justowskiej, bo lubią wilgotne miejsca, a ich wylęgowi sprzyja też podłoże wapienne i otwarte tereny trawiaste.

Czy są groźne dla zdrowia?

– Są na pewno nieprzyjemne, ale niegroźne. Warto jednak przeprowadzić dezynsekcję w porozumieniu z inspektoratem ochrony środowiska - mówi Anna Armatys, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Innego zdania jest dr Grzegorz Kania, biolog parazytolog, specjalista w dziedzinie krocionogów: - Przenoszą one liczne bakterie szkodliwe dla człowieka, powodujące poważne choroby, jak chociażby rozległe zapalenie płuc. Krocionogi w odruchu obronnym wydzielają benzochinony, które mają działanie rakotwórcze.

Krocionogi - jak z nimi walczyć?
Mieszkańcy często na własną rękę walczą z robactwem, zalewając je wodą, wapnem, trując spalinami. Jak mówi doktor, są to sposoby doraźne. – Nie ma w tej chwili skutecznych sposobów walki z krocionogami. Naukowcy dopiero pracują nad stworzeniem biopreparatów na bazie bakterii nieszkodliwych dla człowieka – tłumaczy dr Kania.

Sposoby, stosowane przez mieszkańców, mogą w niektórych wypadkach okazać się groźne: - Nie należy używać środków chemicznych, bo podtrute krocionogi mogą stać się pożywką dla naszych naturalnych obrońców przed tym robactwem, czyli ptaków, jeży, które zostaną wtedy uśmiercone – mówi Jan Machowski z biura prasowego Magistratu.

Miasto oferuje pomoc mieszkańcom w walce z krocionogami: - Robactwo trzeba zalać wrzątkiem, zamknąć w szczelnym pojemniku, owiniętym workiem i zadzwonić do ZIKITU, który nieodpłatnie wywozi odpady do spalarni – mówi Jan Machowski.

Zaleca się również koszenie trawników, montowanie na ścianach budynków (na wysokości około 10 cm) odwróconych rynien lub innych profilowanych listew o gładkiej powierzchni, gdyż krocionogi lubią wędrować po ścianach. Niezbędne jest codzienne sprzątanie i zamiatanie krocionogów.

Więcej informacji znaleźć można na ulotkach, wydanych przez Magistrat, umieszczonych w dzielnicach narażonych na występowanie krocionogów.


Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krocionogi atakują Kraków! Sprawdź, jak z nimi walczyć. - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto