Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowski szpital będzie leczył wszystkie schorzenia seniorów

Katarzyna Kojzar
Dr Krzysztof Czarnobilski mówi, że to między innymi działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyczyniły się do utworzenia ośrodka leczenia seniorów. W tę niedzielę wolontariusze WOŚP będą zbierać pieniądze na opiekę medyczną dla starszych pacjentów
Dr Krzysztof Czarnobilski mówi, że to między innymi działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyczyniły się do utworzenia ośrodka leczenia seniorów. W tę niedzielę wolontariusze WOŚP będą zbierać pieniądze na opiekę medyczną dla starszych pacjentów Anna Kaczmarz
Krakowski szpital MSW już funkcjonuje jako wielospecjalistyczna placówka dla osób starszych. Nadal jednak w nagłych przypadkach każdy dorosły pacjent może tam zgłosić się na Izbę Przyjęć.

Proces najbardziej widocznych zmian w Szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy ul. Galla w Krakowie rozpoczął się w lipcu od zamknięcia porodówki i Oddziału Neonantologii. Potem przyszedł czas na Oddział Pediatrii, który przestał funkcjonować w grudniu.

Działalność rozpoczął za to Oddział Geriatrii, który na razie liczy 21 łóżek. Ale do połowy tego roku będzie ich dwukrotnie więcej. Od 1 stycznia Szpital MSW oficjalnie jest już placówką nastawioną na leczenie osób powyżej 60. roku życia.

- To pierwsze tego typu miejsce w Polsce - podkreśla dr Krzysztof Czarnobilski, dyrektor ds. lecznictwa i ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii szpitala MSW. - Człowiek starszy cierpi na wiele chorób jednocześnie i wymaga kompleksowej opieki, łatwego dostępu do wszystkich specjalistów. W naszym szpitalu będzie miał zapewnione wszystkie badania i konsultacje w jednym miejscu.

WOŚP wspiera seniorów
Ostatnio dyskusja o prawie seniorów do godnej opieki zdrowotnej rozgorzała na nowo przy okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas niedzielnego finału akcji będą zbierane fundusze właśnie na sprzęt medyczny dla osób starszych.

"To m.in. apele Jurka Owsiaka oraz wsparcie szpitala MSW w Krakowie przez orkiestrę, zainspirowały nas do stworzenia zupełnie nowej placówki medycznej, która - mamy nadzieję - wyznaczy nowe standardy w leczeniu osób w podeszłym wieku" - napis dyrekcja krakowskiego szpitala w oficjalnym liście do WOŚP.

To nie jest zwykły szpital

W całym regionie funkcjonuje sześć oddziałów geriatrycznych. Doc. Barbara Gryglewska, małopolski konsultant ds. geriatrii, podkreśla jednak, żeby nie mylić szpitala MSW w Krakowie z placówkami, które posiadają jedynie rozbudowane oddziałem dla seniorów. - Krakowski ośrodek jest przykładem kompleksowego, wielospecjalistycznego leczenia pacjenta w podeszłym wieku w jednym miejscu - mówi Gryglewska.

W szpitalu od początku roku funkcjonują oddziały: Chorób Wewnętrznych i Geriatrii, Geriatrii, Chirurgii Ogólnej, Urazowo-Ortopedyczny, Neurologiczny, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Okulistyczny oraz Izba Przyjęć i Pomocy Doraźnej. Usługi świadczą również Dzienny Oddział Psychoterapii, Zakład Stomatologii oraz Zakład Usprawniania Leczniczego. Funkcjonują również liczne specjalistyczne poradnie przyszpitalne wraz z Poradnią Geriatryczną.

- Obecnie mamy w szpitalu trzech lekarzy geriatrów, a sześciu jest w trakcie kształcenia pod kątem leczenia seniorów. Również pielęgniarki przechodzą specjalne szkolenia - wylicza dr Krzysztof Czarnobilski. Takie szkolenie trwa dwa lata i kończy się egzaminem państwowym. Docelowo ukończyć je mają wszyscy pracownicy.

Dyrekcja szpitala zapewnia, że pomimo restrukturyzacji, każdy pacjent powyżej 18. roku życia może się zgłosić w nagłych przypadkach na Izbę Przyjęć i Pomocy Doraźnej.

Szpital się opłaci?
- Ludzie powyżej 65 roku życia stanowią ponad 14proc. mieszkańców Małopolski - mówi dr Czarnobliski. Tendencja jest wzrostowa, szacuje się, że w 2030 r. liczba ta wzrośnie do 21 proc. To wymusza rozbudowę systemu leczenia seniorów.

Pojawiają się jednak głosy, że taka zmiana w Szpitalu MSW przyniesie same straty. Nie działający już Oddział Położnictwa był ceniony przez przyszłe matki za kameralną atmosferę. Przeciwnicy restrukturyzacji twierdzą, że był najbardziej dochodową jednostką, a jego zamknięcie przyczyni się do bankructwa placówki.

Dr Czarnobilski odpiera ataki, tłumacząc, że szpital nie jest przedsiębiorstwem i nie powinien być nastawiony na wynik finansowy, a na dobro pacjentów. - Jeśli wszystko będziemy rozpatrywać w kategoriach finansowych, nigdy nikomu nie pomożemy - mówi. - Jednak już teraz mogę powiedzieć, że to, co dostaliśmy od NFZ, pozwoli nam się zbilansować.

W tym roku nakłady finansowe małopolskiego oddziału NFZ przeznaczone na geriatrię wzrosną o 4,2 mln zł, czyli o 50 procent. - To nowa jakość w medycynie geriatrycznej. Może to jest trochę działanie pod prąd, ale liczymy, że się uda - mówi dr Czarnobilski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto