Krakowianin najlepszym baristą w Europie

red.
materiały promocyjne
Maciej Golonka zwycięzcą Europejskiego Finału Mistrzostw Barista of the Year 2015. Najlepszym baristą w Europie został Maciej Golonka z kawiarni COSTA COFFEE w Galerii Krakowskiej. Zwycięzca Europejskiego Finału konkursu Barista of the Year 2015 marki COSTA COFFEE zachwycił jurorów perfekcyjnie przygotowanymi kawami. Przed laureatem kolejne baristyczne wyzwanie. Krakowianin będzie reprezentować Polskę w Światowym Finale Champion of Champions w Londynie.

W Europejskim Finale Barista of the Year 2015 rozgrywanym w Barcelonie zmierzyło się 12 najlepszych baristów
z 11 krajów Europy, w tym po jednej osobie z Francji, Łotwy, Bułgarii, Węgier, Czech, Rosji, Malty, Portugalii, Cypru i Hiszpanii.

Polska jest szczególnie ważnym krajem w rodzinie COSTA, dlatego nasz kraj reprezentowały
aż dwie osoby ‒ Maciej Golonka z Krakowa oraz Sara Kohnke z Torunia. Ich doskonałe umiejętności i pasja
do kawy złożyły się na znakomite występy obojga reprezentantów Polski.

Maciej Golonka został zwycięzcą konkursu, a tym samym zdobył tytuł Barista of the Year 2015 w Europejskim Finale Konkursu. Drugie miejsce, a tym samym Wicemistrzostwo wywalczyła Beatriz Garcia Rey z Hiszpanii, a trzecie zajął Attila Ferenczi z Węgier. W kategorii „Drink Specjalny” wygrała Vanda Dias z Portugalii.

Perfekcja i humor prosto z Krakowa

Podczas Europejskiego Finału Mistrzostw Barista of the Year 2015 w Barcelonie swoje umiejętności i niebanalne pomysły podania kawy zawodnicy prezentowali w dwóch konkurencjach.

Pierwsza ‒ o nazwie Coffee Master
‒ polegała na właściwym ustawieniu młynka (grind & dose) oraz przygotowaniu 8 kaw (2 Caffé Latte,
2 Cappuccino, 2 Flat White, 2 Espresso) według standardów marki COSTA COFFEE. Na to zadanie zawodnicy mieli zaledwie 30 minut. Druga konkurencja – Drink Dowolny – była popisem kawowej maestrii. Zawodnicy mieli
8 minut na przygotowanie kawowego drinka według własnej receptury.

Maciej Golonka, na co dzień barista w kawiarni COSTA COFFEE w Galerii Krakowskiej, zdobył uznanie jury perfekcyjnie parzonymi kawami, a publiczność zaczarował urokiem osobistym i ogromnym poczuciem humoru.

‒ Największą przyjemność sprawiła mi pierwsza konkurencja. Szybko i sprawie ustawiłem młynek, co dało mi sporo czasu na przygotowanie kaw. Przyznając nagrodę, jury zwróciło uwagę, że zrobione przeze mnie Caffé Latte, Cappuccino, Flat White i Espresso były naprawdę doskonałe. Moim Drinkiem Dowolnym była z kolei kompozycja składająca się z trzech Ristretto (skróconych Espresso, bardziej intensywnych w smaku) z syropem szarlotkowym
i sokiem z limonki. Górną warstwę stanowiła zaś śmietanka z sosem czekoladowo-porzeczkowym i porzeczkowym syropem ‒ mówi Maciej Golonka, zwycięzca Europejskiego Finału Mistrzostw Barista of the Year 2015.

‒ Bardzo się cieszę z nagrody. Dziękuję moim przyjaciołom z Krakowa, którzy wspierali mnie podczas Finałów. Dziękuję też Łukaszowi Przedworskiemu, trenerowi baristów COSTA COFFEE, który osobiście przygotował mnie
do konkursu. Teraz planuję kilkudniowy odpoczynek, a później intensywne treningi przed Światowym Finałem
w Londynie ‒ dodaje barista z Krakowa.

Maciej Golonka będzie w styczniu reprezentować Polskę na finale Champion of Champions w Londynie, walcząc wówczas o tytuł najlepszego baristy na świecie. W globalnym Finale Maciej zmierzy się z innymi baristami
w trzech konkurencjach: Espresso Race – przygotowanie jak największej liczby perfekcyjnych Espresso
w 2 minuty, Drink Dowolny oraz Coffee Master – w światowym finale bariści będą jednak musieli ustawić młynek oraz przygotować aż 16 kaw w 30 minut.

Sara Kohnke i Maciej Golonka zmierzyli się także w Krajowym Finale Mistrzostw Barista of the Year 2015. W maju to właśnie Sara Kohnke została zwyciężczynią konkursu ‒ zdobyła tytuł Barista of the Year 2015 w Polsce,
a także wygrała w kategorii Drink Dowolny. Maciej Golonka wywalczył wówczas Wicemistrzostwo