Żywa szopka franciszkanów na dobre wpisała się w świąteczny krajobraz Krakowa

Żywa szopka franciszkanów na dobre wpisała się w świąteczny krajobraz Krakowa (© Adam Wojnar)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Drewno, siano, zwierzęta z krakowskiego Ogrodu Zoologicznego i Uniwersytetu Rolniczego (osioł, konie, lamy, owce i kozy), aktorzy i oczywiście... duchowy pierwiastek. Tego wszystkiego nie mogło zabraknąć przy budowie jednej z najpopularniejszych szopek w Krakowie, nad którą czuwają bracia franciszkanie.

Zobacz także: Ojciec Kłoczowski: Wigilia bez diabła, który nas dzieli

- Cel żywej szopki ujawnia się w święta i łączy się z narodzinami Chrystusa. Budowaliśmy ją we wspólnocie, tworząc wyjątkową grupę ludzi, którzy dali z siebie więcej niż pojedyncze jednostki. Każdy zajmował się czymś innym. Zwierzętami opiekuje się na przykład brat, który ukończył medycynę - tak tuż przed uroczystym otwarciem "żywej szopki" przy bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie mówił brat Łukasz, który wraz z innymi zakonnikami koordynował proces jej powstawania.

Pierwszą żywą szopkę wystawił św. Franciszek z Asyżu w Greccio w 1223 roku. Zwyczaj ten zaszczepili dwadzieścia lat temu w Polsce krakowscy franciszkanie, którzy zaprosili w tym roku do współpracy m.in. młodzież i znamienitych twórców teatru.

Już w piątek o godz. 20 w "żywej szopce" odbędą się jasełka w wykonaniu Theatrum Mundi oraz braci z WSD Franciszkanów. Misteryjny Theatrum Mundi nawiązuje do krakowskiego Teatru Rapsodycznego. Twórcom Theatrum Mundi przyświeca idea powrotu do średniowiecznej tradycji teatrów obrzędowych, czerpiących inspirację z doświadczeń i historii chrześcijaństwa. Przybyłym na jasełka przygotowane przez Theatrum Mundi będą towarzyszyły kolędy w wykonaniu zespołu Fioretti. Wieczór zakończy tradycyjna pasterka o godz. 24.

W sobotę do tworzenia żywej szopki przyłączą się natomiast uczniowie SP nr 159, prowadzonej przez urszulanki . O godz. 14 odbędzie się ich występ połączony ze wspólnym kolędowaniem. Kolejne jasełka, w pierwszy dzień świąt o godz. 17, odegrają natomiast członkowie Krakowskiego Chóru Młodzieżowego Płomień oraz Fioretti.

Zobacz także: Ojciec Kłoczowski: Wigilia bez diabła, który nas dzieli

W niedzielę do "żywej szopki" zjadą: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli w Wieliczce oraz członkowie góralskiego zespołu Majeranki (godz. 14). Tegoroczne święta Bożego Narodzenia zakończą się wyjątkowymi jasełkami w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwi- towie. Nie zabraknie też kolędowania, tym razem z zespołem W Miłości Zwycięstwo.

"Żywa szopka" franciszkanów na dobre wpisała się w świąteczny krajobraz Krakowa.

- Najpiękniejsze są jednak świadectwa mieszkańców, odwiedzających szopkę w czasie świąt, którym zdarza się dzielić swoimi problemami z przebywającymi w szopce zakonnikami - podsumowuje brat Łukasz.

piątek-niedziela 24-26.12
Bazylika św. Franciszka z Asyżu, Franciszkańska 4
Wstęp wolny


Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Podrobili 17 tys. ton paliwa, staną przed sądem
Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym swieta24.pl

Komentarze (2)

Informujemy, że podczas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość komentowania na portalu. Przepraszamy za niedogodności z tym związane. Komentarze włączone zostaną w niedzielę, po godz. 21

moni (gość)

alez bystre spostrzezenie:) szkoda tylko, ze nie masz poczucia poezji i nie rozumiesz, ze w przypadku szopki akurat nie zgodnosc z tego typu faktami ma najwieksze znaczenie, i nie pojmuje co ma do tego wszystkiego kler

cdn (gość)

Szopki to przekręt. Pasterze nie spotkali tak zwanych króli w stajence, bo ci przyszli w innym czasie do Jezusa(Mateusza 2,11 podaje, że weszli do domu, nie do stajenki). A przyszli nie królowie, tylko magowie(przypis w katolickiej Biblii Tysiąclecia do Mateusza 2,1). Święto 3 króli to cześć dla magów, których działalność Bóg potępił w Biblii. Nieżle nas kler szopkami wmanewrował w nieposłuszeństwo wobec Boga.