Przy ulicy św. Jana w Krakowie istnieje Muzeum Bursztynu, które prezentuje dzieje i ciekawostki związane z cennym jantarem. Wstęp wolny.

- Od dawna chciałem stworzyć w Krakowie takie miejsce, gdzie bursztyn będzie prezentowany w atrakcyjny, ale wielowymiarowy sposób - zdradza Tomasz Mikołajczyk, pomysłodawca muzeum. - W naszej dotychczasowych działaniach skupialiśmy się przede wszystkim na prezentacji walorów estetycznych współczesnych wyrobów z tego kamienia, w Muzeum Bursztynu połączyliśmy je z walorami edukacyjnymi.

Na powierzchni ponad 250 m.kw. można zapoznać się z historią bursztynu i podziwiać piękne wyroby - zarówno jubilerskie od klasycznych bursztynowych korali, poprzez kobiece naszyjniki czy bransolety, rzeźby, a także przedmioty codziennego użytku.

Na szczególną uwagę zasługuje aranżacja - w gablotach obok siebie można zobaczyć surowy bursztyn - naturalne formy skamieniałej żywicy i dzieła sztuki, jakie z niego mogą powstać - znaleziska archeologiczne z biżuterią stylizowaną na dawną oraz formy współczesne.

Jedną z atrakcji jest Laboratorium bursztynu, w którym na specjalistycznym sprzęcie można sprawdzić czy bursztyn w naszym pierścionku albo kolczykach jest prawdziwy. Wykorzystywany do tego spektrometr to jedyne takie urządzenie w Krakowie i jedno z trzech w Polsce.

- Bursztyn jest na tyle ceniony i pożądany, że pojawiają się coraz trudniejsze do rozpoznania imitacje i modyfikacje. Już nie wystarczy przysłowiowe szkiełko i oko, do sprawdzania autentyczności bursztynu potrzebna jest zaawansowana technologia. I my taką dysponujemy - mówi Tomasz Mikołajczyk.

Muzeum Bursztynu mieści się przy ulicy św. Jana 2 i jest czynne we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 10 do 20. Natomiast w każdą niedzielę o godz. 12:00 organizowane jest zwiedzanie wystawy z przewodnikiem. Grupy zorganizowane mogą umawiać wcześniej terminy spotkań pod numerami: 513 511 512, 601 824 646.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!