Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: zmiany w statutach dzielnic to więcej władzy dla mieszkańców. Będzie rewolucja?

Marta Paluch
Anna Kaczmarz
Proponowane zmiany w statutach dzielnic, które w dłuższej perspektywie znacznie ułatwią życie mieszkańcom Krakowa. I dadzą im więcej realnej władzy.

Radny miejski Dominik Jaśkowiec (PO) sporządził projekt zmian w statutach dzielnic, który daje mieszkańcom sporo władzy - to ma być prawdziwa rewolucja. Głosowanie nad projektem zaplanowano na 19 lutego.

Jaśkowiec ma poparcie klubu, a ten z kolei - większość w radzie, więc jeśli nie nastąpi jakiś polityczny kataklizm, będzie przegłosowany. Wtedy wejdzie w życie już jesienią br.

Wybory do rad dzielnic na nowych zasadach miałyby się odbyć 16 listopada - razem z wyborami samorządowymi.

Ten projekt da mieszkańcom większą władzę nad pieniędzmi w dzielnicy. Będą mogli m.in. zdecydować, czy wykorzystać je na nowy chodnik czy na plac zabaw oraz zgłaszać projekty uchwał.

Albo też zdecydować np. o umieszczeniu wypożyczalni czy parkingu dla rowerów w swojej dzielnicy.
- Bardzo dobrze, że mieszkańcy bedą mieć więcej mocy sprawczej w mieście - mówi Marta Shaw, rzeczniczka organizacji Kraków Miasto Rowerów.

Twórca projektu zmian, Dominik Jaśkowiec, radny miejski (PO) i Dzielnicy III, tłumaczy, że mają one na celu zaktywizowanie mieszkańców. - Frekwencja do wyborów rad dzielnic jest coraz mniejsza, coraz mniej jest kandydatów. Chcemy to zmienić, najwyższy czas - podkreśla.

Projekt był długo dyskutowany w dzielnicach. Ostatecznie, spośród 18 rad dzielnicy, tylko kilka jest przeciw.

O co mieszkańcy mogą powalczyć w dzielnicy według nowych zasad?

  1. Remonty szkół
    Podstawówki, gimnazja, przedszkola żłobki. Rada dzielnicy dostaje pieniądze na ich remonty i wyposażenie. Według nowych zasad, mieszkańcy będą mogli współdecydować, które remonty i kiedy wykonać.
  2. Ogródki jordanowskie
    Rada dzielnicy dostaje pieniądze na ich utworzenie i utrzymanie.
  3. Zieleńce, skwery
    Rada ma za zadanie utrzymywać je w czystości. Mieszkańcy będą chcieli więcej koszy na śmieci, koszy na psie kupy? Będą to mogli wywalczyć.
  4. Drogi i chodniki
    Te lokalne remontuje rada dzielnicy. W nowym projekcie statutu jest dokładny rozdział na te drogi, które należą do niej i te, które remontuje zarząd dróg (ZIKiT) - obecnie ten podział nie jest precyzyjny, co powoduje sporo kłótni. Według nowych zasad, dzielnica zajmie się drogami wewnętrznymi, osiedlowymi (tam gdzie jest wspólnota lub należy ona do gminy) i dojazdowymi. Wykaz tych ulic każda dzielnica umieści na swojej stronie internetowej.
  5. Sport na osiedlu
    Budowa boisk, stawianie stołów do ping-ponga, kortów.
  6. Bezpieczeństwo
    Są dzielnice, gdzie inwestuje się wsprzęt dla policji, patrole. Np. RD Nowa Huta zakupiła trzy radiowozy dla policji (zapłaciła połowę, drugą dała Komenda Główna).
  7. Niepełnosprawni
    Budowanie podjazdów do sklepów, budynków, inwestycja w sygnalizację świetlną z dźwiękiem. Nowy statut zakłada, że każda dzielnica zrobi plan takich konkretnych działań.
  8. Wspieranie lokalnej kultury
    Dofinansowanie przeglądów dziecięcych teatrów, salonów poezji, kółek czytelniczych.

***

Proponowane zmiany, które w dłuższej perspektywie znacznie ułatwią życie mieszkańcom w dzielnicach Krakowa. I dadzą im więcej realnej władzy

  • COMPONENT {"params":{"text":"Projekty mieszkańców","id":"projekty-mieszkancow"},"component":"subheading"}

    Grupa 50 mieszkańców dzielnicy będzie mogła zgłaszać projekty uchwał w radzie dzielnicy. Potem nad tymi uchwałami odbędą się głosowania - jak nad uchwałami rady dzielnicy. Tak samo liczna grupa będzie mogła proponować tzw. zadania dzielnicy (nazywa się to wnioskiem obywatelskim). Te wnioski będą potem wpisywane do budżetu. Takim przykładowym zadaniem może być na przykład remont chodnika na danej ulicy czy ustawienie nowych lamp oświetleniowych.

  • COMPONENT {"params":{"text":"Udział w budżecie","id":"udzial-w-budzecie"},"component":"subheading"}

    Udział w tzw. budżecie partycypacyjnym. Każda dzielnica będzie mogła przeznaczyć pulę ze swojego budżetu na potrzeby, które przegłosują mieszkańcy. Jak zagłosują, tak pieniądze zostaną wydane. - Przy naszym budżecie ponad 3,5 mln zł, mógłbym na taką pulę spokojnie przeznaczyć 200 tys. zł - wylicza Stanisław Moryc, szef Rady Dzielnicy XVIII (Nowa Huta). - I mieszkańcy zdecydują, czy wolą monitoring we wszystkich przedszkolach czy place zabaw - dodaje.

  • COMPONENT {"params":{"text":"Podział pieniędzy","id":"podzial-pieniedzy"},"component":"subheading"}

    Będzie bardziej sprawiedliwy. Teraz obowiązuje skomplikowany algorytm, który uwzględnia mnóstwo czynników. Nowe zasady będą proste - o wysokości kwot zdecyduje liczba mieszkańców (50 proc.) i powierzchnia (20 proc.). Pozostałe 30 proc. to stała suma, którą każda dzielnica dostanie po równo. - To bardziej sprawiedliwy podział, każdy mieszkaniec Krakowa dostanie mniej więcej tyle samo - mówi Jakub Kosek, szef najliczniejszej dzielnicy IV Prądnik Biały ( 67 tys. mieszkańców).

  • COMPONENT {"params":{"text":"Bez sztywnych ram","id":"bez-sztywnych-ram"},"component":"subheading"}

    Zniknie podział na sztywne zadania rady dzielnicy. Po prostu pieniądze na konkretne zadania radni będą przeznaczać z ogólnej puli - jednej dla wszystkich przedsięwzięć. - To bardzo ułatwi nam działanie. Teraz, gdy np. mamy na remont boiska przyznane 90 tys. złotych, a najtańszy wykonawca zrobi to za 150 tys., musimy się gimnastykować, przesuwać pieniądze z innych pul. Teraz będzie jedna - mówi Jakub Kosek, szef Rady Dzielnicy IV (Prądnik Biały).

  • COMPONENT {"params":{"text":"Ułatwienia wyborcze","id":"ulatwienia-wyborcze"},"component":"subheading"}

    Prawo wyborcze bardziej elastyczne. W wyborach będą mogli brać udział nie tylko stale zameldowani, ale też ci, którzy na stałe mieszkają w dzielnicach. To samo z kandydatami. Wystarczy, że złożą oświadczenie w urzędzie miasta i zostaną wpisani do rejestru wyborców. Ich oświadczenie ma moc urzędową - tj. za fałszywe oświadczenie grożą sankcje administracyjne. Ponadto wybory do rad dzielnic będą zorganizowane w tym samym czasie co samorządowe,

  • COMPONENT {"params":{"text":"Kandydat bez podpisów","id":"kandydat-bez-podpisow"},"component":"subheading"}

    Znika wymóg zebrania przez kandydata 25 podpisów. Jak twierdzą pomysłodawcy, bardzo łatwo je zebrać, więc w sumie można z tego zrezygnować. A sprawdzanie autentyczności podpisów przy kilkuset kandydatach to ogromna praca. Ten zapis spowodował sprzeciw niektórych szefów dzielnic. RD V (Krowodrza) odrzuca ten pomysł i całą "rewolucję".Wątpliwości mają także radni z Huty. - Ale to chyba jedyne zastrzeżenie, ogólnie jesteśmy za - mówi Stanisław Moryc, szef RD Nowa Huta.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto