Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: zabytkowy dworzec PKP na sprzedaż

Katarzyna Ponikowska
W zabytkowym budynku dworca można urządzić muzeum, kino, restaurację czy galerię handlową
W zabytkowym budynku dworca można urządzić muzeum, kino, restaurację czy galerię handlową Jan Hubrich
Sprawa wydaje się przesądzona. Zabytkowy budynek Dworca Głównego w Krakowie z XIX w. zostanie wystawiony na sprzedaż. Stanie się to prawdopodobniej jeszcze w tym roku.

- Stary budynek będzie pełnił funkcję dworca do września, kiedy planujemy otworzyć dla podróżnych nową, podziemną stację - wyjaśnia Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy Grupy PKP. - Wtedy zabytkowy obiekt prawdopodobniej zostanie wystawiony na sprzedaż - dodaje.

Dowiedzieliśmy się, że miasto Kraków nie jest zainteresowane kupnem obiektu. - W tym roku nie mamy na to pieniędzy w budżecie - przyznaje Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Podobnie władze województwa. Ani w tegorocznym budżecie Urzędu Marszałkowskiego, ani w planie gospodarowania nieruchomościami na lata 2012-2014 nie przewidziano takiego zadania.
Wartość budynku nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że jeśli zostanie ogłoszony przetarg, będzie mógł w nim wziąć udział każdy zainteresowany.

Co ciekawe, nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o nową funkcję obiektu. Ten, kto kupi nieruchomość, może tam urządzić galerię, muzeum, kino, restaurację czy obiekt handlowy. Pod warunkiem że zostanie zachowany wygląd budynku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. - Będzie tam można dokonać jedynie drobnych zmian - wyjaśnia Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. - Konieczne będą jednak uzgodnienia z konserwatorem - zastrzega. Janczykowski dodaje, że przed wystawieniem obiektu na sprzedaż obecny użytkownik powinien wystąpić o wytyczne konserwatorskie.

To nie pierwszy przypadek w Polsce, że PKP pozbywają się budynku dworcowego. Taka sytuacja miała już miejsce między innymi na Śląsku. W miejscowości Wyry dworzec trafił do prywatnych rąk i zmienił się nie do poznania. Inwestor urządził tam restaurację.

Krakowski Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP zaplanował w 2012 roku osiem przetargów na sprzedaż nieruchomości o wartości około 18,5 mln złotych.

Na sprzedaż zostały już wystawione korty tenisowe przy ul. Siedleckiego. - Oferta jest bardzo atrakcyjna ze względu na obniżoną cenę z 14,5 mln na niecałe 8 mln - mówi Bartosz Chabior, zastępca dyrektora krakowskiego Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP.

8 marca odbędzie się przetarg na działkę przy ul. Prądnickiej 32 wraz ze zlokalizowaną na niej stacją benzynową (cena wywoławcza to 1,6 mln zł netto), a 22 lutego - przetarg na sprzedaż działki i budynku przy ul. Prądnickiej 34 (cena wywoławcza wynosi 555 tys. zł netto).

Również w 2012 roku PKP planuje wystawić na sprzedaż lokale użytkowe zlokalizowane przy ul. Piastowskiej, w których można urządzić m.in. sklepy, oraz działkę z kilkoma budynkami gospodarczymi przy ul. Bosackiej. - Atrakcyjne położenie działki przy Bosackiej (w samym centrum) sprawia, że jest to dobra lokalizacja pod inwestycję - mówi dyrektor Chabior.

W ofercie PKP znajdują się również działki przy ul. Wielickiej w Krakowie. - To są nasze sprzedażowe plany na 2012 rok. Nieruchomości na licytację mamy jednak dużo więcej - zdradza Chabior.

Ciekawe oferty można znaleźć w całej Małopolsce. Do sprzedania jest ośrodek wypoczynkowy "Nad Popradem" w Piwnicznej-Zdroju z 30 domkami letniskowymi czy nieruchomości w Tarnowie - budynek przy ul. Sportowej oraz działka przy ul. Warsztatowej.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto