Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zabierają głos w sprawie działań Ministerstwa Sprawiedliwości

Redakcja
Andrzej Banas / Polska Press
"Z niepokojem oraz niedowierzaniem przyjęliśmy komunikat zamieszczony na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, a także nawiązujące do niego wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości w publicznych mediach o zamiarze wytoczenia powództwa przeciwko nauczycielom akademickim Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z powodu wyrażonej przez nich opinii w sprawie nowelizacji Kodeksu karnego" - czytamy w specjalnym oświadczeniu władz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oświadczenie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego to odpowiedź na działania resortu sprawiedliwości, który zamierza wytoczyć proces karnistom UJ. Chodzi o opinię wyrażoną przez siedmioro przedstawicieli najstarszej polskiej uczelni w sprawie planowanej nowelizacji Kodeksu karnego. Karniści z UJ ocenili m.in., że "przepisy dotyczące przestępstw łapownictwa w sektorze publicznym (art. 228 k.k., art. 229 k.k.) mogą nie mieć zastosowania do osób zarządzających największymi, strategicznymi spółkami handlowymi z udziałem Skarbu Państwa, co prowadzi do rażących nierówności wobec prawa i nieuzasadnionego uprzywilejowania niektórych podmiotów gospodarczych". Zdaniem resortu sprawiedliwości taka opinia to kłamstwo, godzące w dobre imię ministerstwa kierowanego przez Zbigniewa Ziobro.

"Misją Uniwersytetu Jagiellońskiego jest zajmowanie stanowiska w sprawach ważnych dla społeczeństwa i funkcjonowania państwa. Polityka karna jest niewątpliwie kwestią budzącą żywe zainteresowanie społeczeństwa i wpływającą na postrzeganie państwa. Dlatego tak istotne jest, aby decyzje w tych sprawach podejmowane były przez władze państwowe w sposób transparentny i po przeprowadzeniu rzeczywistej publicznej dyskusji nad przedstawionymi propozycjami zmian istniejących regulacji prawnych. Rolą nauczycieli akademickich, zwłaszcza prawników, jest zaś zabieranie głosu w publicznej debacie nad kształtem przyjmowanych przez Sejm oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej rozwiązań prawnych" - napisano w oświadczeniu władz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Uniwersytet Jagielloński najlepiej kształci przyszłych prawników

"Przedstawiona przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego opinia sporządzona została w oparciu o ich najlepszą wiedzę i doświadczenie, wynikające z prowadzonych badań naukowych. Zabierając głos w publicznej debacie, korzystali z gwarantowanej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wolności prowadzenia badań naukowych i wolności wyrażania opinii w sprawach publicznych. Korzystanie z tych wolności stanowi sens dyskursu publicznego w demokratycznym państwie prawnym. Kierowanie oskarżeń przez organy władzy państwowej wobec osób wyrażających swoje opinie w ważnych sprawach publicznych godzi w fundamenty porządku prawnego" - dodają rektorzy UJ.

WIDEO: Dlaczego Polacy nie interesują się wyborami i polityką?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zabierają głos w sprawie działań Ministerstwa Sprawiedliwości - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto