Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Większa strefa parkowania. Mieszkańcy mają liczne uwagi

Piotr Rąpalski, Marcin Karkosza
Strefa płatnego parkowania została rozszerzona. Na części ulic zlikwidowano miejsca postojowe i ustawiono słupki. Gdzie indziej parkingi zostały, ale kosztem wprowadzenia jednego kierunku ruchu. Strefa płatnego parkowania jest już większa. Mieszkańcy mają liczne uwagi i zastrzeżenia. Urzędnicy zlecili reorganizację ruchu w 36 miesięcy.

Kraków. Większa strefa płatnego parkowania [MAPA]

Rozszerzona strefa płatnego parkowania zaczęła formalnie obowiązywać w sobotę, ale dopiero od dziś trzeba w niej płacić za postój. Kierowcy mają jednak więcej zmartwień. Mieszkańcy ulic, gdzie zlikwidowano miejsca postojowe, piszą do nas z pretensjami, że urzędnicy odbierają im i tak niewielką możliwość zostawienia auta. Tam, gdzie miejsc przybyło, parkomaty mają tylko napełnić kasę miasta. Poprosiliśmy więc urzędników o wyjaśnienia.

Nowe zakazy
Roman Glonek narzeka, że na ulicy Królewskiej, na odcinku od Józefitów do Urzędniczej, postawiono znaki zakazu postoju. - Straż miejska już wypisuje mandaty - burzy się kierowca. I wylicza: zakaz postoju na 30 stanowiskach to strata ok. 700 zł dziennie (blisko 20 tys. zł miesięcznie). - Gmina straci, a mieszkańcy nie mają gdzie stawać - zauważa. Dziwi się, bo ulica w tym miejscu jest szeroka.

- To jedno z miejsc, które zgłosiliśmy do ponownej analizy - zaznacza Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Pewnie projektant chciał usprawnić przejazd tramwajów, ale czekamy na wyjaśnienia.

Nie dało się. Teraz się da?
Drugi przykład jest odwrotny, ale też drażni mieszkańców. Na rogu Beliny-Prażmowskiego i Grochowskiej zawsze stał zakaz parkowania.

- Mieszkańcy chcieli jego likwidacji, lecz ZIKiT się nie zgodził - zauważa Tomasz Nakielny. - "Musiał" tam stać, bo ponoć poprawiał bezpieczeństwo. Ale teraz zamiast zakazu stoi tabliczka "miejsce parkingowe". Trzeba będzie płacić. W ten oto cudowny sposób, pomimo skrzyżowania, przejścia dla pieszych i autobusów, które wcale się nie zmniejszyły, miejsce stało się bezpieczne i przyjazne kierowcom.

- Faktycznie projektant wprowadził tam miejsca postojowe, ale przy skrzyżowaniu pojawią się słupki dla bezpieczeństwa. Nie będzie postoju - przyznaje Michał Pyclik.

Projektant zapędził się też na Kazimierza Wielkiego. Zakazał parkowania między trawnikami. - Zapytaliśmy już, skąd to rozwiązanie, bo mamy wątpliwości. Jeśli jego argumenty nie będą przekonujące, miejsca postojowe wrócą - mówi Pyclik.

Więcej słupków
Słupki na drogach i skrzyżowaniach to pierwsza zmiana wchodząca w życie wraz z powiększoną strefą. Pojawią się m.in. na skrzyżowaniu ul. Rollego z wjazdem na most Piłsudskiego, w zatoce na ul. Grzegórzeckiej, na ul. Kalwaryjskiej. Są już też na zakręcie ul. Lea prowadzącym do ul. Królewskiej. Ale tu niewiele dają. - Odepchnęły auta od budynków, ale samochody dalej parkują, tylko że bardziej wystają na ulicę i stwarzają zagrożenie - mówi Maria Liszka, mieszkanka ul. Lea.

- Słupki lub zakazy postoju stawiamy w miejscach, gdzie kierowcy parkowali nielegalnie - wyjaśnia Pyclik. - W starej strefie mogli tam nie płacić, bo nie było znaku "Parking". To też niesprawiedliwe wobec kierowców, którzy płacili. Nie chcemy, aby to się powtarzało. Teraz, stając przy słupkach lub na zakazie, trzeba liczyć się z mandatem lub odholowaniem pojazdu.

Jeden kierunek za miejsca
Miejsc postojowych przybędzie dzięki zmianie ulic dwukierunkowych na jednokierunkowe. Najwięcej pojawi się w nowej podstrefie P6I, np. na ul. Bema, aż do Bandurskiego (ruch tylko w stronę ronda Młyńskiego). Dzięki temu parkować będzie można po obu stronach - połową auta na chodniku, połową na jezdni. Na Rynku Podgórskim pozostawimy auta po lewej stronie wokół placu.

Tu też jednak nie uniknięto wpadek. Na ul. Parkowej stanął znak zakazu parkowania po obu stronach. Po skargach ulica zmieni się na jednokierunkową, by parkować po jednej stronie. Zasada jest prosta. Jeśli auta mają stać na jezdni z jednym kierunkiem ruchu, musi mieć 3 m wolnej przestrzeni dla jadących.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto