Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Weronika Muszyńska została inżynierem, budując robota z "Gwiezdnych Wojen" [ZDJĘCIA]

Redakcja
Miłośniczka „Star Wars” z AGH ze swoją pracą inżynierską (obronioną)
Miłośniczka „Star Wars” z AGH ze swoją pracą inżynierską (obronioną) Fot. AGH

Weronika Muszyńska studiująca na Akademii Górniczo-Hutniczej zbudowała w ramach swojej pracy inżynierskiej robota jak z kultowej sagi filmowej "Gwiezdne Wojny" ("Star Wars"). Jest on odwzorowaniem w skali 1:1 bohatera, który po raz pierwszy pojawił się w filmie "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" z 2015 roku - droida astromechanicznego BB-8.

- W mojej pracy pokazałam krok po kroku etapy tworzenia najpierw prototypu o mniejszych wymiarach, a następnie już finalnej wersji robota. Omówiłam zastosowane systemy sterujące oraz napisane przeze mnie oprogramowanie. Robotem steruje się poprzez napisaną przeze mnie aplikacje - opowiada Weronika Muszyńska. Jak wyznaje, jest miłośniczką serii "Gwiezdnych Wojen".

Weronika, 23-letnia studentka Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH, przygotowała pracę pt. „Budowa robota mobilnego BB-8 oraz implementacja oprogramowania sterującego” pod okiem swojego promotora dra Piotra Kustry. Na Facebooku zamieścił on następujący komentarz: "Weronika. Jako promotor tej pracy chcę podkreślić, że mój wkład w jej realizacje jest równy 0. Pomysł oraz wykonanie w 100% zrealizowałaś sama. Życzyłbym sobie tylko takich zdolnych i kreatywnych dyplomantów. Sama ilość lajków oraz komentarzy świadczy o tym, że trzy lata Twojej pracy zrobiły niesamowity efekt. Jeszcze raz gratuluje Pani Inżynier".

Robot jak z filmu ma kształt kuli, na której szczycie znajduje się rodzaj głowy. Weronika Muszyńska robota wykonała samodzielnie, wyposażyła w mechanizm pozwalający mu na poruszanie się. Większość części została wydrukowana na drukarkach 3D, a studentka AGH dodatkowo zaprogramowała robota i stworzyła aplikację, która pozwala nim kierować.

Pomysł na zbudowanie repliki robota pojawił się dwa lata temu. Wtedy też powstał jego pierwszy, niewielki prototyp. Następnie po weryfikacji funkcjonalności mniejszego modelu, studentka przystąpiła do budowy pełnowymiarowej konstrukcji. Proces produkcji trwał niemal 10 miesięcy, z czego sam druk poszycia robota (kuli oraz głowy) zapełnił aż 29 dni pracy drukarki 3D.

BB-8 porusza się tak samo jak jego filmowy pierwowzór. Głowa robota utrzymuje się na tułowiu poprzez umieszczone w środku obu kul magnesy neodymowe. Dodatkowo na styku obu części droida konstruktorka umieściła kółka z łożyskami, które ułatwiają przemieszczanie się po kuli korpusu. Wewnątrz robota, oprócz magnesów, znajduje się konstrukcja zapewniająca równowagę urządzenia oraz systemy sterujące. Każdy element montażowy mechanizmu został zaprojektowany oraz wydrukowany. Całość połączono dzięki użyciu prętów gwintowanych. Na wydruk 3D wszystkich części użytych w projekcie poświęcono ok. 12 kg filamentu.

Jak informuje rzecznik AGH, w planach studentka ma jeszcze modyfikacje mechanizmu w taki sposób, aby głowa mogła poruszać się niezależnie od ruchu korpusu, a także dodanie możliwości obracania nią. W dolnej kuli przygotowane są również otwory, które czekają na dodanie do nich kolorowych diod.

Twórczyni droida pochodzi z Zielonej Góry, ale przeprowadziła się i mieszka w Dziemięrzycach (powiat miechowski). Pracę inżynierską obroniła kilka dni temu. Teraz furorę w sieci robi jej zdjęcie z robotem w gmachu głównym AGH. Uczelniany profil AGH na Facebooku zamieścił już także przeróbki tej fotografii (też je prezentujemy w naszej galerii) z kolejnymi elementami z "Gwiezdnych Wojen".

23-latka skończyła informatykę stosowaną. Po tym, jak zdobyła tytuł inżyniera, teraz składa aplikację na studia drugiego stopnia, również na AGH.

To oczywiście nie pierwszy robot skonstruowany przez studentów AGH. W zeszłym roku np. sławę zyskał stworzony na uczelni UkuRobot. Ta niecodzienna konstrukcja to dzieło czterech studentów inżynierii mechatronicznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej. Jakub Grela, Adrian Gołąb, Mateusz Guzik i Łukasz Jurczak stworzyli robota, który potrafi grać na ukulele. Maszyna powstała w ramach zajęć, w których brali udział. Inspiracją dla studentów stał się mechanizm z Lego Mindstorms, umożliwiający grę na gitarze. Konstrukcja stworzona przez przedstawicieli AGH jest jednak dużo bardziej skomplikowana – oprócz grania akordów i szarpania wszystkich strun jednocześnie, umożliwia także zagranie pojedynczych dźwięków.

UkuRobot przypomina małą skrzynkę. W drewnianej obudowie znajduje się 16 serwomechanizmów. 12 z nich odpowiada za dociskanie strun, a cztery za ich szarpanie. Polecenia wydawane przez komputer są przesyłane do robota za pomocą modułu Bluetooth.

Na AGH "urodził się" też Staszek, czyli robot-pianista. Przed rokiem krakowska uczelnia informowała też, że jej studenci skonstruowali autonomicznego robota transportowo-dostawczego, którego zadaniem jest samodzielne dostarczanie przesyłek.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Nowe fotoradary. Będzie ich dwa razy więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Weronika Muszyńska została inżynierem, budując robota z "Gwiezdnych Wojen" [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto