Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Grobach Pańskich znajdziemy podpowiedzi do refleksji

Redakcja
Krakowianie w Wielką Sobotę tradycyjnie odwiedzają w kościołach Groby Pańskie i modlą się przy nich. Groby przepełnione są symboliką, często budzą ciekawość, prowokują do przemyśleń.

Czy potrafimy wybaczać? Czy nasze wybaczenie jest szczere? Do refleksji na ten temat skłania tegoroczny Grób Pański w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny. [przycisk_galeria]

Ten Grób Pański to grota, z częściowo odsuniętym kamieniem przysłaniającym wejście. Wewnątrz zamiast ciała znajduje się lustro z wypisanym cytatem z Listu do Kolosan: „znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy!”. Autorka instalacji, rzeźbiarka Joanna Januszkiewicz-Węcławowicz, zachęca, by podejść blisko i zajrzeć do środka. - Wtedy nasze odbicie pojawia się między literami, a słowa stają się bezpośrednim odniesieniem do nas samych - tłumaczy.

Z kolei np. w kościele Arka Pana w Bieńczycach w Grobie Pańskim znalazł się całun turyński jako świadek zmartwychwstania Chrystusa. Elementem kompozycji jest krzyż, od którego ku niebu skierowane są promienie - wskazujące na to, że nasze prawdziwe życie jest w niebie, gdzie Bóg przygotował nam miejsce.

Najsłynniejsze Groby Pańskie powstają u Ojców Pijarów. W krypcie kościoła przy Pijarskiej w zależności od momentu dziejowego często poruszano aktualną problematykę społeczno-moralną. Z kolei w ostatnich latach pijarzy ogłaszali konkurs: sugerowali tematy i zapraszali do projektowania oraz budowania grobu artystów, architektów, studentów uczelni artystycznych.

Ale teraz w krypcie pracują konserwatorzy i konkurs się nie odbywa. O wykonanie instalacji w jednej z naw bocznych kościoła, według własnego pomysłu poproszono laureata jednej z poprzednich edycji konkursu, artystę grafika Norberta Tomczaka.

Główny element tego Grobu Pańskiego stanowi utworzona z luster sadzawka Siloe, przy której Jezus przywrócił wzrok niewidomemu. Najjaśniejszy punkt grobu to monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Są też płonące świece. - Podkreślają liturgiczną obecność Boga i tym samym stają się symbolem losów ludzkich, wszak sam Jezus mówi do nas: „Wy Jesteście światłością świata” - opisuje Norbert Tomczak.

FLESZ: Wielkanoc 2019. Świąteczne wydatki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W Grobach Pańskich znajdziemy podpowiedzi do refleksji - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto