Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uratują dąb Jacek? Trwają badania drzewa rosnącego na przebiegu Trasy Łagiewnickiej

Piotr Ogórek
Dąb Jacek w Łagiewnikach
Dąb Jacek w Łagiewnikach Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Wielki, wiekowy dąb rosnący w Łagiewnikach, na skrzyżowaniu ulic Ludwisarzy i Zbrojarzy, koliduje z budowaną w tym miejscu Trasą Łagiewnicką. Ostatnio ekolodzy i mieszkańcy protestowali przeciwko jego wycince. Nadali mu tytuł "Pomnik przyrody, przez obywateli chroniony" oraz imię Jacek. Władze spółki Trasa Łagiewnicka zleciły badania drzewa. Jest cień szansy, że dąb zostanie przesunięty.

Dąb został przebadany we wtorek, w tym za pomocą tomografu. Zbadana ma być m.in. bryła korzeniowa, co pozwoli określić, czy drzewo można w ogóle przesunąć.

- Tak wielkich drzew się nie przesadza. Są więc dwa wyjścia - albo będzie wycięte, albo zostanie przesunięte. W tym drugim przypadku to kwestia maksymalnie kilkunastu metrów. Ale do tego potrzebna jest ekspertyza - zaznacza Krzysztof Migdał z władz spółki. Wyniki badań mają być znane w ciągu kilku tygodni.

To spora zmiana, bo jeszcze jakiś czas temu władze spółki mówiły, że nie ma szans na uratowanie drzewa i to trzeba będzie ściąć. Teraz jest cień szansy, że wielki dąb uda się uratować.

W jego obronie miesiąc temu protestowali lokalni mieszkańcy oraz aktywiści. Władze spółki Trasa Łagiewnicka mówiły wtedy, że dąb trzeba wyciąć z powodów zdrowotnych.

- Dąb będzie nosił imię Jacek. Jako obywatele chcemy mu nadać tytuł pomnik przyrody, przez obywateli chroniony. To drzewa jest naszym wspólnym majątkiem i zasługuje na ochronę - mówiła Cecylia Malik z inicjatywy Matki Polki na Wyrębie.

Starsi mieszkańcy Łagiewnik wspominają, że drzewo miało kiedyś tabliczkę z napisem "Pomnik przyrody, prawem chroniony". Ta miała zniknąć kilka lat temu, gdy zaczęły się przygotowania do budowy Trasy Łagiewnickiej.

- Nie ma opcji, żeby to drzewo się ostało. I nie chodzi o to, że znajdzie się ono nad Trasą Łagiewnicką. Ten dąb ma elementy próchnicy. To drzewo chore, ma grzyba na wysokości rozwidlenia pnia - mówił Krzysztof Migdał jeszcze miesiąc temu. Jak dodaje, tereny w rejonie ulicy Ludwisarzy i Zbrojarzy zostaną przeznaczone pod zieleń urządzoną i parkową po zakończeniu inwestycji.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto