Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: tu zatrudnia się przybyszów z Ukrainy

Piotr Ogórek
archiwum prywatne
W pierwszym półroczu zeszłego roku krakowscy pracodawcy złożyli ok. 5 tysięcy wniosków o zatrudnienie Ukraińców. W tym roku zgłosili ich już blisko 14 tysięcy. Ukraińcy pracują w wielu branżach: są wśród nich dobrze opłacani programiści, a nawet dyrektorzy w korporacjach, są pracownicy biurowi, robotnicy, opiekunki do dzieci. To skutek wojny na Ukrainie, a także znowelizowanej ustawy o cudzoziemcach, która ułatwia ich zatrudnianie. - Nam i tak będzie brakowało rąk do pracy. A Ukraińcy to dobrze wykształceni ludzi. Z drugiej strony biorą prace, których nie chcą Polacy - przyznaje Andrzej Zdebski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Dodaje, że po wybuchu wojny do Małopolski przeniosła też swoją działalność część ukraińskich przedsiębiorców.

W Krakowie przybywa sąsiadów zza wschodniej granicy. Język ukraiński coraz częściej słyszymy na ulicach. Ciężko podać dokładną liczbę Ukraińców przebywających w naszym mieście, ale pewną wskazówką są oświadczenia pracodawców o zamiarze zatrudnienia obywatela Ukrainy. Ich liczba od zeszłego roku wzrosła prawie trzykrotnie.

Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego tłumaczy, że cudzoziemcy w Polsce mogą przebywać na różnych zasadach. - Są to uprawnienia wystawiane przez różne instytucje i kraje, a ich posiadacze nie zawsze mają obowiązek zgłaszać nam swój pobyt - zastrzega Szymon Strzelichowski.

Policzyć można natomiast zezwolenia na pobyt, jakie wydaje wojewoda małopolski. One wskazują, że liczba obcokrajowców w regionie rośnie, a największą grupę stanowią Ukraińcy. W zeszłym roku do wojewody złożono 10 769 wniosków o pobyt, z czego 6649 o pobyt czasowy i 816 o stały złożyli obywatele Ukrainy. To blisko dwa razy więcej, niż w 2014 r. Do 31 maja tego roku Ukraińcy złożyli ich już 3414 i 280.

Jak tłumaczy Strzelichowski, bardzo rzadko zdarza się, żeby wniosek był rozpatrzony negatywnie. Za zezwolenie na pobyt trzeba zapłacić 340 zł, a na pobyt z pracą 440 zł.

- Wzrost składanych wniosków jest gigantyczny. Poza Warszawą i Wrocławiem jesteśmy największym beneficjentem nowej ustawy o cudzoziemcach, która weszła w życie w maju 2014 roku. Szacujemy, że w tym roku liczba wniosków dojdzie do 14 tys. - mówi Szymon Strzelichowski. Jak dodaje, ustawa i wojna na Ukrainie to dwa powody zwiększania się liczby Ukraińców w Polsce i Krakowie.

Ukraińcy zadowoleni
Ania Nikitiuk przyjechała do Polski trzy lata temu, aby studiować stosunki międzynarodowe w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego. Studia właśnie kończy, a od półtora roku pracuje w Shellu przy obsłudze klienta.

- Jestem bardzo zadowolona ze swojej pracy, zwłaszcza porównując ją do miejsc, gdzie pracowałam na Ukrainie - mówi. Ma umowę na czas nieokreślony, ale jeszcze nie wie, czy zostanie w Polsce na stałe.

25-letnia Krystyna Iwanytska przyjechała do Polski trzy lata temu. Na Akademii Górniczo-Hutniczej skończyła zarządzanie finansami. Obecnie pracuje jako księgowa w firmie CH2M. Z pracy jest bardzo zadowolona.

Także Krystyna zauważa, że w Krakowie jest teraz więcej jej pobratymców, niż jeszcze parę lat temu. - Zostaję w Polsce, bo to świetne miejsce do życia. Mam pracę z której jestem zadowolona. Zarobki są super - dodaje.

Nie tylko sprzątaczka
Patrząc na dane z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, widzimy, że Ukraińcy trafiają na różne stanowiska i pracują w różnych profesjach - od bardzo dobrze opłacanych programistów i dyrektorów, po pracowników biurowych czy robotników.

To po danych z WUP widać, że większość Ukraińców z Małopolski trafia do Krakowa. W okresie od stycznia do maja 2015 r. pracodawcy złożyli 4 tys. 852 wnioski o zatrudnienie Ukraińców, a w tym samym okresie 2016 r. aż 13 tys. 940.

Większość starających się o pracę to mężczyźni (kobiety 3802). Najwięcej chętnych do pracy jest w wieku od 26 do 40 lat - 6741. Najwięcej pracy jest dla zawodów bez specjalnych kwalifikacji (prace porządkowe, opiekunki itp.). Wnioski o pracę dla robotników przemysłowych i rzemieślników składano 2839 razy, a dla techników 1740. Ale zatrudnienie znalazło się także dla 297 specjalistów, a 57 osób zza wschodniej granicy pracuje na stanowiskach kierowniczych.

Dobry ruch
Andrzej Zdebski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, nie widzi na razie masowego zatrudniania Ukraińców, ale cieszy się, że jest tendencja wzrostowa. Choć i on dostrzega, że jest ona m.in. efektem wojny.

- Nam i tak będzie brakowało rąk do pracy. A Ukraińcy mają podobną mentalność, ich kultura też jest podobna do naszej. To dobrze wykształceni ludzie, a z drugiej strony biorą prace, których nie chcą Polacy. Wiadomo, że Ukraińców jest dużo w usługach, np. w zakładach fryzjerskich - mówi. Zwraca też uwagę, że Ukraińcy pracują u nas również jako lekarze czy programiści, np. w Luxofcie.

- Polska jest otwarta na emigrację ekonomiczną, a liczba wniosków o zatrudnienie pokazuje, że pracodawcy chcą dawać legalną pracę - dodaje Zdebski.

Firmy zatrudniające Ukraińców nie zawsze chcą się tym chwalić. Ci pracujący w Krakowie dorabiają np. jako kierowcy Ubera. Ta firma nie ujawnia jednak liczby swoich kierowców ani ich narodowości. Słyszymy tylko, że podstawą zatrudnienia jest przejście szczegółowej procedury weryfikacyjnej.

Na studiach i w szkołach
Ukraińców coraz bardziej widać też na krakowskich uczelniach. Na koniec listopada zeszłego roku na UJ studiowało ich ponad 700, a na AGH 368. Z kolei w Krakowskiej Akademii kształci się blisko 2 tysiące Ukraińców. Są tam kierunki, gdzie stanowią nawet większość studentów.

Rośnie też liczba ukraińskich dzieci w naszych szkołach. Na koniec maja do samorządowych przedszkoli i szkół zapisanych było ich 324. Jeszcze dwa lata temu wszystkich zagranicznych uczniów było ok. 100.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto