Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tour de Pologne 2016 spowoduje zamknięcie ulic i poważne zmiany [WIDEO]

Nicole Makarewicz
Tour de Pologne w Krakowie.
Tour de Pologne w Krakowie. Michał Gąciarz
Tour de Pologne 2016 w Krakowie. W poniedziałek w Krakowie odbędzie się siódmy, ostatni etap kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. W związku z przejazdem będą spore utrudnienia w ruchu. Autobusy i tramwaje zmienią swoje trasy.

Nie w trakcie weekendu, jak to miało miejsce w latach ubiegłych, ale w poniedziałek (18 lipca), odbędzie się krakowski etap 73. wyścigu Tour de Pologne. W związku ze zmianą terminu można się spodziewać, że w tym roku przejazdowi będą towarzyszyć nie tylko emocje sportowe, ale również te związane z frustracją mieszkańców, których dotkną spore utrudnienia w ruchu.

O tym, że przy okazji imprezy całe miasto może być sparaliżowane przekonali się ostatnio warszawiacy. W stolicy kolarze ścigali się 12 lipca. Media rozpisywały się o gigantycznych korkach i źle wyznaczonych objazdach. Czy równie duże utrudnienia czekają nas w Krakowie?

- Będziemy się starać żeby u nas tak nie było. Jesteśmy przygotowani na to, by kierować ludzi na objazdy - mówi zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego krakowskiej policji, Witold Norek. Podkreśla też, że poruszanie się po mieście nie będzie bezbolesne, ale organizacja ruchu powinna zminimalizować trudności na drodze. Gdzie należy spodziewać się kłopotów?

Autor: Nicole Makarewicz

Tour de Pologne 2016 w Krakowie. Ulice zamknięte na długo

Najtrudniej będzie w centrum miasta. Przez cały dzień wykluczony z ruchu będzie Rynek Główny, gdzie wyścig się rozpocznie i skończy. Do godz. 20.30 zamknięte będą ul Podzamcze, Powiśle i św. Idziego. Pół godziny wcześniej, o 20.30, ruch powróci na Grodzką i plac Wszystkich Świętych. Od 10 do 19 nie będzie można jeździć po ul. św. Anny, Studenckiej, Garncarskiej, Krupniczej, jezdni w kierunku Wieliczki na alejach Mickiewicza, Krasińskiego oraz ul. Konopnickiej do ronda Grunwaldzkiego. Dalsza część trasy do Wieliczki (na wschodniej jezdni) będzie zablokowana od 13 do 19.

Na trasie wyścigu, przez cały dzień będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju. - Ci, którzy zostawią auto na trasie, muszą się liczyć z tym, że zostanie odholowane - komentuje Norek. Problemy będą też mieć hotelarze, restauratorzy i właściciele sklepów przy zamkniętych ulicach - nie będą mogli zaopatrzyć swoich firm. O dostarczeniu towaru muszą więc pomyśleć wcześniej.

Tour de Pologne 2016 w Krakowie. Pomocne rękawy

Służby zalecają, by w celu uniknięcia problemów korzystać z pięciu „rękawów wyjazdowych”. Można będzie się nimi wydostać z rejonu trasy wyścigu. - Pierwszy wyznaczony jest od północy, ul. Krupniczą, drugi ul. Zamkową, trzeci Powiślem (od pl. Na Groblach do Zwierzynieckiej), czwarty ulicą Ludwinowską (na górę, na rondo Grunwaldzkie), piąty Bieżanowską (w kierunku Wielickiej).

Tour de Pologne 2016 w Krakowie. Komunikacja miejska

- Apelujemy do kierowców, aby jeśli nie muszą, nie jeździli samochodami w rejonie wyścigu. Wybierajcie komunikację miejską - radzi Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Jednak tramwaje i autobusy też czekają trudności. Od godziny 10 do 19 tramwaje nie będą jeździć na ulicach: Dominikańskiej, Franciszkańskiej, Straszewskiego, Podwale, Zwierzynieckiej, Kościuszki, Piłsudskiego i al. 3 Maja.

Od godz. 13 tramwaje nie wjadą na ulice Nowosądecką i Witosa, a z kolei autobusy, w kierunku północnym, na ulice Wielicką, Kamieńskiego, Konopnicką, most Dębnicki oraz na aleje Krasińskiego i Mickiewicza.

Aż 12 linii tramwajowych (1, 2, 6, 8, 11, 13, 18, 19, 20, 24, 50, 70) i 25 autobusowych pojedzie po zmienionych trasach. Warto podkreślić, że tramwaje będą się zatrzymywać na przystankach na trasach objazdowych. Pojawią się też dwie autobusowe linie zastępcze. 701 będzie kursować od stadionu Cracovii przez most Zwierzyniecki na os. Podwawelskie, a linia 750 z Łagiewnik do ul. Bieżanowskiej.

Trasa 7. etapu Tour de Pologne (25 km)

O godzinie 15 rozpocznie się jazda kolarzy na czas. Wyścig rozpocznie się na Rynku Głównym, dalej będzie prowadzić przez ul. św Anny oraz Studencką. Później kolarze wjadą na ul. Garncarską, a następnie Krupniczą pojadą do al. Mickiewicza i Krasińskiego. Trasa od Jubilatu będzie prowadzić ul. Konopnicką (przejazd tunelem pod rondem Grunwaldzkim) oraz Kamieńskiego, a dalej Wielicką w stronę Wieliczki. Na wysokości stacji Lotos sportowcy będą zawracać i tą samą trasą wrócą pod Jubilat. Następnie skręcą w prawo w ul. Zwierzyniecką, dalej pojadą ul. Powiśle, później Podzamczem aż do ul. Grodzkiej i na Rynek, gdzie będzie się znajdować meta.

Zanim na trasę wyjadą seniorzy, najpierw o zwycięstwo powalczą uczestnicy wyścigu Nutella Mini Tour de Pologne. Młodzież będzie ścigać się po krótszej trasie, na której ruch będzie wyłączony od godzi. 10. Wystartują na Rynku i do Krasińskiego ich trasa wygląda tak samo jak seniorów, ale później skręcą w Zwierzyniecką i dalej przez Powiśle, Podzamcze, św. Idziego skierują się na Grodzką skąd pojadą na Rynek gdzie zakończy się ich rywalizacja.

Wszystkie objazdy i utrudnienia można sprawdzić na stronach Zarządu Infrastruktury Sportowej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto