Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tomasz Leśniak: jeszcze możemy zrobić referendum w sprawie igrzysk europejskich

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Anna Kaczmarz
Po oficjalnym ogłoszeniu Krakowa, jako gospodarza igrzysk europejskich w 2023 roku, Stowarzyszenie Miasto Wspólne wystosowało zapytanie do krakowian, czy można na nich liczyć, jeśli będzie trzeba zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum. Mieszkańcy już odpowiadają, że znowu nikt nie zapytał ich o zdanie.

- Nie za bardzo przejmujemy się decyzją o organizacji igrzysk w Krakowie. Nadal miasto może się wycofać z tej imprezy. Jest też możliwość przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Jeżeli w nim mieszkańcy opowiedzieliby się przeciw organizacji igrzysk europejskich w Krakowie, to taka decyzja byłaby wiążąca dla władz miasta - mówi Tomasz Leśniak ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne.

Przypomnijmy, że pięć lat temu Tomasz Leśniak był liderem inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom, która doprowadziła do referendum w sprawie organizacji pod Wawelem zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r. Wtedy w głosowaniu większość krakowian opowiedziała się przeciw tej imprezie. Teraz Miasto Wspólne wciąż bierze pod uwagę organizację referendum w sprawie igrzysk europejskich.

Wiele zależeć będzie od tego, jakie będą koszty sportowej imprezy, która ma się odbyć w Krakowie i Małopolsce w 2023 r. - Do władz Krakowa i Małopolski wysłaliśmy zapytania dotyczące kosztów związanych z igrzyskami europejskimi. Nadal czekamy na odpowiedzi - wyjaśnia Tomasz Leśniak.

Igrzyska Europejskie w Krakowie. Wszystko na opak [KOMENTARZ]

Również od dwóch tygodni zadajemy pytania o koszty igrzysk europejskich. Ani przedstawiciele rządu, ani miasta, województwa czy Polskiego Komitetu Olimpijskiego nie potrafią jednak określić nawet szacunkowych kwot. Problem w tym, że Kraków 22 czerwca został oficjalnie ogłoszony gospodarzem imprezy w 2023 r., a nie wiadomo nawet w jakich dyscyplinach mieliby pod Wawelem rywalizować sportowcy i jakie są do tego potrzebne obiekty. Trzeba też pamiętać, że impreza, na którą przybędzie kilka tysięcy sportowców, wymaga też nakładów finansowych na stworzenie odpowiedniej bazy noclegowej i zapewnienia bezpieczeństwa.

Decyzja o przyznaniu igrzysk europejskich Krakowowi zapadła 22 czerwca podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Decyzja była jednogłośna, ale trudno było się spodziewać innego wyboru, skoro Kraków i Małopolska to był jedyny kandydat na gospodarza trzeciej edycji Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

Igrzyska europejskie w 2015 r. w Baku kosztowały aż 1,2 mld dolarów. Odbywające się obecnie igrzyska europejskie w Mińsku to zdaniem organizatorów wydatek w granicach 50 mln dolarów. Miasto Wspólne czeka na wyliczenia, jakie koszty będą w Krakowie.

Czytaj więcej: Oficjalnie: igrzyska europejskie w 2023 w Krakowie i Małopolsce

Czytaj więcej: Beata Szydło igrzyska europejskie w Krakowie uznaje za sukces i gratuluje władzom województwa

Czytaj więcej: Prezydent Jacek Majchrowski: Kraków wesprze igrzyska europejskie, jak będą rządowe gwarancje

Czytaj więcej: PiS: Zorganizowaliśmy Światowe Dni Młodzieży, zrobimy też igrzyska

WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Tomasz Leśniak: jeszcze możemy zrobić referendum w sprawie igrzysk europejskich - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto