Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tajemniczy Ogród powstanie w parku Reduta

Małgorzata Stuch
Blisko osiem hektarów nieużytków na Prądniku Czerwonym zamieni się wkrótce w Ogród Tajemnic – tak wynika z głosowania mieszkańców Krakowa, w którym oddano blisko dwa tysiące głosów. W piątek, 11 grudnia odbyła się prezentacja podsumowująca warsztaty dla mieszkańców, połączona ze szczegółowym przedstawieniem zwycięskiego pomysłu.

Koncepcja Tajemniczego Ogrodu powstała w grupie kierowanej przez architektów: Barbarę Ostrowską oraz Jacka Konopackiego. Główną ideą, która przyświecała członkom, było stworzenie na Prądniku Czerwonym miejsca nieoczywistego, pełnego niespodzianek, niedomówień i iluzji. — Naszym zdaniem park powinien pobudzać ciekawość i zachęcać do odkrywania tajemnic lokalnej przyrody, kultury i historii — opowiadała Katarzyna Batko, która uczestniczyła w warsztatach od samego początku.

Zanim jednak ogłoszono wyniki głosowania mieszkańców, krótką prezentację na temat tego, jak tworzyć place zabaw dla dzieci wygłosiła Anna Komorowska z Pracowni K., która na co dzień zajmuje się tego typu działaniami w przestrzeni miejskiej. Krótki pokaz udowadniał, że miejsca zabaw, które znamy z dzieciństwa nie muszą odchodzić do lamusa.

Czerwonoprądnicki „Tajemniczy Ogród” ma także odwoływać się do swoich baśniowych korzeni. Mieszkańcy chcą wykorzystać w tym celu legendę o Marchołcie, bohaterze apokryficznej opowieści o królu Salomonie, a także dobrze znane z polskiej literatury Alinę i Balladynę, patronujące okolicznym ulicom. W projektowanym parku dużą rolę odgrywać ma także hortiterapia, czyli leczenie za pomocą obcowania z przyrodą.

Prezentacja zwycięskiego projektu to dopiero początek działań w nowo powstającym parku. Początek 2016 roku zostanie poświęcony na kwestie administracyjno-projektowe (miasto zamierza przeznaczyć na budowę parku ponad 6 milionów złotych) oraz przygotowanie finalnego projektu architektonicznego na bazie założeń mieszkańców. Zakończenie budowy parku planowane jest na jesień 2017 roku.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto