Blisko osiem hektarów nieużytków na Prądniku Czerwonym zamieni się wkrótce w Ogród Tajemnic – tak wynika z głosowania mieszkańców Krakowa, w którym oddano blisko dwa tysiące głosów. W piątek, 11 grudnia odbyła się prezentacja podsumowująca warsztaty dla mieszkańców, połączona ze szczegółowym przedstawieniem zwycięskiego pomysłu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Koncepcja Tajemniczego Ogrodu powstała w grupie kierowanej przez architektów: Barbarę Ostrowską oraz Jacka Konopackiego. Główną ideą, która przyświecała członkom, było stworzenie na Prądniku Czerwonym miejsca nieoczywistego, pełnego niespodzianek, niedomówień i iluzji. — Naszym zdaniem park powinien pobudzać ciekawość i zachęcać do odkrywania tajemnic lokalnej przyrody, kultury i historii — opowiadała Katarzyna Batko, która uczestniczyła w warsztatach od samego początku.

Zanim jednak ogłoszono wyniki głosowania mieszkańców, krótką prezentację na temat tego, jak tworzyć place zabaw dla dzieci wygłosiła Anna Komorowska z Pracowni K., która na co dzień zajmuje się tego typu działaniami w przestrzeni miejskiej. Krótki pokaz udowadniał, że miejsca zabaw, które znamy z dzieciństwa nie muszą odchodzić do lamusa.

Czerwonoprądnicki „Tajemniczy Ogród” ma także odwoływać się do swoich baśniowych korzeni. Mieszkańcy chcą wykorzystać w tym celu legendę o Marchołcie, bohaterze apokryficznej opowieści o królu Salomonie, a także dobrze znane z polskiej literatury Alinę i Balladynę, patronujące okolicznym ulicom. W projektowanym parku dużą rolę odgrywać ma także hortiterapia, czyli leczenie za pomocą obcowania z przyrodą.

Prezentacja zwycięskiego projektu to dopiero początek działań w nowo powstającym parku. Początek 2016 roku zostanie poświęcony na kwestie administracyjno-projektowe (miasto zamierza przeznaczyć na budowę parku ponad 6 milionów złotych) oraz przygotowanie finalnego projektu architektonicznego na bazie założeń mieszkańców. Zakończenie budowy parku planowane jest na jesień 2017 roku.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!