Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: Szpital im. św. Rafała ma izbę przyjęć

Dorota Stec-Fus
Wojciech Matusik
Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał kontrakt ze Szpitalem im. św. Rafała przy ul. Bochenka 12 na świadczenie całodobowej opieki medycznej. Dotąd mieszkańcy południowych dzielnic miasta, w nagłych wypadkach musieli szukać pomocy w innych rejonach Krakowa.

Do dramatycznych wręcz sytuacji dochodziło w godzinach szczytu, kiedy to karetki, wiozące nieprzytomnych pacjentów np. z Woli Duchackiej, z trudem przedzierały się przez korki, by zdążyć na czas do szpitala.

- W Krakowie funkcjonuje pięć szpitalnych oddziałów ratunkowych i pięć izb przyjęć, ale wszystkie zlokalizowane są w centrum lub w północnej części miasta. Tymczasem mieszkańcy rozrastającej się południowej części Krakowa nie mieli dotąd miejsca, do którego mogliby zgłaszać się w przypadku nagłego zachorowania. NFZ wyszedł więc naprzeciw tym potrzebom i podpisał umowę ze szpitalem zlokalizowanym na terenie Podgórza - mówi Barbara Bulanowska, dyrektorka Małopolskiego Oddziału NFZ.

Izba przyjęć Szpitala im. św. Rafała spełniła kryteria stawiane przez NFZ. Funkcjonują tam całodobowe oddziały zabiegowe, takie jak neurochirurgia, chirurgia urazowo-ortopedyczna, chirurgia onkologiczna czy chirurgia ogólna. Przez całą dobę czynne są pracownie rezonansu magnetycznego oraz tomografu komputerowego.

Dyr. Barbara Bulanowska obawia się, że niektórzy pacjenci zaczną traktować nową izbę przyjęć, której utrzymanie kosztuje bardzo dużo, jak lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Apeluje, by chorzy kierowali się do szpitala tylko z naprawdę poważnymi przypadkami, z którymi lekarz w gabinecie POZ lub w ambulatorium nie może sobie poradzić. Zgłaszający się z lekkimi dolegliwościami powodują, że w szpitalach wydłużają się kolejki dla tych, którzy wymagają bardziej specjalistycznej pomocy - zauważa dyrektorka MOW.

W jej ocenie, chorzy wciąż nie pamiętają, że system pomocy medycznej w stanach nagłych obejmuje trzy formy świadczeń, które należy wybrać w zależności od dolegliwości: w stanach zagrożenia życia dzwonimy po pogotowie, w przypadku poważniejszych zachorowań bądź urazów udajemy się na szpitalny oddział ratunkowy lub izbę przyjęć, a z lżejszymi dolegliwościami (np. niewielką gorączką) możemy udać się do przychodni lub ambulatorium nocnej i świątecznej opieki.

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Kulturalni o kulturze. Czytaj ciekawe wywiady z ciekawymi ludźmi!

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto