Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Sześć pomysłów na nowy park Reduta

Redakcja
fot. Andrzej Banaś
Mieszkańcy przygotowali sześć wizji na stworzenie parku Reduta na Prądniku Czerwonym. Najlepszy projekt zostanie wyłoniony w internetowym głosowaniu przez samych krakowian. Miasto zrealizuje inwestycję w 2016 r.

Prezentacje koncepcji grup warsztatowych odbyły się w sobotę, w szkole podstawowej na os. Oświecenia. Weekendowe spotkanie było ostatnim z serii czterech warsztatów, w trakcie których krakowianie pod kierunkiem piętnastu opiekunów - architektów, wykładowców akademickich i projektantów przestrzeni i krajobrazu - przedstawiali swoje propozycje na zagospodarowanie 8 ha terenu, na którym miasto stworzy park. W przedsięwzięciu wzięło udział blisko 200 mieszkańców.

Wśród osób, które zaangażowały się w akcję, można było zobaczyć zarówno starszych, jak i młodszych krakowian, którzy prezentowali ciekawe pomysły. Dla przykładu - Józef Osiniak, emeryt z osiedla Oświecenia, na warsztaty przychodził ze swoją 9-letnią wnuczką Kamilą. Z kolei w grupie nr 2 wspólnie pracowali 79-letni Andrzej Siciarz, mieszkaniec os. Tysiąclecia oraz 21-letnia Patrycja Sateja, mieszkanka placu Centralnego.

Mieszkańcy mieli projektować zagospodarowanie terenu jako Parku Kultur Regionu. Miasto nie narzuciło jednak konkretnych rozwiązań, ale w każdej z grup warsztatowych pojawiły się m.in. wielofunkcyjny pawilon, w którym lokalni wystawcy mogliby promować regionalną kulturę i kuchnię oraz ścieżki dla rowerzystów i spacerowiczów. Mieszkańcy, którzy przygotowywali projekty, mieli do dyspozycji stoły z mapami obszaru, kalkę techniczną oraz przybory do pisania i rysowania. O to przygotowane przez nich pomysły:

Projekt 1. Eko Park Reduta. Zakłada stworzenie w parku terenu piknikowego, cichej strefy leśnej, łąki z miododajnymi roślinami ozdobnymi, a także m.in. ,,owadzimi hotelami” i budkami lęgowymi dla ptaków. Obiekt miałby otaczać płot z drzew i krzewów. Ważnymi elementami byłoby także pole porzeczkowe, miniamfiteatr, dąb pokoju posadzony przy zabytkowym szańcu oraz tabliczki przy obiektach w języku Braille’a.

Projekt 2. Park Reduta Cztery Pory Roku. Podzielony na cztery obszary, w których gatunki roślin nawiązywałyby kolorystyką do czterech pór roku. Znalazłyby się tutaj: łąka wielofunkcyjna, siłownia, stok saneczkowy, „grilloprzestrzeń”, łąka do zabawy ze zwierzętami, kino letnie, boiska oraz lodowisko. Ważnym elementem byłaby również fontanna oraz park zabaw dla dzieci na części zabytkowego szańca.

Projekt 3 o nazwie „Ogrody nad Sudołem”. Zakłada realizację na terenie parku: małych błoń, gdzie organizowane byłyby zajęcia fitness i jogi, ogrodu owocowego, dzikiego ogrodu, w którym drzewa i krzewy rosłyby w sposób naturalny, małej architektury z wikliny, miejsca na ognisko, ogrodu zabaw z domkami na drzewach i parkiem linowym oraz ogrodu aktywności z boiskami, a także stołami do tenisa stołowego.

Projekt 4, czyli Tajemniczy Ogród. Park skupiałby się na udostępnieniu mieszkańcom dzikiej natury oraz zajęciach edukacyjnych. Miałby stać się miejscem gier miejskich a także hortiterapii, czyli leczenia za pomocą ogrodów. Znalazłby się tu też tzw. psi park zabaw. Miejsce ma być również pełne sekretnych i tajemniczych zakamarków, czy też punktów, w których dzieci mogłyby się uczyć o przyrodzie poprzez dotyk i zapach - tzw. ,,ogród zmysłów Balladyny”. Charakterystycznym miejscem byłyby także usypany kopiec i ogród dla ptaków.

Projekt 5 - „Sukcesja - ogród doświadczeń biologicznych”. Centralnym punktem parku ma być łąka, od której w przeciwnych kierunkach odchodzą pierścienie reprezentujące przyrodę i cywilizację. W pierwszej znalazłby się m.in. zagajnik, lasek oraz ekologiczne szałasy, w drugiej niewielkie pastwisko, pola i sady. Ciekawymi punktami parku byłyby amfiteatr, place zabaw, na których dzieci mogłyby samodzielnie tworzyć muzykę czy bawić się przelewaniem wody, park z przeszkodami oraz strefa aktywności dla osób niepełnosprawnych. Poza tym ścianka wspinaczkowa.

Projekt 6. „Park Reduta - WłONcznik Energii”. Pomysł bazuje na parku jako „nośniku” energii, nie tylko dosłownie (np. przez zastosowanie ogniw fotowoltaicznych), ale również w przenośni: przez kumulację sąsiedzkiej energii mieszkańców okolicznych osiedli. Uprawiające sport osoby miałyby na przyrządach zbierać energię wykorzystywaną w parku do napędzania innych urządzeń oraz oświetlenia. Z kolei boiska czy bieżnie posiadałyby liczniki punktów oraz kilometrów, które symbolicznie zliczałyby wytworzoną energię.

Od 4 do 10 grudnia wszyscy krakowianie będą mogli wyłonić najlepszy pomysł w głosowaniu internetowym na stronie: www.krakow.pl. Zwycięska koncepcja zostanie zaprezentowana 11 grudnia w Multikinie przy ul. Dobrego Pasterza. Na jej podstawie powstanie fachowy projekt. Będzie on podstawą do przygotowania projektu budowlanego.

Środki na finansowanie inwestycji pochodzić będą z miejskiej kasy. Ich wielkość na razie nie jest jeszcze znana, ale ta pozycja została już ujęta w projekcie budżetu na przyszły rok. - Na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem stosownych pozwoleń przewidziano 250 tys. złotych w 2016 roku - mówi Katarzyna Opałka z Zespołu Miejskiego Architekta Krajobrazu. Budowa parku rozpocznie się w przyszłym roku, a jej planowane zakończenie to jesień 2017.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto