Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Sukces mieszkańców ws. finansowania in vitro. Uchwała trafi pod obrady Rady Miasta

Piotr Ogórek
Zwolennicy dofinansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta
Zwolennicy dofinansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Mieszkańcom Krakowa udało się skutecznie zebrać podpisy pod obywatelskim projektem uchwały o finansowaniu zabiegów in vitro z budżetu miasta. Teraz Rada Miasta Krakowa ma trzy miesiące, aby zająć się nim zająć.

- Mamy sukces. Nie znamy jeszcze dokładnej liczby poprawnie złożonych podpisów, ale wiemy, że było ich ponad 4 tysiące. Projekt uchwały pojawił się już w Biuletynie Informacji Publicznej - mówi nam Nina Gabryś, koordynatorka akcji "In vitro dla krakowian". Teraz Rada Miasta będzie miała trzy miesiące, żeby zająć się projektem.

Mieszkańcy o dofinansowanie zabiegów in vitro z budżetu miasta walczą od ponad roku czasu. Podpisy pod obywatelskim projektem uchwały zbierali od kwietnia zeszłego roku. Zebrali ich ponad 4,5 tysiąca i projekt uchwały wraz z podpisami trafił do urzędników w grudniu. Po weryfikacji okazało się, że blisko połowa podpisów okazała się nieważna – ich lwią część złożyły osoby nie mieszkające w Krakowie. Do tego w wielu przypadkach podano niepoprawny pesel, podano błędny adres, nie wskazano adresu zamieszkania.

Inicjatorzy akcji zostali poinformowani, że mają trzy tygodnie na uzupełnienie brakujących podpisów - prawie 1800. I udało im się to zrobić z nawiązką. Zebrali w sumie 3 tysiące dodatkowych podpisów. To wystarczyło, bo projekt pojawił się już w BIP.

To jednak nie da gwarancji, że finansowanie zabiegów in vitro z budżetu miasta stanie się faktem. Podobnym projektem radni zajmowali się na początku zeszłego roku. Wtedy pomysł upadł. Projekt „In vitro dla Krakowian” powstał właśnie po tym, gdy Rada Miasta nie przyjęła uchwały kierunkowej autorstwa radnej Nowoczesnej Małgorzaty Jantos.

Po tym jak rząd PiS zlikwidował finansowanie zabiegów in vitro, zdecydowało się na to część samorządów, m.in. Częstochowa i Łódź. Ponieważ zabiegi pozaustrojowego zapłodnienia są drogie (od 6 do 15 tys. zł), o ich finansowanie w Krakowie apelowała wspomniana radna Jantos. Uchwała ze stycznia 2017 jednak nie przeszła, bo zabrakło 3 głosów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto