Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Straż miejska będzie karać za palenie śmieci w domu

Anna Agaciak
Strażnik może pobrać próbki
Strażnik może pobrać próbki Archiwum SM
O tym się mówi. Od 1 października strażnicy miejscy zaczynają kontrolować paleniska m.in. na prywatnych posesjach. Jeśli gospodarz nie wpuści strażników, do akcji wkroczy policja.

W teren prezydent miasta wysyła 125 strażników posiadających upoważnianie do kontroli wydane na podstawie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska. - Podstawowy zespół kontrolny stanowić będą strażnicy Referatu Kontroli Odpadów oraz strażnicy Sekcji Ekologicznych - wyjaśn ia Marcin Warszawski, z biura prasowego SM.- Kontrole potrwają do 31 marca 2017 roku, z możliwością przedłużenia do 30 kwietnia.

Kontrole palenisk w nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. - Przypominamy, że osoba, która utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja - dodaje rzecznik.

Kto może spodziewać się kontroli? Mieszkańcy dzielnic, w których palenisk jest najwięcej: IV Prądnik Biały, X Swoszowice, XIII Podgórze, XVIII Nowa Huta oraz Dzielnicy I Stare Miasto. Strażnicy na pewno odwiedzą też właścicieli posesji kontrolowanych w latach poprzednich oraz tych, na których wpływały skargi. Kontrole nie miną beneficjentów Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla miasta Krakowa.

WIDEO: Gdzie w Małopolsce oddycha się najgorzej?

Źródło: gazetakrakowska.pl

- W poprzednim sezonie strażnicy miejscy skontrolowali prawie 3,5 tys. palenisk - stwierdza Marcin Warszawski. - To dwa razy więcej niż w sezonie 2014/2015.

Przypomnijmy. Kontrole palenisk prowadzone s w Krakowie od 2009 roku. Obecność substancji zabronionych stwierdzono w 477 piecach. Sprawców nielegalnego spalania odpadów w 260 przypadkach ukarano mandatem karnym, pozostałe osoby zostały pouczone.

W sytuacjach spornych, strażnicy pobierali z palenisk próbki popiołu, które następnie przekazywano do analizy laboratoryjnej, celem stwierdzenia czy w popiele były obecne substancje zabronione. Do badania przekazano 27 próbek.

Działania są prowadzone w oparciu o specjalne upoważnienia, które wydaje Prezydent Miasta Krakowa. Uprawniają one do wejścia na posesje i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane odpady takie jak płyty meblowe, stolarka okienna czy plastikowe butelki.

Zgłoszenia interwencyjne od krakowian dotyczyły najczęściej „czarnego, duszącego dymu”. Kontrole w większości przypadków pokazywały jednak, że jego źródłem jest niska jakość węgla oraz stan palenisk. Prośby o interwencje można kierować na numer alarmowy 986.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto