Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków staje do walki o turystów-pielgrzymów

K. Janiszewska, M.Paluch
Adam Wojnar
Liczba turystów religijnych w Krakowie rośnie. Do końca roku do łagiewnickiego sanktuarium przyjedzie niemal 1,6 mln pielgrzymów. To o 150 tys. ludzi więcej niż w ubiegłym roku. A w przyszłym spodziewany jest rekord. 16 października oczekiwana jest bowiem beatyfikacja naszego papieża.

Sanktuarium w Łagiewnikach i miasto szykuje się więc do walki o pątnika-turystę. Niebawem powstanie w urzędzie specjalny zespół do tego celu.
Według danych Małopolskiej Ogranizacji Turystycznej, w 2009 r. było w Krakowie 7,5 mln odwiedzających. W tym liczba pielgrzymów - ok. 2 mln - jest nie do pominięcia. Tym bardziej, że zostawiają w Krakowie całkiem spore sumy. - Turysta religijny nie różni się niczym od zwykłego - uważa Ernest Mirosław, właściciel biura Ernesto Travel. - Tak samo zwiedza Kazimierz, Wieliczkę, je w restauracjach, śpi w dobrych hotelach, kupuje pamiątki. Taki program kosztuje ok. 100 euro dziennie - oblicza.

Dlatego Łagiewniki powalczą o turystów profesjonalnie. Jutro mają stać się członkiem Małopolskiej Organizacji Turystycznej. - Będziemy w jej ramach szkolić się z promocji - mówi Przemysław Bednarz, rzecznik sanktuarium. Będą też mogli jeździć ze swoją ofertą na targi turystyki religijnej. Najbliższe odbędą się w Rzymie w połowie stycznia. Wybiera się na nie delegacja z Krakowa z Grażyną Leją, pełnomocnikiem prezydenta ds. turystyki.

Miasto w ramach przyciągania pątników zapłaci za serię 6-minutowych filmów "Kraków pielgrzymkowy". - Będą emitowane w tym roku w TVP Kraków, a w przyszłym w telewizjach regionalnych - mówi Grażyna Leja. - Ulepszamy też szlaki turystyczne w Krakowie - Jana Pawła II, szlak świętych i św. Faustyny. 2 kwietnia ma ruszyć specjalny papieski tramwaj przez miasto - dodaje.

Łagiewniki mają ogromny potencjał. Co roku odwiedzają je turyści z ponad 100 krajów. Takiej rozpiętości narodowościowej nie ma ani Częstochowa, ani Lourdes, ani Fatima. Ale są też przeszkody. Jak choćby położenie sanktuarium na górce. Od tramwaju, ul. Faustyny trzeba przejść spory kawałek, co dla osób straszych i niepełnosprawnych nie jest proste. - Dojazd jest też od ul. Fredry, skąd można dojść bez wchodzenia pod górkę - radzi Bednarz.

Sanktuarium może pochwalić się wyróżnieniem w konkursie "Kraków bez barier". Jako jedyne ma wieżę widokową dostępną dla niepełnosprawnych. Są też windy, podjazdy, wózki inwalidzkie i konfesjonały przystosowane do ich potrzeb.
Łagiewniki przygotowały dla turystów wystawę chorągwi przedstawiających Matkę Boską. A już na Wielkanoc gotowe będą freski w kaplicy św. Andrzeja. Turystów może też kusić centrum Jana Pawła II. W lutym mają być skończone: centrum wolontariatu i instytut Jana Pawła II oraz prawdopodobnie dolna część kościoła.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto