Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ruszają prace nad nową siatką szkół

Piotr Ogórek
Prezydent Jacek Majchrowski zainaugurował prace zespołu ds. wdrażania reformy oświaty, którą szykuje rząd PiS. Zakłada ona likwidację gimnazjów oraz przywrócenie ośmioletnich podstawówek i czteroletnich liceów. Przeciw zmianom protestują rodzice. Część z nich pojawiła się na inauguracji prac zespołu.

Już w drugiej połowie października władze Krakowa przedstawiły plan wdrażania reformy oświaty. Zakłada on, że siedem krakowskich gimnazjów zostanie zlikwidowanych, a 13 przekształconych w 8-letnie szkoły podstawowe. Powstaną też cztery nowe licea. Koszt zmian w Krakowie nie powinien przekroczyć 20 mln zł.

Część rodziców nie zgodziła się z takimi zmianami. Prezydent zdecydował, że o ostatecznym kształcie zdecydują szerokie konsultacje, a przeprowadzi je specjalny zespół. Jego prace zainaugurował we wtorek w sali obrad Rady Miasta.

- Nie oceniam, czy reforma jest dobra czy zła. Ważne, że musimy się do niej przygotować, tak aby nie było strat dla dzieci, nauczycieli i szkół, albo żeby były jak najmniejsze – powiedział Jacek Majchrowski.

Na sali pełnej rodziców byli też przeciwnicy zmian. Podkreślali, że reforma wprowadzi chaos, jest realizowana zbyt szybko, a zmiany są nieprzemyślane. Choć rodzice protestują, to Jacek Majchrowski jest raczej przekonany, że reforma PiS wejdzie w takiej formie, w jakiej będą chcieli rządzący.

- To nie jest tak, że wychodzimy przed szereg, jak nam niektórzy zarzucają. Gdybyśmy z tym zwlekali, to z niczym byśmy nie zdążyli – powiedział prezydent. Dodał, że konsultacja będą prowadzone w każdej z 18 dzielnic Krakowa, bo każda z nich ma inną strukturę szkół.

Rodzice skupieni wokół Forum Rad Rodziców pojawili się na inauguracji prac zespołu, protestując przeciwko reformie.

- Planowaną "reformą" edukacji odbiera naszym dzieciom szansę na dobre wykształcenie, na funkcjonowanie w bezpiecznej szkole i oznacza indoktrynację prowadzoną zgodnie z ideologią PiS – zaznaczyli w apelu.

Punktem wyjścia prac zespołu będzie dokument z końca października, gdzie zaproponowano powyższe zmiany w krakowskiej siatce szkół. Następnie, przez pierwszą połowę grudnia, członkowie zespołu będą się spotykać w poszczególnych dzielnicach, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

W skład zespołu wchodzi 61 osób: radni z Komisji Edukacji Rady Miasta, przedstawiciele dyrektorów szkół, rodziców, związków zawodowych, a także organizacji pozarządowych i Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa. Pracom zespołu przewodniczyć będzie Katarzyna Król, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji lub – w zastępstwie – Anna Korfel-Jasińska, dyrektor Wydziału Edukacji UMK. Dodatkowo w posiedzeniach zespołu będą mogli uczestniczyć – z głosem doradczym – członkowie Rad Dzielnic Krakowa.

Najważniejszym zadaniem zespołu będzie wypracowanie propozycji nowej sieci szkół samorządowych w Krakowie oraz wyznaczenie granic obwodów szkolnych. Na podstawie tych propozycji przygotowane zostaną projekty uchwał dotyczące reorganizacji sieci szkół. Ostateczną decyzję w sprawie kształtu sieci szkolnej podejmie Rada Miasta Krakowa.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto