Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków rozpoczyna walkę z nielegalnym graffiti [WIDEO]

(karki)
fot. Marcin Karkosza
Ścisła współpraca wszystkich jednostek miejskich w ramach realizacji projektu Pogromców Bazgrołów, aktywny udział mieszkańców oraz wszystkich instytucji - to główne założenia Waldemara Domańskiego, nowego przewodniczącego Zespołu Zadaniowego ds. przeciwdziałania nielegalnemu graffiti, które zostały dziś ogłoszone w Pawilonie Wyspiańskiego. Na walkę z graffiti Kraków przeznacza 400 tys. zł z Budżetu Obywatelskiego 2014.

- Pogromcy Bazgrołów zaplanowali liczne pikniki sąsiedzkie, konkursy, akcje zbierania farb, zajęcia w szkołach, wsparte kampanią informacyjną w mediach. Planuję także nawiązanie współpracy z krakowską kurią, a za jej sprawą z parafiami krakowskimi w związku ze Światomymi Dniami Młodziezy, które odbędą się w Krakowie w 2016 r. - mówi Waldemar Domański.

Nowy przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. przeciwdziałania nielegalnemu graffiti przygotował także list skierowany do małopolskich polityków, w którym Pogromcy Bazgrołów proszą oraz zachęcają do utworzenia lobby dotyczącego zmian polskiego prawa w ramach ograniczenia miejskiego wandalizmu.

Zespół zadaniowy został utworzony w 2012 r. W jego skład wchodzą nie tylko przedstawiciele urzędu miasta, miejskich spółek oraz jednostek, ale także m.in. reprezentacji policji oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Celem działania zespołu było wypracowanie procedur umożliwiających szybszą i skuteczniejszą reakcję na pojawiające się na terenie miasta graffiti. Od 2012 r. strażnicy miejscy ujawnili prawie trzy tysiące nielegalnych graffiti. Ponad 2 tys. bazgrołów zostało usuniętych. Co roku na gorącym uczynku zatrzymywanych jest też kilkunastu wandali.

Tylko w ubiegłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zamalowało 10 m2 powierzchni, na których widniały wulgarne napisy. Pojawiają się one wszędzie, oprócz ścian bloków i murów także m.in. na słupkach, ekranach akustycznych czy mostach. Kolejne 10 tys. m2 usunięto z budynków, których właścicielem jest Zarząd Budynków Komunalnych. Mieszkańcy mogą zgłaszać nielegalne bazgroły pisząc na adres e-mail graffiti@strazmiejska,krakow.pl

Natomiast na stronie www.zbk.krakow.pl/graffiti dostępny jest formularz, przez który można zgłaszać pojawienie się nielegalnego graffiti w buzynkach pozostających w zarządzie ZBK.

W styczniu urzędnicy zaprosili organizacje pozarządowe do konsultacji projektu "Programu zapobiegania i reakcji na zdarzenia o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym w przestrzeni miasta Krakowa". Projekt jest tworzony i ma zostać skierowany pod obrady rady miasta.

WIDEO: Pogromcy Bazgrołów walczą z nielegalnym graffiti w Krakowie

Autor: Marcin Karkosza, Gazeta Krakowska

Autor: Marcin Karkosza, Gazeta Krakowska

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto