Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rozpoczął się remont na Półłanki [OBJAZDY, MAPA, WIDEO]

Redakcja
Do os. Złocień kierowcy dojadą tylko do strony ul. Bieżanowskiej. Do Huty można jechać przez S7.
Do os. Złocień kierowcy dojadą tylko do strony ul. Bieżanowskiej. Do Huty można jechać przez S7. Infografika Grażyna Gajewska
O godzinie 9 rozpoczął się remont ul. Półłanki na wysokości ul. Agatowej. Remont spowoduje duże utrudnienia w ruchu.

Remont ul. Półłanki - objazdy

Największe problemy czekają mieszkańców os. Złocień, którzy w zależności od etapu prac będą mogli dojechać do swoich domów jedynie od strony ul. Bieżanowskiej lub tylko od strony ul. Botewa (na mapce remont nr 1). W trakcie prac nie będzie też możliwy przejazd ul. Półłanki na Rybitwy do ul. Sucharskiego, przez co kierowcy, aby dostać się z Huty do Bieżanowa, będą musieli jechać i tak już zakorkowanymi ulicami w centrum miasta.

Prace podzielone zostaną na dwa etapy. W ich trakcie ulica będzie całkowicie zamknięta dla ruchu. Od dziś przez dwa tygodnie remont prowadzony będzie na odcinku od ul. Agatowej do okolic wjazdu do firmy MK Logistic. Dojazd do os Złocień będzie możliwy tylko od ul. Bieżanowskiej (zaznaczyliśmy to na mapie obok).

W kolejnym etapie drogowcy rozpoczną remont na odcinku od ul. Taborowej do ul. Agatowej. Dojazd do os. Złocień będzie wtedy możliwy wyłącznie od strony ul. Botewa. W tym miejscu prace także mają trwać dwa tygodnie.

- Zobaczymy jak będą przebiegać prace w tym miejscu, ale jeśli pogoda na to pozwoli, to będziemy chcieli każdy z etapów skrócić do tygodnia - mówi Michał Pyclik, z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Kierowcom, którzy korzystali z ul. Półłanki jako skrótu na południe Krakowa, urzędnicy zalecają przejazd przez odcinek drogi S7. ZIKiT wyznaczył także objazd przez miasto, umożliwiający dojazd do os. Złocień (obie trasy zaznaczyliśmy na mapie).

Problem w tym, że obie trasy prowadzą m.in. przez ulice Bieżanowską, Wielicką i Powstańców Wielkopolskich, na których ze względu na trwającą modernizację torowiska przy pl. Bohaterów Getta oraz wyłączenie z ruchu mostu Powstańców Śląskich (na mapce remont nr 2), już teraz tworzą się gigantyczne korki. Oznacza to, że zarówno kierowcy, jak i pasażerowie komunikacji miejskiej, muszą liczyć się z ogromnymi utrudnieniami.

- Ul. Półłanki to newralgiczne miejsce, a przy dojeździe do os. Złocień już wcześniej tworzyły się korki - mówi Rafał Buchelt, radny dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. - Większa liczba kierowców pojawi się na ul. Wielickiej i Bieżanowskiej, więc mam obawy, jak przez najbliższe tygodnie będzie wyglądał ruch w okolicy.

Jeszcze ostrzej do pomysłu odnosi się część kierowców:- Rozpoczynanie remontu teraz, kiedy rozkopana jest połowa miasta, to absurd - mówi Maciej Tomkowski, krakowski taksówkarz. - Remont powinien zostać przeprowadzony już wiosną albo powinno się z nim poczekać do zakończenia prac przy pl. Bohaterów Getta.

Przebudowa na pl. Bohaterów Getta ma zakończyć się 10 października, więc drogowcy zdążyli by z remontem ul. Półłanki jeszcze przed zimą, jednak przedstawiciele ZIKiT przekonują, że nie dało się rozpocząć prac w innym terminie.

- Nie mogliśmy ruszyć z pracami wcześniej, bo od wiosny trwały uzgodnienia ze spółkami kolejowymi, które są właścicielami części terenów - wyjaśnia Michał Pyclik. - Z kolei późniejsze rozpoczęcie robót nie jest możliwe, bo prace finansowane są ze środków na usuwanie szkód powodzi z 2010 r. Musimy rozpocząć remont w tym miesiącu, aby nie stracić pieniędzy - dodaje rzecznik.

Remont ul. Półłanki będzie kosztować 500 tys. zł. W jego ramach wykonane zostanie umocnienie rowów, wymieniona zostanie także nawierzchnia jezdni wraz z podbudową drogi.

Utrudnienia i zmiany w komunikacji na ul. Półłanki
Drogowcy wejdą na ul. Półłanki dziś o godz. 9. Wcześniej, w czasie porannego szczytu komunikacyjnego, nadal możliwy będzie przejazd ulicą od Rybitw do ul. Sucharskiego.
Pierwszy etap prac na ulicy rozpocznie się dziś i potrwa ok. dwóch tygodni. W tym czasie:

  • autobusy linii 125 pojadą na skróconej trasie: Szpital Rydygiera - Agatowa,
  • autobusy linii 163 kursować będą na skróconej trasie: aleja Przyjaźni (Kombinat) - Agatowa.
  • autobusy linii 183, 643 pojadą bez zmian,
  • autobusy zastępczej linii 763 kursować będą na trasie: os. Rżąka - Wielicka, Teligi, Ćwiklińskiej, Bieżanowska, Półłanki, Agatowa - Złocień.

Drugi etap prac rozpocznie się prawdopodobnie 29 września i potrwa ok. dwóch tygodni. W tym czasie:

  • autobusy linii 125 kursować będą na stałej trasie Szpital Rydygiera - Złocień,
  • autobusy linii 163 pojadą skróconą trasą od alei Przyjaźni (Kombinat) do os. Złocień,
  • autobusy linii 183 kursować będą na zmienionej trasie: Dom Spokojnej Starości - Teligi, Ćwiklińskiej, Bieżanowska, Sucharskiego - Bieżanów,
  • autobusy zastępczej linii 763 kursować będą na trasie: os. Rżąka - Wielicka, Teligi, Ćwiklińskiej, Bieżanowska, Sucharskiego - Bieżanów.

Pozostałe utrudnienia

  • W weekend nastąpiła korekta organizacji ruchu na ciągu Mogilska - Jana Pawła II. Dla kierowców oznacza to odcinkową zamianę jezdni, po których będą się poruszali oraz wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Lema - Meissnera. Utrudnienia potrwają do końca miesiąca
  • W piątek wyłączona została z ruchu jedna z jezdni przy Rynku Podgórskim. Nie będzie możliwy wjazd w Rynek Podgórski od strony ul. Kalwaryjskiej oraz Limanowskiego. Dojazd do posesji, dla mieszkańców, możliwy będzie od strony kościoła.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto