Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rozkopią Rynek Kleparski w ramach walki z handlem ciuchami i bielizną

Piotr Tymczak
Na ul. Rynek Kleparski nadal ma pozostać możliwość parkowania. Zmiany mają jednak wpłynąć na likwidację handlu na chodniku
Na ul. Rynek Kleparski nadal ma pozostać możliwość parkowania. Zmiany mają jednak wpłynąć na likwidację handlu na chodniku Anna Kaczmarz
Modernizacji małej ulicy przy Starym Kleparzu urzędnikom nie udało się przeprowadzić wraz z pracami na ul. Basztowej.

Pończochy, staniki, swetry, warzywa, owoce, ozdoby choinkowe i wiele innych rzeczy można było kupić na stoiskach rozłożonych na chodniku przy ul. Rynek Kleparski, czyli w miejscu nazywanym popularnie „Pod LOT-em”. Okoliczni mieszkańcy, radni z Dzielnicy I Stare Miasto i kupcy ze Starego Kleparza od lat walczą, aby stamtąd zniknął nielegalny handel. Przebudowę tej ulicy można było przeprowadzić w tym roku, razem z modernizacją ul. Basztowej. Urzędnicy jednak tego nie zrobili. Plan jest taki, że ul. Rynek Kleparski zostanie rozkopana w przyszłym roku.

- Już ucierpieliśmy z powodu przebudowy ul. Basztowej i związanych z tym ograniczeń w ruchu. Teraz czekają nas kolejne utrudnienia. A wszystko można było zrobić za jednym zamachem - komentuje Wiesław Nalepa, prezes spółki kupieckiej Stary Kleparz.

Przypomina, że o przebudowie ślepo zakończonej, niewielkiej ul. Rynek Kleparski mówi się od wielu lat i do dziś nic w tej sprawie nie zrobiono. Chodnik jest tam nierówny, a przejścia dla pieszych zastawione przez handlujących. Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu tłumaczą, że wiele czasu zabrało przygotowanie inwestycji, ponieważ były uzgadniane z Radą Dzielnicy I różne warianty sposobu zagospodarowania tego obszaru.

- Urząd rozpisał przetarg na początku roku, ale projekt był nie do zaakceptowania. Zakładał bowiem likwidację wielu miejsc postojowych dla samochodów. Na to się nie godzili mieszkańcy. Podnieśliśmy więc duże larum - przyznaje Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto. Ostatnio wpłynął tam projekt przebudowy ul. Rynek Kleparski na odcinku od ul. św. Filipa do ul. Basztowej. Opracowała go firma inżynieryjna Techma z Krakowa.

W celu zlikwidowania handlu, który odbywa się na odcinku od ul. Basztowej do Starego Kleparza, zaproponowano umieszczenie 11 stojaków rowerowych przy ścianie budynku, a więc w miejscach gdzie najczęściej na chodniku sprzedawcy rozkładają towar. Do tego od strony jezdni wyznaczono jeden duży i trzy mniejsze zieleńce. Propozycja rozwiązań dla odcinka Basztowa - Paderewskiego dopuszcza parkowanie na chodniku (podobnie jak jest teraz). Na chodnikach mają też stanąć słupki zapewniające pieszym przejście o szerokości 2 metrów. Na pozostałym odcinku ul. Rynek Kleparski (od ul. Paderewskiego do ul. św. Filipa) auta mają parkować w zatokach postojowych. Koncepcja uwzględnia też likwidację kiosku oraz słupów ogłoszeniowych między ul. Rynek Kleparski a Basztową.

Radni z Dzielnicy I wydali pozytywną opinię dla projektu, ale też zawnioskowali o rozważenie zmian polegających na: umieszczeniu stojaków rowerowych po obu stronach ul. Rynek Kleparski (na odcinku od ul. Basztowej do ul. Paderewskiego), zwężeniu chodnika po stronie numerów nieparzystych (bliżej ul. Długiej) oraz instalacji monitoringu. - Takie działania byłyby zabezpieczeniem przed tym, by nielegalny handel nie przeniósł się z jednej na drugą stronę ulicy - przekonuje przewodniczący Tomasz Daros.

Radni z „jedynki” podkreślili też, że należy wprowadzić osłony dla drzew i znaki drogowe o wymiarach „mini”. Wnieśli również o wyznaczenie w tym rejonie strefy zamieszkania (pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami), a także utrzymania aktualnego sposobu parkowania po obu stronach ulicy.

- Przeanalizujemy, jakie są możliwości wykorzystania w projekcie wniosków Dzielnicy I - informuje Michał Pyclik z ZIKiT.

Na przebudowę Rynku Kleparskiego w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta zarezerwowano 900 tys. zł. Założenie jest takie, że prace rozpoczną się w 2018 r., a zakończenie inwestycji zaplanowano w 2019 r. W przyszłym roku miasto zamierza pozyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, wybrać w przetargu wykonawcę i rozpocząć roboty. Inwestycja nie będzie dotyczyć placu targowego na Starym Kleparzu. Do jego przebudowy przygotowuje się zarządzająca nim spółka kupiecka. Prezes Wiesław Nalepa informuje, że na razie spółka zabiega o zezwolenia na inwestycję, która polegałaby na poprawie estetyki punktów handlowych na placu, m.in. poprzez nowe zadaszenie.

ZOBACZ TAKŻE:

**75. Konkurs Szopek Krakowskich na Rynku Głównym w Krakowie [ZDJĘCIA]

Sylwester 2017. TOP 10 propozycji na przywitanie nowego roku w Krakowie! [PRZEGLĄD]
Świąteczna Małopolska. Zobacz najpiękniejsze iluminacje na ulicach miast [ZDJĘCIA]**

- Powinna powstać spójna koncepcja przebudowy całego Kleparza. W przeciwnym wypadku,inny standard będzie mieć ul. Rynek Kleparski, inny ul. św. Filipa, a jeszcze inny plac targowy. To będzie taka „sieczka”, wizualny bałagan - komentuje Paweł Hałat, prezes Stowarzyszenia Ludzie-Przestrzeń-Miasto. Na samym ślepym zakończeniu ul. Rynek Kleparski widziałby plac niekoniecznie z podziałem na ulicę i chodniki, nawet z wyłączeniem parkowania.- Miały być tam zatoki parkingowe, a będzie dalej patologia, jaką jest postój na chodnikach. Ulica Rynek Kleparski mogłaby stać się ewentualnie strefą krótkiego postoju dla klientów targowiska - dodaje Paweł Hałat.

Radni ze Starego Miasta podjęli też osobną uchwałę, w której zwrócili się do prezydenta Krakowa i urzędu o usunięcie stoiska handlowego zlokalizowanego w bramie budynku przy ul. Rynek Kleparski 4. Tam mieści się wejście do siedziby Rady Dzielnicy I. Zdaniem radnych z „jedynki” drzwi tej bramy nie mogą być przeznaczone do prowadzenia handlu ubraniami, w tym bielizną. „Wieszaki z częściami garderoby rozwieszone są na tych drzwiach i na ścianie budynku obok domofonu, a nawet na rynnie” - alarmują radni z Dzielnicy I. Podkreślają, że prowadzony tam handel urąga funkcjom tego budynku.

Zmiany w organizacji ruchu

W rejonie Starego Kleparza przygotowano zmiany w organizacji ruchu. Na części placu Matejki i ul. Paderewskiego obowiązuje już strefa B (ograniczonego ruchu) z wjazdem tylko dla mieszkańców i osób z identyfikatorami od zarządu dróg.

Znaki informujące o strefie B ustawiono na placu Matejki (w kierunku ul. Basztowej przy skrzyżowaniu z ul. Paderewskiego) oraz na ul. Paderewskiego (za Starym Kleparzem w stronę skrzyżowania z placem Matejki).

Ustawiono też znaki zmieniające kierunki ruchu na trzech ulicach: św. Filipa, Krzywej i Krótkiej, ale na razie są zasłonięte. Zmiany na nich mają być wprowadzone w okresie między świętami a Nowym Rokiem. Obecnie dwukierunkowa ul. św. Filipa ma się zamienić w jednokierunkową na odcinku od ul. Długiej do ul. Rynek Kleparski. Ulica Krótka będzie jednokierunkowa od ul. św. Filipa do ul. Krzywej, a Krzywa od. ul. Krótkiej do ul. Długiej.

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

WIDEO: Świąteczne targi na krakowskim Rynku

Źródło: TVN

Ile tak naprawdę zarabiają kasjerzy w supermarketach? Sprawdźcie

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto