Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przy Błoniach drugi hotel, ale kosztem mieszkańców?

Redakcja
Koncepcje z 2009 (od lewej) i 2014 roku. Z obu wynika, że hotel ma być niewielki, a teren zdominują obiekty sportowe. Spółka tłumaczy, że hotel ma być tylko ich uzupełnieniem
Koncepcje z 2009 (od lewej) i 2014 roku. Z obu wynika, że hotel ma być niewielki, a teren zdominują obiekty sportowe. Spółka tłumaczy, że hotel ma być tylko ich uzupełnieniem fot. archiwum
Cracovia zmienia wizję zagospodarowania terenu przy al. 3 Maja. Planuje hotel z częścią sportową. Są obawy, że boiska i korty będą tylko atrakcją dla hotelowych gości, a nie dla mieszkańców.

Spółka MKS Cracovia zmienia plany zagospodarowania okolicy starego basenu przy zbiegu ul. Chodowieckiego i al. 3 Maja, która od lat leży odłogiem. Jeszcze z końcem 2013 r. dostała pozwolenie na budowę boiska piłkarskiego, kortów tenisowych, hali tenisowej oraz parkingu dla samochodów osobowych i autokarów. Miał być to pierwszy etap budowy Zespołu Obiektów Sportowych, dostępnych dla wszystkich mieszkańców. Decyzja jednak wygasła. W 2015 prezydent Krakowa udzielił Cracovii pozwolenia na budowę budynku sportowego z garażem podziemnym, zewnętrznych kortów tenisowych, zaplecza szatniowego i trybuny boiska sportowego.

Ten dokument pozostaje w mocy, ale wygląda na to, że Cracovia ma już inną wizję zagospodarowania terenu. W lutym została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla budynku sportowo-hotelowego z garażem podziemnym, o powierzchni 4756 mkw. Mieszkańcy obawiają się, że z zaplecza sportowego będą mogli korzystać jedynie sportowcy i goście hotelu, a postronna osoba z ulicy nie będzie mogła się tam dostać. Taka koncepcja oznaczałaby dla nich jedno: mniej terenów do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, na których brak w Krakowie wciąż narzekają.

Stare koncepcje
W 2009 i 2014 r. Cracovia prezentowała dwie koncepcje zagospodarowania terenu. Z obu wynikało, że hotel będzie niewielki, a okolicę zdominują obiekty sportowe. Koszt inwestycji szacowano na 10 mln zł. MKS Cracovia została dokapitalizowana w tym celu przez Comarch Janusza Filipiaka. Kwota była większa - 30 mln, ale część poszła na spłatę długów spółki.

Teren użyczyło Cracovii miasto. Przygotowania do budowy obiektów sportowych rozpoczęły się z końcem 2015 r. Termin zakończenia całej inwestycji przesunięto w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Na czas ich trwania teren udostępniono na zaplecze uroczystości ŚDM na Błoniach. Cracovia ma teraz czas do 31 grudnia tego roku na skończenie budowy.

Nowy plan i niepokój
Według wydanej w lutym 2017 decyzji środowiskowej planowany obiekt zostanie podzielony na trzy części, pod którymi powstanie parking podziemny. We frontowej (4 kondygnacje) powstanie hotel i recepcja części sportowej. W kolejnym fragmencie budynku (2 kondygnacje) będą sale sportowe i szatnie. Natomiast w tylnej części (1 kondygnacja) przewidziano 3 boiska tenisowe przykryte i obudowane płytami warstwowymi lub namiotami sportowymi.

Obecny pomysł wzbudza jeszcze większe kontrowersje w kontekście budowanego już aparthotelu z podziemnym parkingiem na sąsiednim prywatnym terenie, też naprzeciwko Błoń.

- Swego czasu podjęliśmy walkę o utrzymanie amfiteatru przy stadionie Wisły - wspomina Łukasz Mańczyk, radny Krowodrzy. - Decyzja o jego wyburzeniu została podjęta w związku z Euro 2012, aby zbudować zaplecze mistrzostw. Potem mimo że w Krakowie nie rozegrano ani jednego meczu, decyzję tę podtrzymano, a teraz w tym miejscu, w sąsiedztwie stadionu i zwłaszcza kosztem otuliny Parku Jordana, buduje się tzw. aparthotel i planuje kolejny hotel - dodaje Mańczyk.

Co do budynku sportowo-hotelowego radni dzielnicy przypominają, że obowiązuje na tym terenie plan zagospodarowania przestrzennego „TS Wisła”, który przewiduje tam obiekty sportowo-turystyczne.

- Tam jest korytarz przewietrzania miasta i nic nie powinno się budować - zauważa Anna Pojałowska z zarządu dzielnicy Krowodrza. - Ale tak przewidzieli to planiści i nie możemy z tym nic zrobić.

- Jesteśmy przeciw tym inwestycjom, bo zmieniają charakter miejsca kosztem zieleni i potencjalnych możliwości rekreacyjnych - dodaje radny Mańczyk.
Strefa Biznesu
Inwestycje >> Zobacz krakowskie inwestycje
Klub uspokaja
Cracovia tłumaczy, że w skład centrum sportowo-rekreacyjnego wejdą też boiska do badmintona, squasha czy sale do tańca i fitness. Nie zabraknie również siłowni rehabilitacyjnej i strefy relaksu z masażami.

- Część hotelowa stanowić będzie jedynie uzupełnienie funkcji budynku sportowego - zapewnia Dariusz Guzik, dyrektor ds. marketingu i PR MKS Cracovia. Dodaje, że kompleks będzie miał charakter „komercyjny i ogólnodostępny”.

- Z usług w centrum będą mogły korzystać nie tylko grupy sportowe i młodzieżowe, ale także m.in. mieszkańcy Krakowa - kwituje.

Kiedy 2011 r. spółka spisała umowę z gminą, problemem dla Cracovii stały się drzewa. Wydano decyzję na usunięcie łącznie 306. Warunek: Cracovia będzie ich musiała posadzić w zamian 652. Lokalizacja nasadzeń zastępczych to głównie tereny inwestora, w tym m.in. przy: al. 3 Maja, ul. Hoffmana, ks. Józefa, czy al. Jana Pawła II.

ZOBACZ TAKŻE: Którędy uchodzi ciepło z domu? Kamera termowizyjna podpowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto