Orszaki wyruszyły z trzech miejsc w Krakowie. Były prowadzone przez króli, symbolizujących trzy kontynenty z których wyruszyli do stajenki. Zakończenie przemarszów miało miejsce na Rynku Głównym.


Autor: Oskar Nowak

Pod Zamkiem Królewskim na Wawelu słychać było języki z całego świata. Tłum zebranych, turystów i krakowian, czekał, aż zacznie się prowadzony przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza Orszak. Marsz rozpoczął się po zakończeniu mszy świętej w katedrze wawelskiej. Na jego czele szedł król Melchior, którego kard. Dziwisz uroczyście powitał. Był to orszak czerwony, symbolizujący kraje europejskie. - W orszaku mogą wziąć udział wszyscy, niezależnie od tego czy są wierzący. Musimy się przecież jednoczyć - mówił kard. Dziwisz.

Wśród dźwięków kolęd śpiewanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” ulicą Grodzką maszerowały tysiące osób. Około godz. 12.30 dotarli na Rynek Główny gdzie spotkali się z pozostałymi dwoma Orszakami. Te, również były prowadzone przez mędrców: Kacpra i Baltazara.

Orszak niebieski, czyli afrykański, wyruszy z placu Matejki i przeszedł ulicą Floriańską. Jak co roku miał on charakter misyjny. Orszak zielony symbolizował natomiast kontynent azjatycki. Wyruszy z placu Sikorskiego. Razem z pielgrzymami maszerował Lajkonik.

Zebrani na Rynku pielgrzymi wspólnie kolędowali i obejrzeli przygotowane przez młodzież jasełka. - Jezus po to przyszedł na Ziemię, aby rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno - powiedział na zakończenie kardynał Dziwisz. Po uroczystości metropolita krakowski pobłogosławił zgromadzonych na Rynku uczestników Orszaku. Na scenie towarzyszyła mu Maryja, Józef i małe dzieciątko Jezus.

Metropolita krakowski prosił również mieszkańców, aby otworzyli swoje serca i domy na pielgrzymów przybywających do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Na zakończenie wspólnie odśpiewano hymn ŚDM.


Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!