Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przed nami kilka miesięcy gehenny komunikacyjnej

Piotr Ogórek
10.06.2017 krakow 
skrzyzowanie basztowa lubicz pawia  dworzec glowny plac nowa jezioranskiego
 
fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press
10.06.2017 krakow skrzyzowanie basztowa lubicz pawia dworzec glowny plac nowa jezioranskiego fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Przez opóźnienia przebudowa ulicy Basztowej zbiegnie się z inwestycją kolejową na Grzegórzkach. Największe utrudnienia będą podczas wakacji, ale i potem mieszkańców czekają ciężkie miesiące.

W sobotę 17 czerwca rozpocznie się przebudowa ulicy Basztowej. Mieszkańców czeka prawdziwy paraliż komunikacyjny, bo zamknięta będzie nie tylko ulica Basztowa, ale i jej skrzyżowanie z Pawią, Lubicz i Westerplatte. Na domiar złego, w lipcu ma się zacząć modernizacja trasy kolejowej E30 w centrum Krakowa, co wiąże się z przebudową wiaduktu nad ulicą Grzegórzecką. Ta będzie w tym czasie zamknięta dla tramwajów. Oznacza to, że z ruchu będą wyłączone dwa główne połączenia na osi wschód-zachód. Można było tego uniknąć, gdyby nie opóźnienia związane z Basztową. Inwestycja była bowiem planowana na rok 2016, ale przez liczne zaniechania urzędników nie dotrzymano tego terminu. Teraz mieszkańców czeka prawdziwy paraliż komunikacyjny.

Odwlekany remont

Przebudowa ulica Basztowej była odwlekana przez wiele miesięcy. Początkowo miała się zacząć zaraz na początku 2016 roku. Urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu uznali jednak, że mogą nie zdążyć przed Światowymi Dniami Młodzieży i inwestycję przesunięto na drugą połowę roku. Tego terminu też nie udało się dotrzymać, bo wciąż nie było projektu budowy. Na koniec roku ogłoszono, że przebudowa ruszy w kwietniu 2017 r. Ale przetarg rozpisano dopiero w marcu. Rozstrzygnięto go pod koniec maja, a umowę wartą 27 mln zł podpisano 1 czerwca.

Te wszystkie opóźnienia spowodują, że remont, który wyłączy z ruchu jedno z najważniejszych skrzyżowań w mieście, zbiegnie się z inną dużą inwestycją w centrum Krakowa. W lipcu ma się zacząć modernizacja trasy kolejowej E30 od Dworca Towarowego do Rudzic. Prace budowlane będą się toczyły w ścisłym centrum i zakładają m.in. likwidację nasypu kolejowego wzdłuż ulicy Blich oraz przebudowę wiaduktu kolejowego nad Grzegórzecką. - Przy tych pracach zamknięta będzie ulica Grzegórzecka. Ustalenia trwają, ale nie wykluczamy sytuacji, w której oba remonty nałożą się na siebie. Tym samym tramwaje nie będą jeździć ani Lubicz, ani Grzegórzecką - mówi wicedyrektor ZIKiT od spraw transportu, Łukasz Franek.

Zamknięcie Grzegórzeckiej miałoby trwać ok. 2,5 miesiąca. ZIKiT liczy, że ulica otwarta będzie od października. Jak zaznacza Łukasz Franek, zamknięty będzie przejazd tramwajowy. Ruch samochodowy ma być utrzymany. Jeśli dojdzie do takiego scenariusza, to nawet pomimo okresu wakacyjnego Kraków będzie czekał potężny paraliż.

Harmonogram dla modernizacji trasy E30 wciąż jest opracowywany. Na razie wiadomo, jak wygląda plan remontu na Basztowej. Prace zaczną się już 17 czerwca w sobotę. Tego dnia zostanie zamknięta Basztowa oraz jej skrzyżowanie z Lubicz, Westerplatte i Pawią. Na Lubicz ruch będzie odbywał się do ulicy Bosackiej, na Westerplatte do Zamenhofa, a na Pawiej do hoteli przy skrzyżowaniu. Linie tramwajowe kursujące z Bronowic do Nowej Huty zostaną skierowane przez ulicę Długą w stronę Dworca Towarowego, gdzie skręcą w kierunku tunelu pod dworcem i dalej do ronda Mogilskiego. Taki stan rzeczy potrwa do końca wakacji. Szczegółowe zmiany w komunikacji prezentujemy poniżej

- Wakacje dają nadzieję, że jednak nie będzie tak źle, bo wtedy ruch jest zawsze mniejszy. Od września wróci między innymi relacja tramwajowa Lubicz-Westerplatte, więc powinno być już trochę lepiej - tłumaczy Łukasz Franek.

Jeśli jednak będą problemy z płynnym ruchem tramwajów, to urzędnicy rozważą wprowadzenie zakazu przejazdu samochodów przez pl. Wszystkich Świętych, w tym także dla uprawnionych do wjazdu w strefę B.

Spore zmiany w ruchu

Po przebudowie Basztowej domknie się ruch jednokierunkowy od Pawiej do Piłsudskiego. Torowisko zostanie przysunięte bliżej Plant, a pomiędzy nimi będzie ścieżka rowerowa. Wtedy zmieni się też organizacja ruchu w rejonie placu Matejki.

- Na ulicy św. Filipa wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy od Długiej, a strefa B będzie w zachodniej części placu Matejki. Nie będziemy odwracać kierunku ruchu na Paderewskiego - tłumaczy dyr. Franek.

Jak dodaje, takie rozwiązanie wymusza nowy układ ruchu na Basztowej, w którą nie będzie można już skręcić w lewo z placu Matejki. Normalny ruch zostanie utrzymany we wschodniej części placu, na ulicy Kurniki do Zacisze i dalej do Worcella. Jadąc od ul. św. Filipa i Warszawskiej będzie można pojechać tylko w Kurniki. Nie dotyczy to tych, którzy są uprawnieni do wjazdu w strefę B.

Nie zmieni się organizacja ruchu wokół starego Kleparza. Ale w trakcie przebudowy Basztowej wyremontowana będzie ślepa ulica Rynku Kleparskiego dochodząca do Basztowej. Pozostała część Rynku Kleparskiego ma być wyremontowana w przyszłym roku. Pod koniec maja ZIKiT rozpisał przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej.

Tu wielkie obawy mają jednak mieszkańcy, kupcy ze Starego Kleparza i rada dzielnicy I Stare Miasto. Projekt ZIKiT zakłada bowiem likwidację miejsc parkingowych na ulicy dochodzącej do Basztowej.

- Taka przebudowa Rynku Kleparskiego na pewno nie jest po myśli mieszkańców - mówi Tomasz Daros, przewodniczący dzielnicy I. Także zaproponowana organizacja ruchu przez ZIKiT nie jest zgodna z postulatami dzielnicy i mieszkańców. Ci chcieli m.in., aby cały plac Matejki był w strefie B oraz aby mieszkańcy z abonamentami postojowymi P1 mogli przejeżdżać przez strefę B. ZIKiT tego nie uwzględnił.

- Póki co, czekamy na gotowy projekt organizacji ruchu - zaznacza Tomasz Daros.

Mówimy po krakosku (odc. 6). "Łapsztos?"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto