Pod hasłem "Stop przegradzaniu rzek!" punktualnie w południe na Rynku Głównym rozpoczął się protest ekologów, którzy pikietują przeciwko niszczeniu polskich rzek.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Akcja ta jest wyrazem sprzeciwu przeciwko niszczeniu naszych rzek w wyniku budowy zapór z małymi elektrowniami wodnymi. Sprzeciw ten popiera także międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF - mówi Anna Zatońska, rzecznik prasowy WWF.

- Budowa elektrowni na rzece zawsze wiąże się ze szkodami w środowisku, często bardzo poważnymi. Szczególnie wymownym przykładem zagrożenia dla środowiska, jakie niesie niekontrolowany rozwój energetyki wodnej są plany budowy 36 piętrzeń z małymi elektrowniami wodnymi na Dunajcu. Gdyby je zrealizowano, ta górska rzeka będąca symbolem piękna polskiej przyrody i chroniona w europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000, zostałaby przekształcona w ciąg zamulonych bajor - dodaje.

Zdaniem ekologów, rezygnacja z budowy nowych piętrzeń na potrzeby energetyki jest jednym z podstawowych kroków do powstrzymania degradacji polskich rzek. - Utrzymanie obecnego stanu ekologicznego rzek jest również podstawowym wymaganiem w przypadku budowy małych elektrowni wodnych na istniejących piętrzeniach - mówi Piotr Nieznański, kierownik Działu Ochrony Przyrody w WWF Polska.

- Rozwój Małej Energetyki Wodnej nie może odbywac się kosztem degradacji ekosystemów rzecznych - dodaje Nieznański.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Xor

ekolodzy. Ależ nie jesteśmy przeciwko elektrowniom wodnym. Domagamy się jedynie aby przy ich budowie nie dochodziło do totalnej dewastacji rzek. I zgadzam się, że elektrownie węglowe brudzą. Dlatego optymalnym rozwiązaniem wydaje się rozwój energetyki jądrowej.

Pyza

ekolodzy. Przeciwko elektrownią wodnym protestują, a jak elektrownia cieplna zanieczyszcza powietrze to moze lepiej dla srodowiska