Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Projekt parku pod "niebieskimi" estakadami

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Studenci Politechniki Krakowskiej wykonali koncepcje zagospodarowania terenu pod nową łącznicą kolejową na Zabłociu. Teren pod łącznicą i wzdłuż nasypu dawnej Kolei Karola Ludwika na Zabłociu a także zapomniany pasaż dawnego przekopu u stóp Kopca Krakusa to elementy przyszłej Podgórskiej Osi Kultury. Inspiracją adaptacji tych obszarów do funkcji miejskiego parku liniowego były między innymi takie realizacje jak nowojorski High Line czy berliński Südgelände.

Tematem prac projektowych był „Liniowy park kolejowy na podgórskiej osi kultury. Opracowanie koncepcji funkcjonalnej i projektu zagospodarowania terenów poprzemysłowych wzdłuż nowej łącznicy kolejowej". Koncepcje wykonano w semestrze letnim roku akademickiego 2018-2019 na zajęciach „Rewitalizacja terenów poprzemysłowych”, na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Architektury na kierunku "Architektura Krajobrazu" przez studentów trzeciego roku. Za zajęcia odpowiadali dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski i prof. PK, dr inż. arch. Krzysztof Wielgus.

Cykl projektowy to eksperyment dydaktyczny, który zrealizowano dzięki współpracy Politechniki Krakowskiej - Instytutu Architektury Krajobrazu z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Stowarzyszeniem Podgórze.pl.

Konsultantami merytorycznymi projektu byli mgr Melania Tutak, dr inż. arch. Robert Gaweł i mgr Dominik Lulewicz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa; Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgórze.pl oraz Joanna Wendorff z Fundacji Czas Wolny.

Temat podjęło 27 studentów - z Polski ale także z Chile, Meksyku, Niemiec, Australii (Tasmanii), Turcji, Ukrainy. Jest to już drugi temat dotyczący terenów kolejowych Podgórza, w roku ubiegłym zajęto się porzuconym przekopem kolejowym dawnego odcinka kolei zakopiańskiej pomiędzy ulicami Wielicką a Za Torem, z zabytkowym budynkiem stacyjnym dawnego przystanku Podgórze-Miasto.

Teren pod łącznicą i wzdłuż nasypu dawnej Kolei Karola Ludwika na Zabłociu a także zapomniany pasaż dawnego przekopu u stóp Kopca Krakusa to elementy przyszłej Podgórskiej Osi Kultury. Inspiracją adaptacji tych obszarów do funkcji miejskiego parku liniowego były między innymi takie realizacje jak nowojorski High Line czy berliński Südgelände. Studenci dokonali najpierw studium historycznego i krajobrazowego terenu, aby najlepiej dobrać i rozmieścić proponowane przez nich funkcje, integralnie z cennym, choć silnie przekształconym krajobrazem wschodnich części starego Podgórza. Funkcjom rekreacyjnym, sportowym, ekspozycyjnym towarzyszyć ma silny wątek narracyjny oparty na tożsamości miejsca; liniowość struktury i jej wycelowanie w Kopiec Krakusa oraz w... Kościół Mariacki są pretekstem do stworzenia nieoczekiwanej, wielkiej galerii widokowej - sekwencji (jakby amfilady) wielkich wnętrz, nanizanych na wspólną oś kompozycyjną i znaczeniową.

Teren dawnego przekopu to pełen nastroju tajemniczości, kameralny pasaż, w wykutym w skale, sztucznym wąwozie to zapomniany zakątek Podgórza u stóp Kopca Krakusa, nasiąknięty tradycją dawnej kolei. Zabytkowy budynek małej stacji i ogrodzenia pamiętające czasy Kolei Transwersalnej - to inspiracja do stworzenia postindustrialnego ogrodu romantycznego - opowieści o żelaznej drodze z Krakowa na południe, w świat gór.

Publiczna prezentacja wybranych projektów oraz dyskusja odbędzie się 2 lipca br. w Muzeum Historii Podgórza, początek o godzinie 18.

WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Projekt parku pod "niebieskimi" estakadami - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto