Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Podgórze czeka na remont [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marcin Karkosza, Dawid Serafin
Miasto niedawno odzyskało teren sportowy na Krzemionkach. Teraz myśli, co z nim zrobić
Miasto niedawno odzyskało teren sportowy na Krzemionkach. Teraz myśli, co z nim zrobić Anna Kaczmarz
W tym roku minie sto lat od połączenia Krakowa z Podgórzem. Będą obchody, ale nie inwestycje. Urzędnicy obiecywali odnowienie symboli dzielnicy. Te jednak od lat popadają w ruinę

WIDEO: Remont na Rynku Podgórskim, czyli relacja z miejsca, w którym nic się nie dzieje

Autor: Marcin Karkosza, Gazeta Krakowska

Brak pomysłu na zagospodarowanie fortu św. Benedykta, park Bednarskiego niszczejący od lat, tereny sportowe przy ulicy Parkowej zaniedbane, a do tego ślimaczący się remont Rynku Podgórskiego. A już w lipcu minie sto lat od połączenia Krakowa i Podgórza. Władze planują huczne obchody, ale symbole dzielnicy muszą czekać na lepsze czasy.

Upadający park

Tak jest z blisko 120-letnim parkiem Bednarskiego. Urzędnicy obiecali odnowić teren w związku z nadchodzącymi uroczystościami. Na słowach jednak się skończyło. Od blisko pięciu lat starają się przygotować koncepcję odnowienia parku. Przez trzy lata nie potrafili wykorzystać dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, przeznaczonej na ten cel. Łącznie były to 182 tysiące złotych. Wynajęta wtedy firma prywatna z Katowic, która miała przygotować dokumenty, nie poradziła sobie jednak z zadaniem.

- Na lata 2015-2016 planowane jest opracowanie tzw. studium przedprojektowego. Taki jest wymóg konserwatorski. Na jego podstawie opracowana zostanie ostateczna dokumentacja - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Realny termin rozpoczęcia prac to dopiero 2017 rok. Tymczasem park porastają samosiejki, a taras widokowy, z którego roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram Krakowa, porośnięty jest krzakami.

Końca remontu nie widać

Niewiele lepiej jest z przebudową Rynku Podgórskiego. Prace trwają już od listopada 2013 r., ale ostateczny termin ich zakończenia ciągle ulega zmianie. Już w sierpniu zeszłego roku urzędnicy zapewniali, że remont zakończy się w grudniu 2014r., pomimo że oficjalnie firma SKO-BUD ma ostatecznie ukończyć przebudowę do 2016 r.

- Z informacji, jakie uzyskałem, wynika, że prace mają zakończyć się jednak do końca czerwca 2015 r.- mówi Jacek Bednarz, przewodniczący dzielnicy. I dodaje, że na placu ma odbyć się część obchodów m.in. bal wiedeński.

- Ten termin nie jest zagrożony - zapewnia Pyclik. - Obecnie na miejscu pracuje 20 robotników, a do ułożenia zostało tylko około 30 proc. nawierzchni. Po świętach spotkamy się natomiast z przedstawicielami organizatorów imprezy oraz wykonawcy, aby dogadać szczegóły - dodaje rzecznik ZIKiT.

Wczoraj wybraliśmy się na Rynek Podgórski, by to sprawdzić. Na miejscu zastaliśmy zaledwie kilku pracowników zajmujących się głównie układaniem krawężników na dróżkach prowadzących do placu.

- Praktycznie nic się tu nie dzieje. Ciągle zalegają tylko wielkie palety z kamieniami szpecące okolicę - irytuje się Justyna Wielogórska, mieszkanka Podgórza.

Sportowa niemoc

W tragicznym stanie jest także obiekt na Krzemionkach. Zniszczone boiska do siatkówki i koszykówki. Tory do łucznictwa i strzelnice porośnięte samosiejkami. Zdewastowane alejki, ogrodzenie i trybuny otaczające główne boisko piłkarskie.

Teren, który przez wiele lat był w użytkowaniu KS Korona, kilka miesięcy temu znów wrócił pod władanie miasta. Teraz urzędnicy szukają koncepcji na zagospodarowanie tego miejsca. Kilka dni temu Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił przetarg na dzierżawę obiektu. Cena wywoławcza to blisko 20 tys. zł za miesiąc użytkowania terenu. Urzędnicy czekają na oferty do połowy czerwca.

- W tegorocznym budżecie na odnowienie terenu mamy milion złotych. Czekamy jednak z wydaniem tych pieniędzy na przedstawienie propozycji przez ewentualnego najemcę - wyjaśnia Bednarz.

Jednym z nielicznych symboli, jakie udało się odnowić na stulecie połączenia, jest kopiec Krakusa. W zeszłym roku zakończyły się prace naprawcze. Na zabezpieczenie wzniesienia wydano ponad pół miliona złotych. Wciąż jednak nie ma pomysłu, jak zagospodarować pobliski fort św. Benedykta. Co jakiś czas powraca propozycja jego wydzierżawienia. Ostatnio zainteresowana tym była firma z branży filmowej i wystawienniczej.

***
Historia połączenia

Miasto Podgórze powstało po pierwszym rozbiorze Polski (1772). W 1784 r. cesarz Józef II nadał Podgórzu prawa wolnego miasta królewskiego, a w 1785 r. herb. W 1913 r. prezydent Krakowa Juliusz Leo określił Podgórze jako "perłę w pierścieniu gmin Kraków otaczających", co było dowodem uznania dla osiągnięć miasta. W czerwcu 1913 r. ówczesne Rady Miast Krakowa i Podgórza podjęły uchwały w sprawie połączenia miasta Krakowa i miasta Podgórza. Jednak uroczystość połączenia Podgórza i Krakowa miała miejsce w dniu 4 lipca 1915 roku. Tego dnia odbyło się spotkanie prezydentów obu miast na ówczesnym tzw. III Moście. Po przebudowie w latach siedemdziesiątych nosi on nazwę Most Powstańców Śląskich. Z dawnego obiektu zostały jednak tylko podpory.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto