Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Podczas modernizacji alei 29 Listopada zburzonych będzie ponad 30 budynków

Dawid Serafin
Mieszkańcy zaakceptowali plan przebudowy alei 29 Listopada. We wrześniu mają zostać wydane decyzje środowiskowe. Prace budowlane rozpoczną się w 2016 roku i potrwają dwa lata
Mieszkańcy zaakceptowali plan przebudowy alei 29 Listopada. We wrześniu mają zostać wydane decyzje środowiskowe. Prace budowlane rozpoczną się w 2016 roku i potrwają dwa lata ZIKiT
Mieszkańcy zaakceptowali koncepcję przebudowy alei 29 Listopada. We wrześniu mają zostać wydane decyzje środowiskowe, które są niezbędne do przeprowadzenia remontu. Ten rozpocznie się za dwa lata. Przedtem wykupionych i wyburzonych zostanie ponad 30 budynków. Większość to domy jednorodzinne. Po konsultacjach społecznych urzędnicy i radni mają nadzieję, że tym razem obejdzie się bez protestów, jakie miały miejsce przy wyburzaniu budynków przed remontem ul. Mogilskiej.

Cztery pasy ruchu, ścieżki rowerowe, bus pasy, nowe oświetlenie, obustronne chodniki - tak po zmianach będzie wyglądać al. 29 Listopada na odcinku od skrzyżowania z ul. Opolską do wyjazdu z miasta. Przygotowana koncepcja wraz z poprawkami mieszkańców została zaakceptowana podczas konsultacji społecznych. We wrześniu będą wydane decyzje środowiskowe, które otworzą drogę do remontu. Przebudowa zacznie się w 2016 roku.

- Otrzymanie decyzji środowiskowych będzie stanowić pierwszy krok. Planujemy uzyskać całą dokumentację pozwalającą na rozpoczęcie prac do końca 2015 roku - wyjaśnia Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Wyburzą domy

Z powodu planowanych prac wyburzonych i wykupionych będzie ponad 30 budynków. W większości są to domy jednorodzinne.

- Większość mieszkańców patrzy na taki krok przychylnie, ze względu na odszkodowania czy możliwość zamiany gruntów - utrzymuje radny Dominik Jaśkowiec. - Ostatecznie liczba budynków do wyburzenia może być większa, ponieważ jeszcze kilku mieszkańców zabiega o przejęcie ich nieruchomości w związku z planowaną inwestycją - dodaje Jaśkowiec.
Na razie nie wiadomo, ile pieniędzy będzie trzeba przeznaczyć na wykupy wszystkich terenów. Szacuje się jednak, że wartość niektórych nieruchomości może sięgać nawet 1,5 mln złotych.

Mniej ekranów

Mieszkańcy chcą także, aby zrezygnowano z budowy ciągu ekranów akustycznych. Jednak na obecnym etapie urzędnicy nie mogą stwierdzić precyzyjnie, gdzie ekrany będą zlokalizowane i jaką będą miały wysokość. Odpowiedź na to pytanie ma dać analiza akustyczna.

W koncepcji przebudowy, na wniosek mieszkańców pojawiła się także budowa parkingu przy ulicy Chlebowej. Sama droga zostanie też naprawiona i wyasfaltowana. Podczas konsultacji z mieszkańcami pojawił się wreszcie pomysł zmiany projektu skrzyżowania z ulicą Siewną i wyeliminowania świateł. Jednak z powodu znajdującego się w pobliżu wiaduktu kolejowego nie ma możliwości np. zbudowania ronda.

Ile to będzie kosztować

Koszt budowy całej inwestycji to prawie 200 milionów złotych. Duża część z tej kwoty będzie przeznaczona na wykup gruntów.

Dla władz miasta taka kwota to spory wydatek. Dlatego wystąpiły one z wnioskiem o pozyskanie środków unijnych. Czy Kraków dostanie dotację, dowiemy się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

- Gdyby udało się uzyskać unijne dofinansowanie, jest szansa, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2018 roku - mówi Jan Machowski, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta.

- Liczę, że tak właśnie będzie i uda się pozyskać te środki. Dla mieszkańców tych części miasta remont tej drogi oznaczałby nastanie normalności, na którą czekają od lat - kwituje radny Jaśkowiec.

Mieszkańcy pytają

Co ze ścieżkami rowerowymi w okolicy ulicy Woronicza, Opolskiej, Sadowej, Prandoty, Żmujdzkiej?
W rejonie ulicy Woronicza zostały wyznaczone przejazdy rowerowe. W przypadku ścieżek w okolicy pozostałych ulic - znajdują się one poza zakresem inwestycji.
Czy wykonanie sygnalizacji świetlnej na każdym skrzyżowaniu nie spowoduje korków?
Rozbudowa drogi do dwóch pasów oraz dodatkowych pasów do skrętu w rejonach istniejących skrzyżowań spowoduje zwiększenie przepustowości alei, jednakże dla umożliwienia wyjazdu i wjazdu z bocznych ulic zaplanowano sygnalizację.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto