Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ostateczna lista zadań budżetu obywatelskiego. Znów mało czasu na odwołania

Piotr Ogórek
Mieszkańcy zgłosili rekordową liczbę zadań - 678. Weryfikację przeszło jednak 431
Mieszkańcy zgłosili rekordową liczbę zadań - 678. Weryfikację przeszło jednak 431 Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Z rekordowej liczby 678 projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego ostatecznie, po uwzględnieniu odwołań, do głosowania dopuszczono 431 zadań. Najwięcej z zakresu sportu i infrastruktury sportowej oraz zieleni i ochrony środowiska. 14 czerwca nastąpi rozlosowanie numerów zadań, a głosowanie potrwa od 16 do 30 czerwca. Po raz pierwszy wezmą w nim udział obcokrajowcy mieszkający w Krakowie. Mieszkańcy znów pomstowali na krótki okres czasu na odwołania od negatywnych opinii dla ich projektów. Władze miasta podkreślają, że to ostatni raz, bo od przyszłego roku zacznie obowiązywać nowy harmonogram.

Z 678 zgłoszonych zadań odsiano blisko 40 procent - 262. Po weryfikacji odrzucono 153 projekty dzielnicowe i 109 ogólnomiejskich. Na liście jest więc 297 projektów dzielnicowych i 119 ogólnomiejskich (tych odrzucono więc prawie połowę).

Mieszkańcy mieli tylko kilka dni, żeby się odwołać, a potem przekonać urzędników do swoich racji. Złożono w sumie 56 odwołań, z czego pozytywnie rozpatrzono 15, 33 odrzucono, a 8 wycofano. Tym samym ostateczna liczba dopuszczonych zadań wynosi 431 - 123 ogólnomiejskie i 308 dzielnicowych. Urzędnicy zaznaczają, że ostateczna liczba może się jeszcze zmienić o 1-2, bo w dwóch przypadkach trwają jeszcze rozmowy. Pełna lista zadań znajduje się na stronie budzet.krakow.pl.

Niestety, autorzy odrzuconych projektów znów mieli mało czasu na skuteczne odwołanie. O ile protest można złożyć od razu mailowo, to już bardziej kłopotliwe jest ustalenie terminu na spotkanie i analizę odwołania. Jest na to raptem kilka dni.

Problemy z odwołaniami

- Zgłosiłem w tym roku projekt budowy ścieżki rowerowe wzdłuż ul. Radzikowskiego. Projekt został odrzucony z uzasadnieniem z którym się nie zgadzam. Złożyłem więc protest 5 czerwca i dostałem informację, że w osobnej korespondencji otrzymam termin spotkania w sprawie protestu. 6 czerwca dostałem informację, że mój protest będzie rozpatrywany 7 czerwca o godz. 10 i jak nie będę dał rady się stawić na ul. Brackiej, to mogę kogoś oddelegować zamiast siebie. Jako, że nie ma mnie jutro w Krakowie, ani nie mam kogo wysłać, to nie będę mógł dotrzeć na spotkanie i pewnie protest zostanie odrzucony ponieważ się nie stawiłem - napisał do nas Pan Stanisław kilka dni temu.

Niestety, takie problemy towarzyszą budżetowi obywatelskiemu od lat. Miało się to zmienić w tym roku poprzez nowy harmonogram. Ale tak się nie stało, bo przez błąd radnej Katarzyny Pabian nie uchwalono statutu dla dzielnicy Bronowice. W nowych statutach zapisano możliwość wyznaczania nowych terminów dla BO, ale poprzez nie uchwalenie statutu dla jednej dzielnicy, zmiany w tym roku nie wprowadzono. A ta zakładała głosowanie w BO na jesieni. Wtedy wydłużyłby się także czas na weryfikację formalno-prawną, a także na odwołania mieszkańców.

- Zgadzam się z mieszkańcami. Teraz jest zbyt krótki okres, żeby w każdym przypadku dało się skutecznie spotkać ws. odwołania. To niestety rok zmarnowanej szansy. Jest za mało czasu na opiniowanie zadań, Rada Budżetu Obywatelskiego działa w pośpiechu. Za rok będą już jednak nowe terminy - zaznacza wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Nowe statuty udało się przyjąć już dla wszystkich dzielnic.

Innym problemem przy zadaniach BO są opinie podmiotów zewnętrznych, które wpływają na to, czy zadania zostanie przyjęte lub nie. Głównie chodzi o wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten w swoich opiniach jest niejednoznaczny. Nie zgadza się na nasadzenia zieleni czy małą architekturę. Bywa i tak, że dla powtórnie zgłaszanych zadań wydaje inne opinie niż rok temu. Na przykład dla zadania nasadzenia 20 drzew na Bulwarze Wołyńskim, wzdłuż alei Konopnickiej (od wysokości Forum do mostu Grunwaldzkiego), rok temu nie było przeszkód, aby przy drzewach pojawiły się cztery ławki. Teraz konserwator na ławki się nie zgodził.

- Miasto nie ma żadnego wpływu na wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeżeli konserwator uważa, że rośliny sadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej kolidują z planem przestrzennym, albo ławki kolidują z układem urbanistycznym, to co ja mam zrobić? - mówi Andrzej Kulig rozkładając bezradnie ręce. - Ale jak ambasada Turcji mówiła o pomniku na Bulwarach, to konserwator nie widział problemu - dodaje wiceprezydent.

Gdzie i jak głosować

Jak co roku, w BO głosować może każdy mieszkaniec Krakowa, który skończył 16 lat. Co ważne, nie trzeba być zameldowanym. Z tego powodu po raz pierwszy w krakowskim BO będą mogli zagłosować cudzoziemcy mieszkający w Krakowie. W tym celu muszą musieli założyć swoje konto na stronie budzet.krakow.pl, która służy m.in. do internetowego głosowania, i podać dodatkowo swoją datę urodzeni i płeć. Na tej podstawie dostaną kod identyfikacyjny umożliwiający głosowanie.

Oprócz internetowego głosowania na powyższej stronie, znów będzie można oddać głos tradycyjną drogą. 100 punktów z urnami znajdzie się w różnych częściach miasta - m.in. w lokalach UMK, punktach obsługi mieszkańców w centrach handlowych, w siedzibach rad dzielnic, w wybranych instytucjach kultury czy w lokalach Programu Aktywności Obywatelskiej.

Głosować będzie można także podczas pikników obywatelskich, które odbędą się w kolejne weekendy czerwca w godzinach od 11 do 17 (16 czerwca - park Kościuszki, 17 czerwca - park Ratuszowy, 23 czerwca - park Jordana, 24 czerwca - park Jerzmanowskich, 30 czerwca park Bednarskiego). Na piknikach będzie można zapoznać się z dotychczas zrealizowanymi zadaniami oraz zareklamować swoje aktualne projekty.

Podczas głosowania wybieramy po trzy zadania z puli ogólnomiejskiej oraz po trzy z danej dzielnicy. Zadaniom przyznajemy 1,2 lub 3 punkty.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto