Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: nawet gorące modlitwy nie rozgrzeją nam kościołów

Marta Paluch
U oo. dominikanów jest ciepło. Gdy na zewnątrz minus osiem, w środku - plus 13
U oo. dominikanów jest ciepło. Gdy na zewnątrz minus osiem, w środku - plus 13 Adam Wojnar
Zapowiadane na ten weekend tęgie mrozy każdy wierny wolałby przeczekać w ciepłym kościele. Żeby mu to ułatwić, sprawdziliśmy z termometrem, gdzie można rozpiąć płaszcz i zdjąć rękawiczki, a w których świątyniach trzeba będzie przytupywać dla rozgrzewki. Wychodzi na to, że coraz więcej kościołów inwestuje w bardzo różne systemy grzewcze, często płacąc za to krocie. Ale wierni odpłacają się sporą frekwencją.

Odwiedziliśmy świątynie podczas mszy - tylko wtedy bowiem większość kościołów włącza ogrzewanie. Z naszego rankingu wynika, że najcieplej mają zakonnicy - kapucyni przy ul. Loretańskiej, oo. dominikanie przy Dominikańskiej i benedyktyni w Tyńcu. W tych trzech kościołach, przy temp. na zewnątrz -8 st. , w środku panowało przyjemne 13-13,5 stopnia.

Kapucyńskim sposobem na rozgrzanie wiernych jest ciepło z MPEC - centralne ogrzewanie, które działa cały czas, nie tylko podczas mszy. Na ocieplenie wpływa również fakt, że ściany kościoła przylegają do ścian klasztornych murów. - Ogrzewany jest klasztor łącznie z kościołem, który leży w jego murach. Faktycznie jest ciepło, choć płacimy za to krocie - mówi ks. Henryk Cisowski, kapucyn. Podobnie jest u benedyktynów, gdzie klasztor i kościół mają wspólny system ekologicznego ciepła - system pomp i kolektorów słonecznych, który kosztował 2,3 mln zł.

U oo. dominikanów działa ich własna kotłownia gazowa. Ciepło jest wdmuchiwane do świątyni przez specjalne otwory w podłodze. Takie otwory znajdują się m.in. po bokach ołtarza.

Najcieplejsze są jednak kaplice, dokąd zapobiegliwi proboszczowie przenoszą mniej uczęszczane msze. I tak np. w kaplicy Najświętszego Sakramentu u śś. Piotra i Pawła wierni mogą się zagrzać codziennie (msze od piątku do soboty o godz. 7 i 18) oraz w niedzielę o godz. 8.

- To ciepło mamy dzięki kotłowni, którą dostaliśmy od Fundacji Panteon Narodowy tuż przed Bożym Narodzeniem - opowiada ks. Marek Głownia, proboszcz kościoła śś. Piotra i Pawła. Dodaje, że w samym kościele, gdzie odbywają się główne niedzielne msze, jest już dużo chłodniej. Teraz około 6 stopni, bo świątynia jest duża i niezbyt dobrze uszczelniona.

Bardzo przyjemne temperatury panują w innych popularnych kościołach - Mariackim (12 stopni, kurtyna ciepłego powietrza przy wejściu i nowoczesne piece elektryczne), Bożego Miłosierdzia na Wzgórzach Krzesławickich (11 stopni, niedawno wymienione grzejniki, centralne ogrzewanie z MPEC), u św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ul. Augustiańskiej (11 stopni przy włączonych lampach nagrzewających), u św. Józefa w Podgórzu (9,5 stopnia i ogrzewane ławki w kościele głównym, w czasie mrozów msze odbywają się w bocznej kaplicy - tam temp. jest o kilka stopni wyższa), u św. Floriana (9 stopni). U św. Anny jest osiem stopni, ale przy dużej frekwencji temperatura podnosi się o 2-3 kolejne. Ludzie sami są źródłem ciepła. Podobnie jest u oo. dominikanów.

- Lubię tu przychodzić, nie tylko ze względu na dobre kazania, ale też dlatego, że jest ciepło. W moim wieku, a mam 72 lata, to ważne, żeby nie zmarznąć. A tutaj zamiast myśleć jak mi jest zimno, mogę spokojnie modlić się i śpiewać - mówi Anna Kolarczyk, która przychodzi tu na msze.

Wszyscy proboszczowie mówią, że ogrzewanie, niezależnie od systemu, kosztuje bardzo dużo. Średnio to kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Są jednak i takie kościoły, których - mimo dużych wydatków - nie da się ich ogrzać lub jest to tak drogie, że parafii na to nie stać.

Mimo wszystko jednak, w najchłodniejszych kościołach, które sprawdziliśmy, temperatura mieściła się w granicach ludzkiej wytrzymałości. W kościele Bożego Ciała to 6 stopni, w kaplicy w Arce Pana - 6,5 stopnia, u oo. franciszkanów - 7 stopni.
Trzeba jednak pamiętać, że przy siarczystych mrozach i te wskaźniki spadną. Wtedy wiernym pozostanie już chyba tylko bardzo gorąco się modlić.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto