Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nadchodzi parkingowy koszmar. Sprawdź, co cię czeka

Piotr Tymczak
Przy ul. Dietla ma obowiązywać zakaz parkowania na chodnikach. Zamiast samochodów staną tam donice
Przy ul. Dietla ma obowiązywać zakaz parkowania na chodnikach. Zamiast samochodów staną tam donice Fot. Anna Kaczmarz
Na wielu ulicach Starego Miasta auta będzie można zostawić tylko na noc. Radni apelują, aby było więcej stref dla mieszkańców.

O umożliwienie nocnego parkowania na ul. Dietla oraz stworzenie w jej sąsiedztwie strefy ograniczonego ruchu (wjazd i parkowanie tylko dla mieszkańców) apelują radni z Dzielnicy I. Swoje postulaty kierują do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który od połowy lipca zamierza wprowadzać wielkie zmiany w parkowaniu w płatnej strefie. Z chodników zniknie około 3,5 tys. miejsc postojowych.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu mieszkańcy wreszcie będą wiedzieć, na których konkretnie ulicach zostaną zlikwidowane miejsca parkingowe. Według naszych nieoficjalnych informacji ostateczny projekt zakłada utworzenie dwóch nowych stref ograniczonego ruchu (takich jak na ulicach między Rynkiem Głównym a Plantami), gdzie wjeżdżać i parkować mogą tylko mieszkańcy danego rejonu. Nowe strefy mają być wyznaczone na Kazimierzu (rejon ul. św. Wawrzyńca i Dajwór) oraz w okolicy ul. Studenckiej.

Urzędnicy zamierzają też wprowadzić zmianę na ul. Dietla. Tam miejsca postojowe na chodnikach muszą zniknąć, aby pozostawić wymagane prawem przejście dla pieszych - według zaleceń wojewody jego szerokość ma wynosić co najmniej dwa metry, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach półtora metra. Ulica Dietla jest dwupasmowa w każdą stronę. Na jednym z tych pasów (w obu kierunkach) mieszkańcy będą mogli parkować od godz. 20 wieczorem do 7 rano. Nocne parkowanie ma być dopuszczone także na innych ulicach (szczegóły pokaże projekt).

Po interwencjach mieszkańców radni z Dzielnicy I przygotowali propozycję, aby na ul. Dietla nocne parkowanie na jezdniach było możliwe nie od ul. Starowiślnej do ul. Krakowskiej, ale dalej do mostu Grunwaldzkiego. - Zwężenie do jednego pasa w każdą stronę nie wpłynie negatywnie na płynność przejazdu na tej ulicy w godzinach, w __których jest małe natężenie ruchu - przekonuje Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

To niejedyna sugestia radnych z „jedynki”. Uważają również, że powinno być więcej stref ograniczonego ruchu. - Jedna z nich mogłaby powstać w sąsiedztwie ul. Dietla i __objąć ulice: św. Sebastiana, Bogusławskiego, Sarego - mówi przewodniczący Daros. Ma nadzieję, że strefy ograniczonego ruchu wprowadzone zostaną też w rejonach ul. Radziwiłłowskiej, Żuławskiego czy placu Sikorskiego.

Jakie jest uzasadnienie dla takiej strefy w rejonie ul. Dietla? Obecnie na niej parkują dziesiątki samochodów mieszkańców, a nie wszyscy wyjeżdżają do pracy przed godz. 7 i wracają po godz. 20. Musieliby więc w ciągu dnia przestawiać auta na inne pobliskie ulice. Problem jednak w tym, że już teraz ciężko na nich znaleźć wolne miejsca, mimo że to strefa płatnego postoju. Wyznaczenie strefy ograniczonego ruchu spowoduje więc, że bez kłopotów zaparkują tam mieszkańcy ul. św. Sebastiana, Bogusławskiego i Sarego, ale też i Dietla.

W ZIKiT na razie nie ma decyzji w sprawie dodatkowej strefy. - Mamy nadzór autorski nad __projektem. Jeżeli podczas wprowadzania zmian okaże się, że można coś zrobić inaczej, to możemy to poprawić - informuje Michał Pyclik z ZIKiT.

W przypadku parkowania na jezdniach ul. Dietla w godzinach nocnych jest też obawa o to, czy wszyscy kierowcy usuną samochody z prawych pasów przed godz. 7. Jeżeli ktoś zaśpi albo zapomni, to zanim pojazd zostanie odholowany, w godzinach porannego szczytu mogą tworzyć się wielkie korki. Jak to będzie funkcjonować, trudno teraz przewidzieć. Urzędnicy będą musieli wszystko sprawdzać na żywym organizmie.

Przewodniczący Daros nie ukrywa, że jeżeli okaże się, iż nocne parkowanie nie sprawia komplikacji, to może trzeba rozważyć, aby w przyszłości na prawych pasach jezdni postój dla aut był możliwy przez całą dobę. Na razie jednak urząd nie bierze tego pod uwagę.

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto