Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków na pierwszym miejscu w rankingu miast bezgotówkowych

Pog
W Krakowie w wielu miejscach można płacić bezgotówkowo
W Krakowie w wielu miejscach można płacić bezgotówkowo Anatol Chomicz
Kraków znalazł się w czołówce polskich samorządów, które najlepiej dbają o rozwój płatności bezgotówkowych – 10 stycznia ogłoszono zestawienie „Cashless Cities”. Stolica Małopolski znalazła się na pierwszym miejscu pośród największych miast. To pierwszy tego typu ranking w Polsce. Przygotowało go Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych CentroPolis z Torunia.

W rankingu „Cashless Cities” uwzględniono kilkadziesiąt polskich miast różnej wielkości. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: najmniejsze miasta do 20 tys. mieszkańców, miasta średnie oraz największe ośrodki z liczbą mieszkańców przekraczającą 100 tys. Analizowano rozwój płatności bezgotówkowych w transporcie publicznym, urzędach miejskich oraz w placówkach kulturalnych i sportowych zarządzanych przez samorządy.

Najbardziej bezgotówkowym miastem wśród tych największych okazał się Kraków. Okolicznościową statuetkę odebrała w imieniu miasta dyrektor Wydziału Finansowego UMK Katarzyna Cisowska-Mleczek. Wśród miast o największej liczbie mieszkańców sporo punktów zdobyły także Olsztyn, Rzeszów i Warszawa.

Jak podkreślano podczas gali ogłoszenia wyników, samorządom powinno zależeć na rozwoju płatności bezgotówkowych za usługi miejskie, ponieważ dzięki nim odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Polacy mają już w portfelach ponad 40 mln kart płatniczych i chętnie korzystają z nich w sklepach czy punktach usługowych. Większość z tych transakcji bezgotówkowych odbywa się zbliżeniowo. Zauważono, że coraz więcej samorządów dostrzega korzyści z wdrażania nowoczesnych płatności.

Kraków był pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło możliwość dokonywania bezgotówkowych płatności przez terminale. To był rok 2007 roku. Później w ślady Krakowa poszły inne miasta. Od tamtego czasu Kraków systematycznie zwiększał zakres wykorzystania nowoczesnych rozwiązań płatniczych. Obecnie mieszkańcy Krakowa mogą dokonywać transakcji kartami płatniczymi we wszystkich kasach Urzędu Miasta Krakowa. Obecnie we wszystkich lokalizacjach urzędu dostępnych jest około 38 terminali. Kasy znajdują się: na pl. Wszystkich Świętych 3-4, na al. Powstania Warszawskiego 10 (Centrum Administracyjne), os. Zgody 2, ul. Wielickiej 28a, ul. Lubelskiej 27, ul. Nowohuckiej 1, ul. Grunwaldzkiej 8.

W Urzędzie Miasta Krakowa istnieje również możliwość dokonywania opłat za pomocą telefonu oraz polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Do dyspozycji krakowian są również opłatomaty. Takie samoobsługowe urządzenia znajdują się w pięciu lokalizacjach: na al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielickiej 28a, os. Zgody 2, ul. Lubelskiej 29 i ul. Grunwaldzkiej 8. Można w ten sposób uiścić opłaty komunikacyjne, opłaty za uprawnienia do kierowania pojazdami i opłaty skarbowe. Korzystanie z kas automatycznych nie wiąże się z żadnymi prowizjami i dodatkowymi opłatami. Urządzenia obsługują karty Visa i Mastercard, a także gotówkę (banknoty i bilon; automat wydaje resztę) jak również aplikację IKO (telefon).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków na pierwszym miejscu w rankingu miast bezgotówkowych - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto