Trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostaną przywiezione do bazyliki Mariackiej około godz. 10. Modlitwę nad nimi odprawi kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. O godz. 14 zacznie się msza żałobna w bazylice Mariackiej. Poprowadzi ją po łacinie kard. Angelo Sodano, wysłannik Stolicy Apostolskiej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Jak poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch, homilię wygłosi abp Józef Michalik, szef KEP. Mszę będzie koncelebrować około 60 duchownych - hierarchów z całej Polski, m.in. prymas-senior Józef Glemp, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, kard. Henryk Gulbinowicz, bp Wiktor Skworc i abp Tadeusz Gocłowski. Chęć udziału zgłosili również hierarchowie z zagranicy.

Msza św. potrwa około dwóch godzin. Podczas nabożeństwa będą przemawiać dwie-trzy osoby. Jedną z nich będzie na pewno marszałek Sejmu, pełniący obowiązki głowy państwa Bronisław Komorowski.
Po mszy, rodzina uda się w kondukcie żałobnym na Wawel ulicą Grodzką, wokół kościoła św. Idziego i ul. Podzamcze. Poprowadzi go kard. Stanisław Dziwisz. Inni goście, w tym głowy państw i duchowni zostaną na Wawel dowiezieni. Ci, którzy zostaną w kościele mariackim, wysłuchają półgodzinnego koncertu filharmoników z Berlina. Zostanie tam m.in. prezydent USA Barack Obama, który prawdopodobnie nie pojedzie na Wawel.

W katedrze Wawelskiej rozpocznie się ostatnia część uroczystości żałobnych (ostatnia stacja). Trumny Lecha i Marii Kaczyńskich będzie spoczywała w prezbiterium, przed ołtarzem koronacyjnym królów polskich. Katafalki, na których będą położone trumny, zostaną nakryte czarnym materiałem z motywem lilii andegaweńskiej.

Nabożeństwo żałobne odprawie metropolita krakowski. On również po żałobnych uroczystościach zejdzie z rodziną do krypty Srebrnych Dzwonów. Tam odbędzie się ostateczne pożegnanie Lecha i Marii Kaczyńskich. Spoczną w przedsionku krypty, w sarkofagu z miodowego alabastru.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!