Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: mniej reklam i ogrodzonych osiedli

Paulina Piotrowska
W 2018 roku mamy zobaczyć nowy, oczyszczony z reklam, Kraków. To, jak ostatecznie będzie wyglądał, zależy w dużej mierze od mieszkańców.

Nowe przepisy zawarte w tzw. uchwale krajobrazowej mają regulować rozmieszczenie w mieście małej architektury, reklam i ogrodzeń. Urzędnicy obiecują, że już za dwa lata zobaczymy miasto w nowej, bardziej przejrzystej odsłonie.

Ogólne zasady sytuowania szyldów i reklam mają być jednolite dla wszystkich firm i instytucji. Chodzi o uporządkowanie ulic wlotowych i głównych arterii miasta, usunięcie reklam siatkowych, a także ograniczenie zaklejania witryn. Szczegóły będą ustalane dla poszczególnych czterech stref krajobrazowych.

Dla przykładu, pierwsza strefa obejmie Stare Miasto, Wawel i Kazimierz. Wielkość szyldu nie będzie mogła tam przekraczać 1 metra kw. Reklamy znajdą się tylko na parterze budynków. Każdy przedsiębiorca będzie mógł tam umieścić tylko jeden szyld. Zostanie wprowadzony także zakaz ustawiania wolno stojących tablic reklamowych.

Każdy, kto nie zastosuje się do nowych przepisów, będzie musiał się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Jak wysokie będą kary, jeszcze nie wiadomo.

Kolejna zmiana, która ma wejść w życie razem z nową uchwałą, dotyczy ogrodzeń. Miasto chce przekonać mieszkańców do zrezygnowania z grodzenia, szczególnie zabudowy wielorodzinnej oraz terenów zielonych.

- Chcemy pokazać, że osiedla otwarte dają więcej możliwości na integrację społeczeństwa - mówi Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju miasta.

Urzędnicy nie będą nakładać kar na tych, którzy mają już ogrodzone bloki - to, czy mieszkańcy zdecydują się na zrezygnowanie z ogrodzeń, zależy tylko od ich dobrej woli. Natomiast na większości obszaru Krakowa pojawi się zakaz grodzenia nowych bloków czy osiedli.

Tam, gdzie występuje zabudowa jednorodzinna, będzie możliwość wykonania ogrodzenia, jednak jego wysokość nie będzie mogła przekroczyć 1,8 m.

Jeżeli chodzi o małą architekturę, miasto zostało podzielone na pięć stref. W uchwale znajdzie się System Informacji Miejskiej (SIM), w ramach którego zostaną przygotowane jednolite pod względem wizualnym i konstrukcyjnym tablice informacyjne.

W pierwszej strefie (Stare Miasto, Wawel i Kazimierz) pojawią się tablice w kolorze zielonym. W pozostałej części Krakowa tablice będą w kolorze niebieskim.

Wczoraj rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami, podczas których podzielą się oni z urzędnikami swoją opinią na temat uchwały. Konsultacje potrwają do 12 czerwca, będą się odbywać w Miejskim Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10, od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 i 16-18.

- Chcielibyśmy, aby w konsultacjach wzięło udział jak najwięcej krakowian. To na podstawie ich opinii chcemy przygotować tę uchwałę - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

We wrześniu projekt zostanie wyłożony do publicznego wglądu, a w grudniu zajmą się nim radni.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto