Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Minęło 100 lat od otwarcia Szpitala Okulistycznego

Iwona Krzywda
Jubileusz 100-lecia powstania Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego
Jubileusz 100-lecia powstania Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego Aneta Zurek / Polska Press
Wojewódzki Szpital Okulistyczny obchodzi okrągły jubileusz swojego powstania.

Uroczyste obchody setnej rocznicy powstania Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego odbyły się w środę 12 września w krakowskim Muzeum Lotnictwa. W urodzinach lecznicy wzięli udział byli i obecni pracownicy, przedstawiciele lokalnych władz oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek medycznych. – Jubileusz szpitala piękne wpisuje się w jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości. Powstanie tej placówki świadczy o tym, że ojcowie niepodległości myśleli nie tylko o odbudowanie państwa polskiego, ale także struktur, które będą nieść pomoc pacjentom – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik. – Przez te sto lat swojego działania szpital zyskał renomę nie tylko w Małopolsce, ale również w całym kraju i w Europie
– podkreślał.

Wojewoda Ćwik nagrodził okolicznościowym medalem szefową WSO Ilonę Pawlicką. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył też odznaczenia państwowe pracownikom placówki. Złote i srebrne Medale za Długoletnią Służbę trafiły do 23 członków załogi, którzy przyczynili się do jej rozwoju i przez lata dbali o zdrowe oczy Małopolan.

Odznaczenia dla przedstawicieli okulistycznej placówki przyznało również Ministerstwo Zdrowia. Wręczył je wicemarszałek Wojciech Kozak. Z okazji jubileuszu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, do którego należy szpital, podarował także dyrekcji 420 tys. zł na zakup sprzętu medycznego – m.in. nowoczesnych mikroskopów.

Wojewódzki Szpital Okulistyczny powstał w 1918 r. Na początku jego personel odpowiadał przede wszystkim za walkę z epidemią jaglicy. Leczenie pozostałych chorób narządu wzroku ruszyło w latach 50. ub. wieku. Do 2012 r. lecznica miała swoją siedzibę w Witkowicach. Sześć lat temu przeniosła się do nowoczesnej siedziby na Wzgórzach Krzesławickich.

– Dzięki zmianie lokalizacji zyskaliśmy ogromne, nowoczesne zaplecze i staramy się wykorzystywać ten potencjał. Wykonujemy najwięcej operacji zaćmy w Małopolsce, miesięcznie jest ich ok. 400, w ciągu roku leczymy 360 pacjentów z ciężkimi powikłaniami cukrzycowymi, odwarstwieniami siatkówki czy urazami – podkreśla Ilona Pawlicka, dyrektor WSO.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Minęło 100 lat od otwarcia Szpitala Okulistycznego - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto