Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkańcy chcą komisji ws. zmian w strefie płatnego parkowania. Zebrali podpisy

Piotr Ogórek
Komitet "Nic o nas bez nas" składa podpisy ws. powołania komisji do sprawdzenia nieprawidłowości przy zmianach w strefie płatnego parkowania
Komitet "Nic o nas bez nas" składa podpisy ws. powołania komisji do sprawdzenia nieprawidłowości przy zmianach w strefie płatnego parkowania Fot. Piotr Ogórek
Mieszkańcy skupieni w inicjatywie „Nic o nas bez nas” zebrali ponad dziewięć tysięcy podpisów, z czego złożyli ponad osiem tysięcy, pod obywatelską uchwałą do Rady Miasta Krakowa. Domagają się powołania komisji, która zbada nieprawidłowości w związku ze zmianami w strefie płatnego parkowania.

- Komitet „Nic o nas bez nas” powstał 11 grudnia 2017 roku. Wtedy to zadeklarowaliśmy, że do 31 stycznia 2018 roku, czyli w niespełna dwa miesiące, spełnimy wymagania konieczne do powołania komisji w ramach inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców Krakowa – informuje Marek Gilarski z komitetu.

W tym czasie jego członkom udało się zebrać ponad dziewięć tysięcy podpisów. Po wstępnej weryfikacji sami odsiali około tysiąca podpisów, które mogą zawierały błędy – jak brak peselu, czy podpis przez osobę nie zamieszkałą w Krakowie. Ostatecznie do Rady Miasta Krakowa złożyli w czwartek ponad osiem tysięcy podpisów.

Żeby uchwała obywatelska weszła pod obrady, musi się pod nią podpisać prawidłowo cztery tysiące osób. Teraz nastąpi ich weryfikacja. Jeśli wypadnie pomyślnie, to Rada Miasta będzie miała trzy miesiące na zajęcie się uchwałą.

- Liczymy, że komisja powstanie, a my będziemy mogli z nią współpracować. Patrzymy na ręce radnych. Uważamy, że uchwała parkingowa jest niezgodna z prawem. Nie pozwolimy, żeby urzędnicy po prostu łamali prawo. Koniec – mówi Agnieszka Gilarska.

W zeszłym roku Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przeprowadził szerokie zmiany w strefie płatnego parkowania. Zlikwidowano ok. 3 tys. miejsc parkingowych. Nowe wyznaczono zgodnie z przepisami. Te określają, że na chodniku muszą pozostawić 2 metry szerokości pieszym lub 1,5 metra w wyjątkowych sytuacjach. Tam gdzie się dało, przyjęto to drugie rozwiązanie. W wielu miejscach postawiono słupki – dokładnie 3419 za 800 tys. zł, które mają uniemożliwić nieprawidłowe parkowanie. Na wielu mniejszych ulicach w centrum zmieniono ruch na jednokierunkowy. Na Kazimierzu wprowadzono strefę ograniczonego ruchu, w którą mogą wjeżdżać tylko mieszkańcy i dostawcy w określonych godzinach.

To wszystko spowodowało niezadowolenie sporej grupy mieszkańców, głównie ze Starego Podgórza skupionej w Stowarzyszeniu Stare Podgórze. Później dołączyli do nich mieszkańcy z innych dzielnic. Razem połączyli się w inicjatywie „Nic o nas bez nas”.

Od początku przekonywali, że zmiany w organizacji ruchu w strefie płatnego parkowania są niezgodne z prawem i ostro przeciwko nim protestowali. Choć zmiany mają swoich zwolenników, którzy domagali się uwolnienia chodników dla pieszych, to przeciwnicy zmian byli cały czas aktywni. Efektem tego są teraz złożone przez nich podpisy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto