Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: Miasto stało się placem remontów. Korki i utrudnienia

Marcin Karkosza
Na ulicy Wielickiej zamknięto dwa pasy ruchu - to duże utrudnienie dla kierowców
Na ulicy Wielickiej zamknięto dwa pasy ruchu - to duże utrudnienie dla kierowców Anna Kaczmarz
Z powodu licznych remontów ulic, kierowcy od początku tygodnia stoją w gigantycznych korkach. Zamknięto też ważne torowiska.

Uciążliwy zator tworzy się m.in. na ul. Meissnera. Od wczoraj znacznie więcej czasu potrzeba też na przejechanie ul. Wielicką, gdzie zamknięto dwa pasy ruchu w stronę centrum. Dodatkowo komunikację w mieście utrudnia zamknięcie torowisk na skrzyżowaniu ulic św. Gertrudy i Dominikańskiej oraz na ul. Bieńczyckiej. Kierowcy i pasażerowie mówią o koszmarze na ulicach Krakowa. Urzędnicy twierdzą, że remonty idą sprawnie. Obiecują, że jeśli zajdzie taka potrzeba, będą poprawiać organizację ruchu.

Po Wielickiej jednym pasem, ślepa Meissnera

Ulicą Wielicką, gdzie na odcinku od ul. Prostej do Bieżanowskiej od 9 czerwca trwa remont nakładkowy, trudno było przejechać już wcześniej. Jednak od wczoraj w godzinach szczytu w korkach trzeba spędzić kilkanaście minut. Wszystko z powodu przeniesienia prac na drugą część drogi. Obecnie ruch w stronę centrum odbywa się tylko po jednym, już wyremontowanym pasie jezdni.

- To oburzające, że w tak newralgicznym miejscu z ruchu wyłączono dwa pasy naraz - denerwuje się pani Anna, która spędziła wczoraj w korku ponad kwadrans.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu tłumaczy, że decyzję taka podjęto ze względu na... kierowców. - Dzięki temu główne prace na tym odcinku uda się zakończyć do końca tygodnia i kierowcy będą mogli jechać wszystkimi pasami - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT. - Ze względu na deszcz prace w weekend nie były prowadzone, ale cały remont chcemy zakończyć do 27 czerwca.

Urzędnicy radzą, aby przez kilka kolejnych dni zarezerwować więcej czasu na przejazd ul. Wielicką lub skorzystać z objazdów. - Newralgiczny odcinek można ominąć jadąc obwodnicą lub ulicą Bieżanowską - radzi Pyclik.

Koszmar przeżywają także kierowcy na ul. Meissnera. Od poniedziałku na ok. trzy tygodnie zamknięto przejazd ulicą na odcinku od Ślicznej do al. Jana Pawła II. Ma to związek z kolejnym etapem przebudowy ul. Mogilskiej. Zdezorientowani kierowcy, dojeżdżając do zablokowanego fragmentu drogi, muszą zawracać i szukać przejazdu pobliskimi ulicami, które całkowicie się zakorkowały.

- Wszyscy wjeżdżają w ul. Meissnera i nagle okazuje się, że trzeba zawracać, bo do Mogilskiej nie da się dotrzeć - skarży się pan Filip. - Czy o objeździe nie można informować już przy rondzie Młyńskim? - pyta.

ZIKiT podkreśla, że cały czas poprawia oznakowanie w tym miejscu. - Nasi inspektorzy obserwują, czy kierowcy nadal mają problemy na ul. Meissnera - tłumaczy Michał Pyclik. - Osoby, które nie muszą dojechać do ul. Ślicznej lub Ładnej, powinny jednak omijać końcowy odcinek tej ulicy. Aby to zrobić, kierowcy powinni zjechać z ronda Młyńskiego w ul. Ułanów lub po wjechaniu w Meissnera skręcić w ul. Ugorek (wszystkie trasy objazdów zaznaczyliśmy na mapie powyżej).
Sprawdź rozkład, zanim wsiądziesz do tramwaju

Spore kłopoty mają także pasażerowie komunikacji miejskiej. W związku z remontami szyn zamknięte zostały torowiska na skrzyżowaniu ulicy Gertrudy i Dominikańskiej oraz na ul. Bieńczyckiej. Na ok. 20 dni zawieszone zostały cztery linie tramwajowe: nr 6, 13, 19 i 70. Z rozkładów jazdy całkowicie zniknęły także linie nr 74 i 728. Kolejnych 12 linii ma natomiast zmienione trasy lub godziny odjazdów (dokładne dane w ramce powyżej). Pasażerowie skarżą się na słabą informację o zmianie kursów oraz na opóźnienia tramwajów.- Wiemy o sporadycznych problemach, ale nie ma poważniejszych opóźnień - informuje Michał Pyclik. - Jak na razie nie planujemy wprowadzania zmian w rozkładach.

Efekt remontu torowisk w ciągu ulic Gertrudy i Dominikańskiej oraz Bieńczyckiej

- Linie 6, 13, 19, 70 - zawieszone
- Linie 74, 728 - zlikwidowane
- Linia 1 - od Wzgórz Krzesławickich do r. Kocmyrzowskiego bez zmian, potem al. Andersa do pl. Centralnego, al. Jana Pawła II, al. Pokoju, Grzegórzecką, Starowiślną, Westerplatte, Basztową, Dunajewskiego, Podwalem, Zwierzyniecką do Salwatora,
- Linia 2 - kursuje co 20 min,
- Linia 8 - z Borku Fałęckiego do przystanku Stradom bez zmian, potem ulicami: Dietla, Starowiślną, Westerplatte, Basztową, Dunajewskiego do Teatru Bagatela i do do Bronowic Małych,
- Linia 10 - z Borku Fałęckiego do przyst. Stradom bez zmian, potem ulicami: Dietla, Grzegórzecką do ronda Grzegórzeckiego i do Pleszowa,
- linia 14 - z Mistrzejowic do r. Kocmyrzowskiego bez zmian, następnie al. Andersa do pl. Centralnego, al. Jana Pawła II, al. Pokoju i do Bronowic,
- linia 18 - od Czerwonych Maków do przyst. Stradom bez zmian, potem ulicami: Dietla, Starowiślna, Westerplatte, Basztową do Krowodrzy Górki,
- linia 52 - z os. Piastów do ronda Kocmyrzowskiego bez zmian, potem al. Andersa do placu Centralnego, al. Jana Pawła II, al. Pokoju do Czerwonych Maków,
- linia 610 - od Borku Fałęckiego do przyst. Stradom bez zmian, potem ulicami: Dietla, Wielopole, Westerplatte do Prądnika Czerwonego.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto