Czekamy z utęsknieniem na inwestycje, które pozwolą Krakowowi powoli nazywać się metropolią. Powoli, bo kiedy powstaną ciągle brakować nam będzie obwodnic, kolei aglomeracyjnej i metra.

Czytaj także: Zakrzówek: śmierć nastolatki po upadku ze skałyW ciągu trzech lat powinniśmy mieć centrum dla wielotysięcznych kongresów, halę widowiskową na mistrzostwa świata w siatkówce, stadion piłkarski na 34 tys. widzów, trójpoziomowe rondo oraz tramwaj dla studentów i mieszkańców zakorkowanego Ruczaju. Kto wtedy powie o Krakowie "zaściankowy"i będzie pamiętał, że niektóre z tych inwestycji ciągnęły się jak guma przyklejona do buta?

Stadion Wisły Kraków wydaje się gotowy, ale przez "złośliwych" strażaków gmina musi dorobić systemy bezpieczeństwa. Nie dość, że koszt tej studni bez dna skoczy jeszcze z 540 do 550 mln zł, to na ostateczne zakończenie budowy poczekamy do lutego 2012. A miał być czerwiec 2010.

Czytaj także: Stadion Wisły Kraków prawie gotowy (ZDJĘCIA)Wcześniej skończona będzie budowa Ronda Ofiar Katynia. Też ma jednak opóźnienia. Gotowe miało być 15 grudnia 2010. Teraz urzędnicy bezpiecznie podają - jesień 2011. Koszt, około 121 mln zł, ale takiej konstrukcji z podziemnym tunelem pozazdrości nam cały kraj. Szkoda, że obok szpecić ją będzie stary Motel Krak.

Trzecią inwestycją, która powoli wynurza się spod łopat robotników jest linia na Ruczaj. Utrudnienia w ruchu samochodów spowodowane pracami lepiej nakłaniają kierowców do przesiadania się do komunikacji miejskiej niż kampanie reklamowe MPK i opłaty w strefie parkowania. Roboty rozpoczęły się w listopadzie 2010 i mają potrwać równe dwa lata. Koszt - 150 mln zł.

Centrum Kongresowe przy rondzie Grunwaldzkim to na razie wielka dziura. Spokojnie można by ją zamienić w basen. Tym bardziej, że ścianka szczelinowa, która ma chronić obiekt przed podmywaniem przez Wisłę jest już gotowa. Miasto szuka wykonawcy konstrukcji. Ten ma zacząć stawiać ją od września. Termin zakończenia pozostaje bez zmian, III kwartał 2014 roku.Wydamy na tę przyjemność 369 mln zł, tyle dobrego, że 83 mln wyłoży Unia.

Przy drodze donikąd im. Lema, do końca 2013 roku ma powstać hala na 15 tys. widzów. Koszt to 363 mln zł. Miasto bierze na budowę kredyt z banku. Jak go nie spłaci, straci ziemię pod halą. Wtedy zyskamy latający spodek. Prawie jak w Katowicach.

Na razie tyle, ale już w planach jest tramwaj do Mistrzejowic i Górki Narodowej, spalarnia odpadów i zachodnia obwodnica miasta.

Zostań Miss Lata Małopolski 2011! Czekają fantastyczne nagrody. Zgłoś się już dziś!

Kochasz góry? Wybierz najlepsze schronisko Małopolski!

Urządź się w Krakowie! Zobacz, jak to zrobić!

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa! Zapisz się do newslettera!


Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kr (gość)

Czy po wybudowaniu odcinka od Modlnicy do Modlniczki coś jeszcze bardziej na zachód ma być budowane?
Bo szczerze pisząc nie słyszałem ... Choć patrząc na byki w innych tekstach Pana Rąpalskiego nie zdziwiłbym się, gdyby mu się strony świata pomyliły ...

Cowy (gość)

Zrezygnować z bezsensownego zalesiania przystanków MPK które podnoszą cenę remontów .
Wystarczy spojrzeć na przystanek pod Halą Targową gdzie pasażerowie potykają się o krawężniki.

smok (gość)

Jak rodzynki w cieście tkwią w nim kościoły i sanktuaria. Trudno znaleźć miejsce gdzie nie słychać dzwonów.