Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Małopolska konserwator zabytków przeciwna hotelowi w ogrodzie pod Wawelem

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Monika Bogdanowska, małopolska wojewódzka konserwator zabytków, wystąpiła do prezydenta Krakowa z wnioskiem o punktową zmianę miejscowego planu zagospodarowania „Stradom”. Małopolskiej konserwator chodzi konkretnie o to, by ten plan nie dopuszczał do budowy dużego obiektu hotelowego na terenie ogrodu księży Misjonarzy od strony ul. św. Sebastiana.

- Obecnie plan dopuszcza tam sporą inwestycję. To teren dawnej łąki św. Sebastiana, na którym w późniejszym czasie urządzone zostały ogrody ojców Misjonarzy. Wjazd znajduje się od strony ul. św. Sebastiana. Swój wniosek motywuję tym, że w ostatnim czasie nastąpiła radykalna zmiana stanu tej nieruchomości – mówi Monika Bogdanowska.

Przypomnijmy, że miejscowy plan zagospodarowania „Stradom” został uchwalony przez Radę Miasta w styczniu 2018 r. Wcześniej projekt tego planu został pozytywnie zaopiniowany przez poprzedniego wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego.

- Od tego czasu w tej przestrzeni doszło jednak do radykalnych zmian. W sąsiedztwie ogrodu Misjonarzy, na placu budowy apartamentowca Angel Stradom dokonano niezwykle cennych odkryć archeologicznych, natrafiono na relikty dawnej zabudowy z różnych okresów, cmentarzysko, wiele mniejszych artefaktów – wyjaśnia Monika Bogdanowska.

Dodaje, że w trakcie prac przy nieodległej ul. Krakowskiej dokonano kolejnych ważnych, cennych odkryć. Na jej skrzyżowaniu z ul. Dietla i Stradomską odkryto ruiny mostu Królewskiego sprzed ok. 200 lat. Monika Bogdanowska przyznaje też, że w rejonie ul. Meiselsa odkopano relikty jednej z bram historycznego miasta Kazimierz, miejsca gdzie przebiegał średniowieczny mur Kazimierza, a także dobrze zachowane piwnice domów.

- Skala znalezisk w tym rejonie jest zaskakująca. Mając to wszystko na uwadze trudno zgodzić się na kolejną wielką inwestycję deweloperską i kolejne ogromne wykopy, tym razem na terenie ogrodu Misjonarzy od strony ul. św. Sebastiana. Także tam można się spodziewać, że nowy obiekt mógłby być budowany na terenie bardzo cennym pod względem archeologicznym. Nie do przyjęcia jest ryzyko zniszczenia kolejnego stanowiska archeologicznego. Przecież Stradom i Kazimierz są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na układ urbanistyczny, historyczną siatkę ulic i budynków. Jeśli dalej będziemy tak radykalnie zmieniać ten obszar, to ryzykujemy wykreśleniem z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Byłoby to bardzo przykra porażka, tym bardziej, że Kraków znalazł się na tej liście jako jedno z pierwszych miast świata – zaznacza Monika Bogdanowska.

Przypomnijmy, że przy ul. Stradomskiej 12-14 firma Angel Poland zabytkową kamienicę ma zaadaptować na hotel. Historia tej nieruchomości sięga XIV wieku, kiedy wzniesiono kościół św. Jadwigi. Przy świątyni powstał klasztor oraz szpital i cmentarz. Na przełomie XVIII i XIX w. kościół został przebudowany przez Austriaków na obszerną kamienicę, ale w murach gmachu zachowano część dawnej świątyni. W budynku była poczta, później siedziba władz wojskowych, a po II wojnie światowej - mieszkania.

W tyle, za kamienicą, funkcjonowało miejskie przedszkole, które zostało wyburzone. W jego miejscu powstaje apartamentowiec Angel Stradom z podziemnym parkingiem na 150 aut. W zeszłym roku podczas wykopów pod apartamentowiec odkryto dawny cmentarz z 1609 ludzkimi szczątkami. Szkielety zostały przewiezione do Raciborska koło Wieliczki, gdzie złożono je w krypcie w przycmentarnej kaplicy. Według planu hotel z apartamentowcem na Stradomiu powstaną w pierwszym kwartale 2020 r.

WIDEO: Krótki wywiad. Maciej Twaróg: Na 70-lecie Huty zamiast festynów chciałbym czegoś, co zostanie na dłużej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Małopolska konserwator zabytków przeciwna hotelowi w ogrodzie pod Wawelem - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto