Przy ulicy Jana w Krakowie powstało Muzeum Bursztynu, prezentujące dzieje i ciekawostki związane z cennym jantarem. Wstęp wolny.

- Od dawna chciałem stworzyć w Krakowie takie miejsce, gdzie bursztyn będzie prezentowany w atrakcyjny, ale wielowymiarowy sposób - zdradza Tomasz Mikołajczyk, pomysłodawca muzeum. -W naszej dotychczasowych działaniach skupialiśmy się przede wszystkim na prezentacji walorów estetycznych współczesnych wyrobów z tego kamienia, w Muzeum Bursztynu połączyliśmy je z walorami edukacyjnymi.

Na powierzchni ponad 250 m.kw. można zapoznać się z historią bursztynu i podziwiać piękne wyroby - zarówno jubilerskie od klasycznych bursztynowych korali, poprzez kobiece naszyjniki czy bransolety, rzeźby, a także przedmioty codziennego użytku. Muzeum swoje podwoje otworzyło w niedzielę, 14 lipca. Natomiast, jak poinformowała nas rzeczniczka Anna Sado, na oficjalne otwarcie trzeba będzie poczekać do 14 września.

Na szczególną uwagę zasługuje aranżacja - w gablotach obok siebie można zobaczyć surowy bursztyn - naturalne formy skamieniałej żywicy i dzieła sztuki, jakie z niego mogą powstać - znaleziska archeologiczne z biżuterią stylizowaną na dawną oraz formy współczesne.

Zobacz eksponaty i wnętrza Muzeum Bursztynu
W muzeum można zobaczyć stałą ekspozycję Bursztyn – jego piękno i dzieje, przygotowaną przez PAN Muzeum Ziemi z Warszawy. W planach są także wystawy czasowe i spotkania z ludźmi związanymi z bursztynem. Muzeum będzie prowadzić fachowe szkolenia dla osób z branży oraz lekcje muzealne z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej.

Niewątpliwą atrakcją będzie Laboratorium bursztynu, w którym na specjalistycznym sprzęcie można sprawdzić czy bursztyn w naszym pierścionku albo kolczykach jest prawdziwy. Wykorzystywany do tego spektrometr to jedyne takie urządzenie w Krakowie i jedno z trzech w Polsce.

- Bursztyn jest na tyle ceniony i pożądany, że pojawiają się coraz trudniejsze do rozpoznania imitacje i modyfikacje. Już nie wystarczy przysłowiowe szkiełko i oko, do sprawdzania autentyczności bursztynu potrzebna jest zaawansowana technologia. I my taką dysponujemy - mówi Tomasz Mikołajczyk.

Muzeum Bursztynu mieści się przy ulicy św. Jana 2. Jest czynne codziennie od godziny 9 do 21. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Grupy zorganizowane mogą umawiać wcześniej terminy spotkań pod numerami: 513 511 512, 601 824 646.


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

A (gość)

bursztynowa komnata. A będzie można usłyszeć jakieś ciekawostki i historie związane z bursztynową komnatą??

adver (gość)

super!. świetna sprawa. kraków w ogóle można spokojnie określić kulturalną stolicą polski. muzea zabytki imprezy nic tylko ruszać na weekend i nie tylko szczególnie jak się czyta takie fajne relacje i zapowiedzi jak tutaj http://podrozeodkuchni.blogspot.com/2013/06/krakow-z-grupa-accor-hotels.html